Alperen’i basketbola kazandıran antrenör: “Savaşçıdır!”

tofaşk

Global Mod
Global Mod
NBA’de forma giydiği Houston Rockets’ta sergilediği başarılı performansla dikkati çeken Alperen Şengün’ü basketbola kazandıran antrenörü Salim Taslı, Şengün’ün savaşçı bir ruha sahip olduğunu, NBA’deki en büyük mükafatları alacak kapasiteye ulaşacağına inandığını belirtti.

Giresun’da hala basketbol antrenörlüğü yapan Taslı, AA muhabirine, kendisinin geçmişte uzun mühlet basketbol oynadığını belirterek, 1997 yılında antrenörlüğe başladığını söylemiş oldu. Antrenörlüğe dört yıl daha sonra orta vererek yurt haricinde gittiğini anlatan Taslı, 2011 yılında ülkeye dönmesiyle tekrar antrenörlüğe başlayıp öğrencileri çalıştırmaya başladığını aktardı.

Taslı, Alperen Şengün’ün babası Kemal Şengün ile lisede okul grubunda birlikte basketbol oynadığını anlatarak, “Benim ülkeye döndükten daha sonra bu çalışmayı yaptığımı bilen Kemal, büyük oğluyla ilgili talepte bulundu. Ben de büyük oğlunun yaş olarak geç olduğunu izah etmiştim. Kemal çabucak sonrasında, küçük oğlu Alperen’i önerdi ve çalıştırmaya başladım.” dedi.

Alperen Şengün ile yaklaşık 3 yıl çalıştıklarını aktaran Taslı, şu biçimde devam etti:

“Ara vermeden istikrarlı biçimde geldi, çalıştı. Doğal aşikâr bir düzeyden daha sonra ilerleyebilmesi için basketbolun olduğu bir yere gitmesi gerekiyordu, bunu biliyordum ve çabucak onu minikler şenliği ismi altında yapılan maçlara götürdüm. Ahmet Gürgen hocamız onu tespit etti ve Alperen’i Banvit kadrosuna verdik. Biz onu burada basketbola başlattık, gelişim kısmı Banvit Spor Kulübü’nde oldu.”

“Bulunduğu ortama fazlaca çabuk adapte oluyor.”

Taslı, Alperen’in fazlaca fazla özelliği olduğunu vurgulayarak, “Savaşçı bir ruhu var, bu biraz yaşadığı ve büyüdüğü etraftan geliyor. Gözü kara, korkmaz, her şeye elini sokan yürekli bir çocuk. Bunu küçüklük vakit içinderından göstermişti. Bize o ışığı göstermişti.” diye konuştu.

Alperen Şengün’ün öz itimadının devasa yükseklikte olduğunu belirten Taslı, “Bulunduğu ortama epey çabuk adapte oluyor. Bunu Banvit’te de yaptı, geçiş devirlerini epeyce kısa müddette atıyor, daha sonrasında da fazlaca kısa müddette ahenk sağlıyor.” sözlerini kullandı.

“Yaşı 19 fakat 24-25 yaşındaki oyuncu deneyimiyle oynuyor”

Salim Taslı, Alperen’in doğal yeteneklere sahip olduğunun altını çizerek, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Dünyanın en ünlü ligi, basketbolun tepesi NBA. Oradaki tüm eleştirmenler ve basketbol insanları ondaki özel yeteneği gördükleri için de ‘kısa vakitte bu kadar gelişimi beklemiyorduk, bu başarıyı da beklemiyorduk’ üzere yorumlar yapıyor. Büsbütün içgüdüsel, doğal bir yetenek, bunu ne kadar basketbolu öğretirseniz öğretin, oyuncunun içgüdüsel yeteneği yoksa o ortaya çıkmaz, onun kendi mayasında var. Kendisinin yaşı 19 ancak 24-25 yaşındaki oyuncu deneyimiyle oynuyor. O da bunun doğal özelliği. Bu yeteneği ‘ben buldum, ben öğrettim’ üzere bir şey değil. Alperen’in kendi özelliği.”

Şengün’ün kendini geliştirmeye açık bir oyuncu olduğuna işaret eden Taslı, “NBA’deki en büyük safha neresidir? All-star olmaktır, MVP olmaktır. Bu üzere mükafatları hayli rahat bir biçimde alacak kapasiteye ve yeteneğe sahip. Vakit olacak ki o bunları epeyce kolay biçimde elde edecek vaziyete gelecek.” dedi.

Salim Taslı, Alperen’in basketbolda birtakım hareketleri rahatlıkla yaptığına değinerek, “Biz sabahtan akşama kadar ‘şu hareketi nasıl yapacağız?’ diye çalışalım, öğretmeye çalışalım, bunu maçta uygulayamazsınız lakin Alperen bunu maçlarda nasıl ortaya çıkarıyorsa yapıyor. Bunun bir çalışması yok. Kendi basketboluna hayli güveniyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Alperen ile telefonda bağlantı halinde olduğunu belirten Taslı, maçlarla ilgili değerlendirmelerde bulunduklarını söylemiş oldu.

“Giresun’da basketbol seviliyor, basketbol kültürü olan bir kent.”

Taslı, Giresun’da yetenekli çocuklar olduğunun altını çizerek, kelamlarını şöyleki tamamladı:

“Çalışıyoruz, vakti geldiğinde onlar da kendini gösterecektir. Giresun’da basketbol seviliyor, basketbol kültürü olan bir kent. Karadeniz’e baktığınızda NBA’de oyuncusu olan vilayet var mı? yok. Geçmişte en üst lig düzeyinde ekiplerimiz vardı, kapandı. Giresun’da hazır olan seyirci kitlesi var. Spor salonuna birinci ligden kadro koyun, o salonun her yeri dolu olur.”