10 vilayette 3 aylık OHAL sonucu!

Adanali

Member
ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bilgi Uyum Merkezi’nden son duruma ait açıklama yaptı.

Uzmanların zelzele için ‘Dünyada örneği yok’ yorumunu yaptığını tabir eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki büyük sarsıntıdaki can kaybının an itibariyle 3 bin 549 olduğunu, 22 bin 168 yaralının bulunduğunu ve şu ana kadar 8 binden çok vatandaşın sağ olarak kurtardıklarını belirterek, devletin tüm ögelerle alanda olduklarını söylemiş oldu.

53 bin 317 kurtarma nazaranvlisinin enkaz bölgesinde çalıştığını tabir eden Erdoğan, 54 bin çadır, 102 bin yatak afetzedelere gönderildiğini söylemiş oldu.

Bölgedeki havalimanlarımızın bir kısmını yalnızca yardımlar için tahsis ettiklerini anlatan Erdoğan, birinci etata 100 milyar liralık kaynağı kullanıma açtıklarını belirtti.

Erdoğan, ulaşım ve irtibat çizgilerinin açık tutulmasının hassasiyetine dikkati çekerek, yolların ise zarurî olmadıkça açık bırakılması gerektiğini söylemiş oldu.

Ölü ve yaralı sayısının maalesef giderek artığını söyleyen Erdoğan, şu ana kadar 8 binin üstünde vatandaşı kurtardıklarını belirtti.

12 Şubat’a kadar devam edecek 7 günlük ulusal yas ilan ettiklerini anımsatan Erdoğan, eğitim öğretim konusunda da ülke genelinde 13 Şubat’a kadar, zelzele bölgelerinde ise 20 Şubat’a kadar okulların tatil edildiğini söylemiş oldu.

İŞ DÜNYASI İÇİN AFAD HESAPLARINA DAYANAK ÇAĞRISI

70 ülke ve 14 milletlerarası kuruluştan yardım teklifi aldıklarını belirten Erdoğan, AFAD’ın hesaplarına iş dünyasının dayanağını beklediğini söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zelzele yaşanan 10 ili kapsayan yerleri afet bölgesi ilan ettiklerini duyururken, bu vilayetleri kapsayacak ve 3 ay sürecek olağanüstü Hal (OHAL) uygulanacağını bildirdi.