41 yıldır koşan Edirneli master ulusal atlet, Balkan Şampiyonası’na hazırlanıyor

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Edirne’de atletizmi hayatının merkezine koyan ve 41 yıldır ulusal ve milletlerarası tertiplerde koşan 56 yaşındaki master ulusal atlet Zekeriya Yılmazel, Balkan Şampiyonası’na hazırlanıyor.

Atatürk’ün doğumunun 100. yılı aktiflikleri kapsamında 1981 yılında düzenlenen müsabakaya koşucu olarak katılan Yılmazel, o günden itibaren koşmayı hiç bırakmadı.

Genç yaşlarda elde ettiği dereceler ve spor yapmanın yararını gördükten daha sonra atletizme devam eden Yılmazel, başarılı spor ömrü yardımıyla Devlet Su İşleri’nde emekçi takımından işe girdi.

Yılmazel, meslek hayatında ve emekli olduktan daha sonra da koşmayı bırakmadı, katıldığı yarışlarda rekorlar kırıp birfazlaca sefer kürsüye çıkmayı başardı.

Masterlerde ulusal formayı giyen Edirne Şahi Spor Kulübü atleti Yılmazel, 2019 yılındaki Balkan Şampiyonası’nda 1500 ve 3000 metrede ipi göğüsleyerek altın madalyaya ulaşmayı başardı. Yılmazel, Türkiye’nin konut sahipliğinde yapılacak Balkan Şampiyonası’na hazırlanıyor.

– “Koşmak hayatımın bir parçası”

Koşmayı “yaşam tarzı” olarak niteleyen Yılmazel, AA muhabirine, 15 yaşından beri atletizm yaptığını söylemiş oldu.

Yılmazel, tüm ömrünün atletizm etrafında şekillendiğini belirterek, “Koşmak ömrümün bir kesimi. Koşmak benim için yemek yemek ve uyumak üzere.” dedi.

Başarılı atlet, küçük yaşlarda köyde ailesinin koyunlarına baktığını, atletizme başlamasıyla hayatının değiştiğini vurguladı.

Ailesinin evvela koşmasını köydeki işlerden dolayı hayli onaylamadığını anlatan Yılmazel, şunları kaydetti:

“İlk evvel kendi ailem ‘Niye koşuyorsun?’ dedi. Lakin koşunun yardımıyla işe girdim ve 30 yıl çalıştıktan daha sonra emekli oldum. Köyde koyun bakıyordum ve Havsa ilçesinde yarış vardı, o yarışa katılıp birinci oldum. Akabinde Edirne’de yarış vardı buraya abim getirdi ve bir daha birinci oldum. bu biçimde köyde bir tek telefon bakkalda vardı. Yarışlar pek beni çağırıyorlardı. Ankara’ya gönderdiler ve Türkiye 4’üncüsü oldum. 1987’de DSİ’ye personel alımı olacaktı, bana ‘Çalışır mısın?’ diye sordular, ben de kabul ettim. İşe girdikten bir süre daha sonra hafta sonu köye gittim, abim pazartesi günü ‘Koyunları kim güdecek?’ diyerek salmadı beni. 3 gün salmadı daha sonra kaçıp işe geldim ve 2-3 sene köye gitmedim. bu biçimdedan beri koşuyorum, spor yardımıyla kendimizi kurtardık.”

– “Kendi ülkemizde yapılacağı için kürsüye çıkmak istiyoruz”

Yılmazel, spor hayatı boyunca gerek ulusal gerekse memleketler arası tertiplerde biroldukca şampiyonluğunun bulunduğunu lisana getirdi.

Yeni gayesinin şubat ayında Türkiye’de yapılacak Balkan Şampiyonası’nda kürsüye çıkmak olduğunu söz eden Yılmazel, şunları söylemiş oldu:

“Masterler Avrupa Şampiyonası’nda 8’inci oldum. Balkan Şampiyonası’na iki defa katıldım. Birincisinde iki 2’ncilik, öteki katıldığım şampiyonada ise iki 1’incilik kazandım ve Balkan şampiyonu oldum. Türkiye şampiyonluklarım var. Masterlerde 800 metrede 2.16 dakika koşarak Türkiye rekoru kırdım. Maratonlarda koşuyorum ve bu yarışlarda da derecelerim var. Evvelden ergenlerde koşuyordum artık masterlerde koşuyorum. 2023’ün şubat ayında bir Balkan Şampiyonası var, İstanbul’da yapılacak. Kendi ülkemizde yapılacağı için kürsüye çıkmak istiyoruz. Antrenörüm ve masörüm eşliğinde yeterli bir biçimde hazırlanmaya çalışıyoruz. Şampiyonada 800 ve 1500 metrede koşacağım.”

Spor yardımıyla sağlıklı bir ömür sürdüğünü de vurgulayan Yılmazel, “Sağlığım yerinde, doktora gitmiyorum yalnızca spor sakatlığım olduğunda masörüm tedavimi yapıyor. Bugüne kadar ameliyat olmadım, ağabeylerim tansiyon ve şeker ilacı kullanıyor, ben hiç bir ilaç kullanmıyorum.” diye konuştu.