A Ulusal Bayan Güreş Grubu, tarih yazmayı hedefliyor

tofaşk

Global Mod
Global Mod
A Ulusal Bayan Güreş Grubu, 10-18 Eylül’de Sırbistan’da düzenlenecek Dünya Şampiyonası’nda tepede yer almayı hedefliyor.

Bayan ulusal güreşçiler, başşehir Belgrad’daki tertip için Sarıyer Mersinli Ahmet Kamp Eğitim Tesisleri’nde sürdürdüğü kampın son günlerinde de idmanlarla ter döküyor.

A Ulusal Bayan Güreş Kadrosu Teknik Yöneticisi Efrahim Kahraman, AA muhabirine açıklamasında, epey ağır bir sene geçirdiklerini ve bu yıl içerisindeki sekizinci kampı yaptıklarını söylemiş oldu.

bundan evvelki kampta Kazakistan ve Azerbaycan ile 5. İslami Dayanışma Oyunları’na hazırlandıklarını hatırlatan Kahraman, bu kampta da Azerbaycan, Moldova ve Bulgaristan ile çalıştıkları bilgisini verdi.

Dünya şampiyonalarına daha evvel tekraren katılmış olmalarına karşın bu tertibin kolay olmayacağını belirten Kahraman, ülkelerin olimpiyatlardan evvel sıklet arayışında olmasının da Dünya Şampiyonası’nı etkileyeceğini kaydetti.

Ulusal grubun gayret edeceği 10 sıkletten 7’sinde genç atletlerinin bulunduğuna dikkati çeken Kahraman, düzgün çalıştıklarını ve argümanlı olduklarını lisana getirerek, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“İki hafta ortayla Bulgaristan’da düzenlenen 23 Yaş Altı Avrupa Güreş Şampiyonası’nda ve Macaristan’da gerçekleştirilen Büyükler Avrupa Güreş Şampiyonası’nda grup halinde şampiyonluğa ulaştık. Devamında Akdeniz Oyunları’nda 3 şampiyon ve 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda 2 şampiyon çıkararak bayan güreşinde kelam sahibi olduk. Türk halkı şampiyonu, İstiklal Marşı okutmasını sever. Biz de İstiklal Marşı’mızı okutmak için elimizden gelen uğraşı göstereceğiz. Sonuna kadar savaşacağız inşallah. Türk halkının dualarıyla bizlere takviye verdiğini biliyoruz. Atletler mindere çıktıktan daha sonra ekran başında bizlerle bir arada olduklarını biliyoruz.”

– “Yasemin Adar Yiğit, bayan güreşinin yaşayan efsanesi”

Kahraman, ulusal atlet Yasemin Adar Yiğit’in mindere ikinci dünya şampiyonluğu için çıkacağını vurgulayarak “Kadın güreşinde tekraren tarih yazan bir atletimiz var. Yasemin Adar Yiğit, bayan güreşinin yaşayan efsanesi. Bir dünya şampiyonluğu ve ikinciliği var. Beş Avrupa şampiyonluğu ve ikinciliği var. Buse Tosun Çavuşoğlu, 2021’de dünya üçüncüsü oldu. 23 yaş altında Avrupa ve dünya şampiyonluğu var. Buse’den de beklentimiz büyük. Genç atletlerimizden da sürprizler bekliyoruz.” tabirlerini kullandı.

Bayan güreşinde beş yıldır teknik yöneticilik yaptığını ve bu süreçte tekraren tarih yazdıklarını belirten Kahraman, takımın gücünü en epey yükselten şeyin muvaffakiyet olduğunu söz etti.

Yapılan iş ne olursa olsun grubun fazlaca değerli olduğunun altını çizen Kahraman, güzel ve sağlam bir takımla çalışıldığında her vakit başarılı olunacağını kaydetti. takımıyla gurur duyduğunu aktaran Kahraman, kelamlarını şu sözlerle noktaladı:

“Bütün kızlarımı ve grubu kutluyorum. Antrenör, masöz, fizyoterapist, tabip, kondisyoner, federasyon çalışanları, aşçılar, temizlikçiler… Bunların hepsi bir grubun şayet olmazsa olmaz bâtın kahramanları. Herkesten Allah razı olsun. Muvaffakiyet grup kadar öndere de bağlıdır. Başkanın takımda paylaşımı epeyce uygun yapması, grubu motive etmesi lazım. Ayrımcılık göstermeden yönetmek fazlaca kıymetli. Ben bu mevzuda hassasım. Yalnızca kadroda değil ailede de birliktelik ve inanç kıymetlidir. İnsan bu biçimde kuvvetli olur.”

– Elvira Kamaloğlu: “İyi çalıştığımıza ve başaracağımıza inanıyoruz”

Ulusal atlet Elvira Kamaloğlu ise idmanların birçoklarını bitirdiklerini ve ter idmanlarına başladıklarını söylemiş oldu.

Elvira, Dünya Şampiyonası’nın kuvvetli geçeceğini fakat epey çalıştıklarını ve kendilerine güvendiklerini lisana getirdi.

“Biz şampiyon bir kadroyuz. Gayemiz bir daha şampiyon olmak.” tabirlerini kullanan 20 yaşındaki sportmen, “İyi çalıştığımıza ve başaracağımıza inanıyoruz.” dedi.

Karşılaşmalarda mindere çıkana kadar epey heyecanlı ve gerilimli olduğunu aktaran Elvira, rakibiyle tokalaştığı andan daha sonra gerilim ve heyecanın yerini yalnızca rakibiyle olan gayretinin aldığını ve maça odaklandığını kaydetti.

Kendine olan inancı yardımıyla gücünü yüksek tuttuğunu söyleyen Elvira Kamaloğlu, şu biçimde konuştu:

“Ne kadar epey çalışırsam ve yorulursam o kadar başarılı olacağıma inanıyorum. İdmanımı bir tane eksik yapsam ‘Az yaptım, ya şayet olmazsa?’ diyorum kendime. Ne kadar fazlaca çalışırsam kendimi madalyaya ve şampiyonluğa o kadar yakın hissediyorum. Kaptanımız Yasemin abla da bize fazlaca ilham veriyor. Onun şampiyonlukları ve dereceleri bizi daha da güçlendiriyor. O şampiyon olduktan daha sonra hepimize öz inanç geldi. Başarabiliriz inancıyla madalyalarımız daha da arttı.”