Bakan Varank: 44 yeni OSB geliyor

Adanali

Member
ANKARA (İGFA) – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin gelecek projeksiyonunu en düzgün onların gördüğünü anlattı. Türkiye’nin şu anda dünyada yaşanan krizleri en hakikat biçimde yönetmeye çalışan, COVID-19 salgını sürecinde en süratli dönüş yapan ülkelerden olduğunu lisana geitren Bakan Varank, ülkenin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde yoluna kuvvetli bir biçimde devam ettiğini anlattı.

Bakanlığın resmi internet sitesinde datalara de yer veren Bakan Varank, “Ağustos ayında 21 milyar doların üstündeki ihracat sayısıyla tarihi bir eşiği daha geçtik. 12 aylık ihracat 250 milyar doları aştı. İşsizlik oranı yüzde 10,3’e geriledi. Bu ortada bir hoş haber de büyüme sayılarından geldi. Türkiye, ‘Resesyona girecek’ diyenlere inat büyümeye devam ediyor. Hamdolsun 7 çeyrektir devam eden büyüme zincirine bir halka daha eklendi.” dedi.

Makine ve teçhizat yatırımlarının son çeyrekte yüzde 17,8’lik artışla kuvvetli bir biçimde sürdüğünü belirten Varank, “(Fabrika yok, üretim yok) diyenlere sesleniyorum. Allah aşkına bir sorun kendinize. Durum söylemiş olduğiniz üzereyse bu makine ve teçhizat yatırımları nasıl artıyor? Karşılığı bilmiyorsa ben söyleyeyim. Ülkemizin dört bir tarafındaki müteşebbisler harıl harıl kapasite artıracak yatırımlar yapıyorlar da ondan. İnanın yatırımcılarımız yer bulmakta zorlanıp her gün kapımızı çalıyor. Şu anda doluluk oranları her geçen gün artan 341 OSB’miz var. Bunun yanında Edirne’den Diyarbakır’a, Samsun’dan Adana’ya 44 yeni OSB için yer seçim çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıyeten birfazlaca bölgede ek alan çalışmaları var” diye konuştu.