Berlinli grubun “Almanya” ile bir geçmişi var

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Fransız synthwave ikilisi Ninja Cyborg, Rammstein'ın sorulmadan kendilerinden ödünç aldığı görüşünde: Rammstein'ın 2019'daki “Deutschland” adlı eserinin öne çıkan synthesizer'ı ve gitar riff'i, aslında 2018'deki kendi şarkıları “The Sunny Road”dakine benzer.

Ninja Cyborg, Rammstein hayranları tarafından intihal yapmakla suçlandıktan sonra 2021'de bu iddiayla Paris'te mahkemeye başvurmuştu. Ancak o dönemde dava reddedildi. Şimdi Ninja Cyborg temyiz mahkemesi önünde tekrar deniyor. Ve belli ki destekleri var. Mahkeme tarafından atanan müzik hukuku uzmanı Richard Dubugnon, Fransız medyasında şu ifadelerin yer aldığı aktarılıyor: “Hiç şüphesiz ki” Rammstein, Ninja Cyborg'un “The Sunny Road” adlı eserindeki riff ve diğer melodik unsurları kasıtlı olarak ödünç aldı ve “çok fazla” var. benzerlikler” yani “şüphesiz” intihaldir.

Martin Antiphon ile birlikte Ninja Cyborg ikilisinin yarısı olan Marc Botté de Fransız Le Nouvel Obs gazetesine şunları söyledi: “Rammstein'ı sevmiyorum ve bu grubu dinlemiyorum. Riff benimdir. Onlardan intihal yapmadığımı kesinlikle biliyordum.

Ancak pop müzik tarihi açısından durum biraz daha karmaşıktır. Aslında bir geçmişi var. Rammstein zaten 2019'da “Deutschland” şarkısını çalmakla suçlanıyordu. Ancak o zamanlar pek tanınmayan Fransız grup Ninja Cyborg'dan ziyade İngiliz yeni dalga müzisyeni Anne Clark ve onun 1984'teki hiti “Our Darkness” hakkındaydı.

Teorik olarak hem Rammstein'ın hem de Ninja Cyborg'un bilinçli ya da bilinçsiz olarak Anne Clark'ın “Our Darkness”taki synth girişinden ilham aldıkları düşünülebilir. Yani, Ninja Cyborg, Rammstein'ı hiç duymamışken, Rammstein'ın ve Ninja Cyborg'un riff'i arasında dolaylı bir bağlantı olabilir.

Ancak son derece ilginç bir durum var: Anne Clark, deyim yerindeyse bizzat Rammstein'ın adını temize çıkardı. 2019'da Rammstein'ın “Bizim Karanlığımız”ı kopyaladığı iddiası ortaya çıktığında, başlangıçta bazılarına Anne Clark da intihal yapmış gibi göründü. Clark o dönemde Facebook'ta şu satırları paylaşmıştı: “Rammstein'ın David Harrows'tan ve benim küçük hareketimden bu kadar etkilendiğini duymak güzel!? İntihal hakkında kim bir şey söyledi?”

Rammstein, Anne Clark tarafından temize çıkarıldı: “Yapılacak daha önemli şeyler”

Ancak Clark daha sonra bu Facebook gönderisinin şaka amaçlı olduğunu açıkça belirtti: Nisan 2019'da Berlin yayıncısı Radio Eins'in talebi üzerine Anne Clark, “Rammstein'ın 'Bizim Karanlığımız'dan çalıntı yaptığını hiçbir zaman iddia etmedim” diye yazdı. “Rammstein'ın 'Deutschland'da' Our Darkness' girişini 'kullandığını' düşünen insanlardan çok sayıda e-posta ve mesaj alana kadar şarkıyı duymamıştım bile.” Facebook'taki yorumunu “iyi bir mizahla paylaştı, ' ama 'mizahın bu ciddi zamanlarda artık insani bir nitelik olmadığını' unutmuştu.

Sonra Anne Clark daha da netleşti: “Eğer David Harrow ve ben arpej sentezi girişiyle başlayan her şarkıyı çalıntı olarak adlandırmak zorunda kalsaydık, son 36 yıldır farklı bir şey yapmazdık! Bu benim için gerçekten büyük bir mesele değil. Yapacak çok daha önemli işlerim var.”

Ancak şimdi, Paris mahkemesinin Eylül 2024'te Ninja Cyborg'un Rammstein'ın onları kopyaladığı yönündeki iddiasını gerçekten takip edip etmeyeceği sorusu ortaya çıkıyor; diğer taraftan, eğer hem Rammstein hem de Ninja Cyborg'da onlarca yıllık bir riff ile benzerlikler tespit edilebilirse. – onların Yazarları henüz her iki gruba karşı da yasal işlem başlatmadı.