Bağım ne demek TDK ?

Esenyurtlu

Global Mod
Global Mod
Bagm ne demek TDK?

Turk Dil Kurumu (TDK), Turk dilinin kullanmn, gelisimini ve yaylmasn ulke capnda tesvik etmek amacyla 1925 ylnda kurulmustur. Kurum, Turk Dilinin kullanmnn, gelisiminin ve yaylmasnn ozellikle kamu kurumlar, isletmeler, ozel sektor, medya, egitim kurumlar ve universiteler arasnda tesvik edilmesi amacyla faaliyet gostermektedir. TDK, Turk dilinin gramerinden, sozcuk dagarcgna, terimlerden, yazm kurallarna kadar her alanda calsmalar yurutmektedir.

TDK'nn Gorevleri

TDK, Turk Dilinin kullanmnn, gelisiminin ve yaylmasnn ozellikle kamu kurumlar, isletmeler, ozel sektor, medya, egitim kurumlar ve universiteler arasnda tesvik edilmesi amacyla faaliyet gostermektedir. TDK, Turk Dilinin kullanmnn, gelisiminin ve yaylmasnn tesvik edilmesinin yan sra, Turk Dilinin cesitli alanlarda kullanmnn gelistirilmesi, dilin kokeni ve gelisimi hakknda bilimsel calsmalarn yurutulmesi, Turkce sozluklerin hazrlanmas, Turk diliyle ilgili cesitli calsmalarn yaplmas ve Turkce kelime hazinesinin gelistirilmesi gibi gorevler ustlenmektedir.

TDK'nn Yaynlar

TDK, Turk Dilinin kullanmn, gelisimini ve yaylmasn tesvik etmek amacyla cesitli yaynlar yaymlar. TDK tarafndan yaymlanan yaynlar arasnda Turk Dilinin Grameri, Turkce Sozluk, Turkce Sozcuk Dagarcg, Turkce Terimler Sozlugu, Turkce Yazm Kurallar ve Turkce Leksikografi gibi calsmalar yer almaktadr. Yaynlar, Turk Dilinin kullanmnn, gelisiminin ve yaylmasnn tesvik edilmesi amacyla ozellikle kamu kurumlar, isletmeler, ozel sektor, medya, egitim kurumlar ve universiteler arasnda yaygn olarak kullanlmaktadr.

Bagm Ne Demek TDK?

TDK, Turk Dilinin kullanmn, gelisimini ve yaylmasn ulke capnda tesvik etmek amacyla kurulmustur.