Avrupa Kros Şampiyonası’nı kazanan en genç Türk olmak için çalışıyor

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Eskişehir’de yaşayan genç atlet Ayça Fidanoğlu, maksadının Avrupa Kros Şampiyonası’nı kazanan en genç Türk atlet olmak olduğunu söylemiş oldu.

Türkiye Atletizm Federasyonunun olimpik takımında yer alan Özel Kent Koleji 11. sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Ayça Fidanoğlu, 2022 yılında Türkiye’deki şampiyonaların yanı sıra Slovakya’daki nisan ayında yapılan Dünya Kros Şampiyonası’na, Fransa’daki Milletlerarası Okul Sporları Federasyonu (ISF) Dünya Okul Sporları Şampiyonası’nda, İsrail’deki 18 Yaş Altı Avrupa Atletizm Şampiyonası’na, bir daha Slovakya’da 2022 Avrupa Gençlik Olimpik Yaz Şenliği’ne katılarak ulusal formayı muvaffakiyetle temsil etti.

Ulusal sportmen, 11 Aralık’ta İtalya’nın Torino kentinde yapılacak Avrupa Kros Şampiyonası’na katılıp, bu karşılaşmada altın madalya kazanan en genç Türk sportmen olmak için grup arkadaşlarıyla bir arada antrenörü Bülent Uzun’la her gün 3 saati bulan idmanlar yapıyor.

ENKA Kulübü atleti Ayça Fidanoğlu, AA muhabirine, ulusal grup formasıyla birinci sefer bu yıl yurt haricinde tecrübeler yaşadığını söylemiş oldu.

Slovakya’da nisan ayında yapılan ve birinci yurt dışı deneyimi olan Dünya Kros Şampiyonası’nda İngiliz rakibini geride bırakıp altın madalya kazandığını hatırlatan Fidanoğlu, şöyleki konuştu:

“Dünya Kros Şampiyonası’nın akabinde, Fransa’daki ISF Dünya Okul Sporları Şampiyonası’na, İsrail’deki 18 Yaş Altı Avrupa Atletizm Şampiyonası’na, bir daha Slovakya’da 2022 Avrupa Gençlik Olimpik Yaz Şenliği’ne katıldım. Bu yıl ulusal ekiple 4 milletlerarası şampiyonaya yer aldım. Karşılaşmalar benim için fazlaca âlâ geçti. Dünya Kros Şampiyonası’nda krosta, ISF Dünya Okul Sporları Şampiyonası’nda 1500 metrede ipi birinci sırada göğüsledim. 18 Yaş Altı Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda Avrupa ikincisi oldum. Avrupa Gençlik Olimpik Yaz Şenliği’nde ise 1500 metrede birinci oldum. Avrupa Kros Şampiyonası’na hazırlanıyorum. 20 Kasım’da Adana’da yapılacak seçmede kadroya girip, Avrupa Kros Şampiyonasına gideceğiz. Türk atletizm tarihinde Avrupa Kros Şampiyonasını kazanan en genç sportmen olmak istiyorum. Bu gaye beni heyecanlandırıyor ancak kendime güveniyorum.

– Kadro arkadaşları da iddialı

Ayça’nın idmanları bir arada yaptığı kadro arkadaşı da olan ikizi Bade Fidanoğlu da Adana’daki seçmelerde başarılı olarak Avrupa Kros Şampiyonası’na katılacak takımda kardeşiyle yer almak istediğini bildirdi.

ISF Dünya Okul Sporları Şampiyonası’nda kadro halinde birinci olduklarını hatırlatan Fidanoğlu, “Ay yıldızlı bayrağı dalgalandırmak epeyce hoş bir his. Birebirini önümüzdeki şampiyonada gerçekleştirmek istiyoruz. Her gün idman yapıyoruz.” diye konuştu.

17 yaşındaki ulusal sportmen Selen Canlı ise İsrail’deki 18 Yaş Altı Avrupa Atletizm Şampiyonasına katılıp, 2 bin engelli koşu branşında 17’nci sırada yer aldığını belirterek, ISF Dünya Okul Sporları Şampiyonası’nda da 5’incilik elde ettiğini kaydetti.

İtalya’da 11 Aralık’ta düzenlenecek Avrupa Kros Şampiyonası’na katılmak için hazırlandığını aktaran Canlı, “Orada hoş bir derece elde etmeyi hedefliyorum.” dedi.

Ayça Fidanoğlu’nun grup arkadaşı olan 15 yaşındaki Elif Naz Köseoğlu da 20 Şubat’ta Adana’daki Türkiye Kros Şampiyonasında ekip arkadaşlarıyla birlikte yarıştığına değinerek, “Yaşım küçük olduğu için arkadaşlarımla bir arada Dünya Kros Şampiyonası’na katılamadım. Hedeflerim 2023 yılında başlıyor. Gelecek yıl ulusal gruba da gireceğim. Ocak ayından daha sonra memleketler arası bütün yarışlarda uzunluk göstereceğim.” tabirlerini kullandı.

– Ulusal kadro antrenörü Bülent Uzun: “Ayça gittiği hiç bir karşılaşmadan eli boş dönmedi”

Ulusal grup antrenörü Bülent Uzun da 2022 yılının kendisi ve atletleri için değerli olduğunu belirterek, bilhassa Ayça Fidanoğlu’nun bu seneye inanılmaz bir girişi yaptığını vurguladı.

Ayça’nın şubat ayından ağustosa kadar 4 milletlerarası karşılaşmada 4 madalyaya kazandığını lisana getiren Uzun, şu biçimde devam etti:

“3’ü altın 1’i gümüştü. İspanya’daki Avrupa Atletizm Kulüpler Şampiyonası’nda da ENKA ismine 800 metrede altın madalya aldı. 20 Kasım’da Adana’da yapılacak Türkiye Şampiyonası’nda katılacağız. Oradan güzel derece elde edip, 11 Aralık’ta İtalya’nın Torino kentinde yapılacak Avrupa Kros Şampiyonasına katılacağız. Ayça bir birincisi gerçekleştirebilir. çabucak hemen 16 yaşında. İtalya’da 18-19 yaş kümesindeki atletlerle yarışacak. Orada şampiyon olursa tarih yazacak.16 yaşında bir Türk atlet birinci kere gençler Avrupa şampiyonu olacak. Amacımız Avrupa şampiyonluğu. Öbür bir maksadımız olamaz Ayça’yla. Hazırlığımız da o istikamette. Ayça gittiği hiç bir karşılaşmadan eli boş dönmedi. Daima madalyayla döndü. Kazanan bir sportmen. Girdiği her yarışı kazanmayı biliyor. Verdiğimiz bütün taktikleri uygulayabilen bir atlet. Yarışı denetimine alıp istediği kararları verebiliyor. İnanılmaz zeki bir atlet hem de. Şu anda Ayça, hem Avrupa’nın hem dünyanın doruğunda yer alıyor.”

Uzun, dayanaklarından dolayı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye Atletizm Federasyonu Lideri Fatih Çintimar, Eskişehir Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Abdulselam Er’e, ENKA Spor Kulübü ve Fidanoğlu’nun okulunun yöneticilerine teşekkür etti.