c’t-Labs: referans hilecileri ve göz alıcı akıllı telefonlar

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod

1. c’t-Labs: referans hilecileri ve göz alıcı akıllı telefonlar

Büfeye ilk c’t geldiğinde iki yaşındaydı. 25 yıl sonra c’t çırağı ve ardından mobil donanım editörü oldu. Akıllı telefonlar artık hemen hemen her şeyi yapabildiğinden, fotoğraflardan ekranlara kadar tüm laboratuvarlarda testi için bulunabilir.

10 yaşındaki erkek kardeşim Florian, bir ct editörünün işinin gerçekten harika olduğunu düşünüyor. Geçenlerde ona şunu söyledim: “Elbette, bir akıllı telefonu test ettiğimde, her zaman üzerinde yarış oyunlarının akıcılığını kontrol ederim.” Ofiste oturup akıllı telefonunda oyun oynarken Florian’ın bunu bir kariyer olarak tasavvur edebileceğini düşünüyorum.

Geçen hafta Samsung Galaxy Note 3 ve LG G2’yi incelerken onunla yer değiştirmek istedim. Teslim tarihi yaklaşıyordu, metin henüz tam olarak bitmemişti ve sonra birdenbire test cihazlarımda yarım gün boyunca GTA, Reckless Racing ve Asphalt oynamak zorunda kaldım.

Aldatılan kıyaslama değerleri

Bunun nedeni, Ekim ayı başlarında BT dünyasında dolaşan ve aynı zamanda çevrimiçi ortamda da titizlikle tartışılan bir rapordu: LG, Samsung ve diğer birçok akıllı telefon üreticisi, kıyaslamalarda hile yapıyor. Şarj: Akıllı telefon belirli bir uygulamanın çalıştığını fark ederse, işlemcilerin ve grafik yongalarının çok erken yavaşlamasını engeller. Bunu yapmak için üreticiler, iyi bilinen referans uygulamalarının listelerini yazar ve bunları akıllı telefonlarında saklar. Bu uygulamalardan biri başlarsa, hile davranışı tetiklenir. Bugüne kadarki en ayrıntılı makale, hangi cihazlarda hangi kıyaslamaların etkilendiğini titizlikle derleyen Anandtech.com’daki Anand tarafından okunabilir.

Bir akıllı telefonun işlemci çekirdeklerinin sürekli olarak bitmemesi normaldir. Akıllı telefonlardan dizüstü bilgisayarlara kadar tüm mobil bilgisayarlar performans, pil tüketimi ve ısınma arasındaki dengeyi sürekli olarak optimize eder, aksi takdirde pil göz açıp kapayıncaya kadar biter. Çalışma durumu, çalışan süreçlere göre değişir. SMS uygulaması açıkken, pil tasarrufu için performans düşürülür; bir oyun çalışırken işlemcinin hızı yükselir, cihaz daha fazla ısı alır ve daha hızlı çalışır.

Kıyaslamalar, hangi performansı gösterebileceğini belirlemek için bir akıllı telefonu en üst düzeye çıkarmaya çalışır. Öyleyse, üreticilerin yapay olarak gaz kelebeğine yardım etmesi ve kapatması gerçekten kınanacak bir şey mi? Evet! Çünkü kıyaslamaların maksimum değerleri ortaya koyması gerekse bile, yine de teorik değil, pratik olması gerekir.

Ya da başka bir deyişle: İşlemci prensip olarak dört çekirdekte 2,2 GHz ile en havalı oyun sahnelerini 3 dakika boyunca yeniden üretebiliyorsa, ancak bunu pratikte asla yapmıyorsa, o zaman belirlenen değerin kullanıcıya pek bir faydası olmaz. akıllı telefonunun değerlendirilmesi ve sınıflandırılması.

Anlamı: Çöp kutusundaki kriterler? Evet ve hayır. hayır, çünkü testlerimizde üreticilerin zekasıyla alt edemediği karşılaştırmalı değerlendirmeler de kullanıyoruz. Örneğin, CoreMark’ın kendi derlediğimiz Embedded Microprocessor Benchmark Consortium versiyonu Play Store’da bulunmamaktadır ve bu nedenle üreticiler tarafından bilinmemektedir. Sunspider gibi tarayıcı testleri de etkilenmez. Ve Evet: Gelecekte, yalnızca Google Play Store’daki kıyaslamaları çok dikkatli kullanabileceğiz, aksi takdirde burada da kendi derlediğimiz sürümlerle çalışmak zorunda kalacağız.

LG G2 ve Samsung Galaxy Note3

LG G2 (solda) ve Samsung Galaxy Note 3’ün yapımcıları kıyaslamalarda hile yapıyor.

(Resim: c’t)

C’t 23/13’teki mevcut akıllı telefon testindeki kıyaslama değerleriyle nasıl başa çıkmak istediğimizi editör ekibinde uzun uzadıya tartıştık. Son olarak, Play Store’dan kıyaslama uygulamalarının değerlerini de yayınlamaya karar verdik, ancak metinde hile ile ikilemi işaret etmeye karar verdik.

Değerler hala heyecan verici: Galaxy Note 3, bir veya diğer üreticiden etkilenip etkilenmediğine bakılmaksızın, neredeyse tüm kıyaslamalarda G2’den yaklaşık %15 daha yüksek performans gösterdi. Ve bu, her ikisi de aynı çip üzerinde sisteme, dört 2.2 GHz çekirdeğe sahip Qualcomm Snapdragon 800’e ve Adreno 330 GPU’ya sahip olmasına rağmen, bu, Samsung’un temelde çipi G2’de LG’den daha iyi kullandığı anlamına geliyor.

Kıyaslama ve Uygulama

Testlerimizde hiçbir zaman yalnızca kıyaslamalara güvenmedik. Akıllı telefonların günlük kullanıma uygunluğunu kontrol etmek için her cihazda uygulamaların ne kadar hızlı başladığını, arayüzün ne kadar sorunsuz çalıştığını ve hepsinden önemlisi güçlü oyunların takılıp takılmadığını kontrol ediyoruz.

Kriterlerle ilgili tüm tartışmalardan sonra, bu sefer her zamankinden daha ayrıntılı hale getirmek istedim. Böylece iki cihazla masaya oturdum ve oynadım: Asphalt 8, Reckless Racing 2, GTA Vice City, Modern Combat 4. Sonuç belliydi. Her iki akıllı telefonun performansı en geç 5 dakika sonra düştü ve ekran en azından performansa aç oyunlarda fark edilir şekilde yavaşladı ve cihaz ısındı. Davranış, CoreMark’ta döngüye girdiğimizde de belirgindi. Öğleden sonra nihayet sonuçları kağıda yazıp sunmaya hazırdım. Florian muhtemelen bir önlem olarak ikinci turu oynardı.

(acb)

Haberin Sonu