“Bu şehir nefretle dolu, burada çok fazla şeytan var”

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Belki bazı bülbüller şarkıcı Peter Fox'un gezindiğini duyabilir? “Günaydın Berlin / Çok çirkin olabilirsin / Çok kirli ve grisin / Çok güzel berbat olabilirsin / Gecelerin beni yiyip bitiriyor.” Telefon şakası mı? Seyirci şakacısı mı? 50/50 şakacı mı? Biraz daha ileri: “Muhtemelen benim için en iyisi bu olacak / Eve gidip uyuyacağım / Ve sokaklarda yürürken / Siyah yavaş yavaş maviye dönüyor.” Evet, parçanın adı bu ! “Siyahtan maviye”. Rağmen.

Sadece değil. Çünkü 2016'dan bu yana birçok kişi tarafından hip-hop grubu BHZ'nin bir parçası olarak tanınan Schöneberg rapçi Monk'un yeni single'ı “Berlin08″de tam olarak bu satırlar bulunabilir. Ancak endişelenmeyin, Peter Fox hayranları: Monk utanmadan replikleri çalmıyor. Hayır, aynı zamanda yeni single'ında büyük şehir tilkisine de anında saygı duruşunda bulunuyor.

Ödünç alınan dizelerin hemen ardından (bu arada hip-hop ritimleri eşliğinde değil, melankolik melodili gitar eşliğinde) çocukluk idolüne gönderme yaparak şöyle diyor: “İşte doğdum ve işte mezara gidiyorum, hey / ben On yaşımdayken bir planım olmadan Peter Fox'u dinledim, hey.”

“Berlin08”, Berlin'le olan aşk-nefret ilişkisiyle karakterize ediliyor. Ve arada birçok kararsız nüans var. Siyah ve mavi arasında 50 ton. Berlin'de yaşayan birçok insanın bildiği gibi. Videonun başında Monk bir sigara yakıyor. Arada sırada bir eklem haline dönüşüyor gibi görünüyor. Onunla geceleri Schöneberg'de yürüyoruz, “Sosyal Saray”ın önünden geçiyoruz.

1999 doğumlu Monk, arkadaşlarının birbirine düşman olup savaş açtığını anlatıyor. Ayrıca uyuşturucu bağımlılığının Berlin'deki görünürlüğü hakkında da oldukça doğrudan konuşuyor: “Küçük çocuklar çizgiler çiziyor, içlerindeki hüznü görüyorum / Çünkü tek şey parti yapmak, evet, onlar için çıkış noktası.” Ve bu daha da zorlaşıyor, daha da yürek parçalıyor. : “Şırıngalı bir esrarkeşin evime girdiğini gördüm, bir an olsun sevgiyi hissetmek istedi.” Sonunda Berlin'in ıssızlığı yavaş yavaş siliniyor: “Artık yaşlıların neden öfkeli suratlar yaptığını biliyorum.” n / Çünkü bok seni buradan yiyip bitirebilir.” Keşişler Sonuç: “Bu şehir nefretle dolu, burada bir sürü iblis var / Bu şehir nefretle dolu ama ben onu seviyorum.” Neden bu?

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Monk ayrıca Berlin'deki hassas anlardan da bahsediyor: Kardeşi tarafından teselli edilen, ağlayan bir gangsterden bahsediyor. Gri gökyüzünün üzerindeki pembe renkten bahsediyor. Kendisine 90'ların müziklerini veren komşu çocuğundan Dr. Dre bunu lezzetli hale getirdi. Monk, “Hiçbir şey Winterfeldt'te bir yaz gününden daha güzel olamaz” diyor. Belki biraz abartılı ama öyle anlar oluyor ki bu tür cümleler gerçek gibi geliyor. Ve muhtemelen her şeye rağmen neden Berlin'de kalmak istediğimizi de biliyoruz. “Ben bir Berlin çocuğuyum ve sonsuza kadar, hey” Monk da bunu böyle görüyor. Peki kiminle tartışacağız, hey.