Görme engelli Mizgin, Türkiye şampiyonu oldu

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Diyarbakır’da apartman vazifelisi babasına işlerinde dayanak olan doğuştan görme engelli 19 yaşındaki Mizgin Zilan Ağahatun, judo ve halterde Türkiye şampiyonu olmayı başardı.

Merkez Kayapınar ilçesinde yaşayan 4 çocuklu Ağahatun ailesinin 2. çocuğu Mizgin Zilan Ağahatun, yüzde 53 görme pürüzüyle dünyaya geldi.

Ortaokulda okuduğu devirde judo ve halterdeki yeteneği Kayapınar Belediyesi Engelliler Spor Kulübü Lideri Mehmet Emin Erdoğan tarafınca keşfedilen Ağahatun, ortaokuldan mezun olduktan daha sonra pürüzü niçiniyle yaşadığı zorluklardan dolayı kendisini meskene kapattı.

Lise eğitimine açıktan devam eden bu süreçte apartman vazifelisi babasına işlerinde yardımcı olarak ekmek dağıtan, bina ve siteyi temizleyen, çöp toplayan Ağahatun, Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğüne bağlı spor tesislerindeki idmanlarını da aksatmadı.

2019’da Karaman’da düzenlenen Türkiye Görme Engelliler Judo Şampiyonası’nda genç bayanlar artı 70 kiloda altın madalyanın sahibi olan Ağahatun’un bu muvaffakiyetle öz inancı arttı.

İlgi duyduğu halterde de kendini geliştirmeye başlayan genç sportmen, 29-31 Temmuz 2022’de düzenlenen Türkiye Görme Engelliler Halter Şampiyonası’nda genç bayanlar 70 kiloda altın madalya kazanmanın gururunu yaşadı.

“Dünyam sporla aydınlandı”

Mizgin Zilan Ağahatun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sporla ilgilenmedilk evvel pek kimselerle konuşmadığını belirterek, arkadaşı olmadığını daima tek başına vakit geçirdiğini söylemiş oldu.

Öz inancının olmadığını, içine kapanık yaşadığını lisana getiren Ağahatun, “Ailemle bile bağım yoktu. Sporla tanıştıktan daha sonra hayatım farklı oldu. Öz inancım arttı, aile bağlarım gelişti. Bir şeyler başarabildiğimi anladım. Dünyam sporla aydınlandı.” dedi.

Ağahatun, madalya kazandığında etrafındakilerin kendisine bakış açısının değiştiğini anlatarak, bir şeyler başarabildiğini hem kendisinin tıpkı vakitte etrafındakilerin gördüğünü söz etti.

her insanın kendisini tebrik ettiğini lisana getiren Ağahatun, şunları söylemiş oldu:

“Ailemin verdiği dayanağı kimse vermedi. Bu başarılardan daha sonra konutun ortasından hiç çıkmayan, yalnızca babama yardım eden ben şu an gözümü olimpiyatlara diktim.” diye konuştu.

Halterde dünya birinciliği, judoda da olimpiyatlara katılma hedefi

Ağahatun, sıhhat problemleri bulunan babasına işinde yardım ettiğini, çöp topladıklarını, ekmek dağıttıklarını, apartmanı temizlediklerini, bahçeyi suladıklarını lisana getirerek, bir yandan da spor hayatının iki branşta sürdüğünü kaydetti.

Her iki branşta da Türkiye birincisi olduğunu vurgulayan Ağahatun, “Her iki kısımda da spor yapmaya devam edeceğim. Daha güzel başarılara yelken açacağım, daha güzel şeyler başaracağım. Halterde dünya birincisi olmak, judoda da olimpiyatlara katılıp ülkemi temsil etmek istiyorum.” sözlerini kullandı.

“Yüzümüzü güldürdü”

Baba Yaşar Ağahatun da yaklaşık 22 yıldır apartman nazaranvlisi olarak çalıştığını belirtti.

“Kızım spora başlamadan evvel kendi halinde, kimselerle konuşmayan, meskene kapanan bir çocuktu.” diyen Ağahatun, sporla kızının hayatının değiştiğini anlattı.

Ağahatun, kızının şimdiki haliyle geçmişteki hali içinde büyük fark bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Çok gurur duyuyorum. Yüzü güldü, yüzümüzü güldürdü. Muvaffakiyetlerinin devamını bekliyorum. Kimi sıhhat problemlerimden dolayı kızım bana bina işlerinde yardım ediyor. Kızımın olimpiyatlarda başarılı olmasını, daha yüksek yerlere ulaşmasını istiyorum. Kızımın kendi ömrünü kurmasını istiyorum.”

“Şampiyonluk haberini duyar duymaz babasıyla ağladık”

Anne Elif Ağahatun ise kızının spora başlamadan evvelki yalnızlığının kendisini üzdüğünü söylemiş oldu.

Kızıyla gurur duyduklarını lisana getiren Ağahatun, “Daha hoş şeyler başaracağına eminim. Şampiyonluk haberini duyar duymaz babasıyla bir arada ağladık, sevinçten ve gururdan. İnşallah kendisi üzere engelli olan kardeşine ve bütün herkese örnek olur, ayaklarının üzerinde durur. Tek dileğim kendi ömrünü kurtarsın.” formunda konuştu.

“hiç bir vakit spora mani bir durum yok”

Kayapınar Belediyesi Engelliler Spor Kulübü Lideri ve bununla birlikte Ağahatun’un antrenörü Mehmet Emin Erdoğan da 8 branşta yaklaşık 70 atletlerinin olduğunu tabir etti.

Genelde atletlerinin sporla tanışmadan evvel meskenlerinden dışarı çıkmayan şahıslar olduğunu anlatan Erdoğan, görme engelliler okulu ve ferdî olarak kentte yaptığı taramalarda yetenekli atletleri belirleyip ailelerinin de onayını aldıktan daha sonra spora kazandırdığını belirtti.

Erdoğan, görme engellilerin sporla hayatının değiştiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Mizgin üzere biroldukca atletimiz var, sporla ömrü değişti. ömrü değişen onlarca bireyle karşılaştım. Spora katılıp, arkadaş edinip evlenen oldu, dünya birincisi olan oldu. Tüm mani kümeleri dört duvar içinde kalıp ‘ben yapamam’ demesinler. Ben de bunlardan bir tanesiydim. Bugün dünya ve Avrupa şampiyonluğum var. hiç bir vakit spora ve toplumsallaşmaya mani bir durum yoktur. Atletimiz Mizgin de muvaffakiyetler elde etti. Amacımız büyük lakin hiç durmadan çalışmamız lazım.”

Erdoğan, kulüp olarak temmuz ayında Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonunca Osmaniye’de düzenlenen, 53 kadronun katıldığı Görme Engelliler Halter Türkiye Şampiyonası’nda elde ettikleri başarılara değinerek, erkek ve kızlarda toplamda 4 altın, 7 gümüş, 1 bronz madalya olmak üzere 12 madalya ve 2 kupayla kente döndüklerini, grup sıralamasında Türkiye 2’ncisi olduklarını bildirdi.