Güreş Federasyonu Lideri Eroğlu: “Altın madalyada bir numara olduk”

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Gurur Eroğlu, Macaristan’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda Hür Ulusal Kadrosu’nun ikinciliğini kıymetlendirdi.

Erdem Eroğlu, basın mensuplarına, Macaristan’da düzenlenen 2022 Avrupa Güreş Şampiyonası’nda 2 altın, 1 gümüş ve 3 bronz olmak üzere 6 madalya alan ve 141 puanla Avrupa ikincisi olan Hür Ulusal Grubu’nun muvaffakiyetini kıymetlendirdi.

Azerbaycan’ın 159 puanla birinci, Türkiye’nin 141 puanla ikinci olduğunu hatırlatan Eroğlu, “Soner’in 3-5 maçı olsaydı, bir madalya daha alsaydık, uzun yıllar daha sonra hür tarzda Avrupa şampiyonu olacaktık. Bu şampiyonada hür tarzda en çok altın madalya alan ülkeyiz. 2 altın, 1 gümüş ve 3 bronz madalyamız var. Soner’in maça çıkmadığı için bronzu gitti. Azerbaycan 7 madalya aldı fakat 1 altın, 4 gümüş ve 2 bronzları var. Altın madalyada bir numara olduk.” tabirlerini kullandı.

Emeği geçen herkese epeyce teşekkür eden Eroğlu, “Bizim için hoş bir başlangıç oldu. Bir heyecan vardı. 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası epeyce güzel geçti, epey umutlandık. Bu Avrupa Şampiyonası’nda ne olacak diye beşerler bekliyordu. Ne olduğunu gördünüz. Seçimlerde de söylemiş oldum, Türk güreşini güreşçiler yönetsin, buralar basamak olmasın, kulağı kırıkların halinden kulağı kırıklar anlar. Birebir lisanı konuşanlar değil, birebir hisleri paylaşanlar daha düzgün anlaşıyor. Yeni bir grup olmaya başladık ve daha kuvvetli olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

“Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için olacağız”

Eroğlu, Dünya Güreş Birliği’nde teknik konsey üyesi olarak misyon aldığını ve bütün maçları izlediğini lisana getiren Erdem Eroğlu, şöyleki devam etti:

“Takımlarda dağınıklık vardı. Kaybeden sportmen otele dönüyordu, yarışmayan sportmen salona gelmiyordu. Onur Eroğlu’nun olduğu yerde hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için olacağız, Türk milleti için olacağız. Biz grup halinde her vakit şampiyon oluruz. Biz de güreştik, kaybettik, sonlar değil sonuçlar var. Spor bir yarış hali ancak bütün atletlerimin tıpkı anda formda olması mümkün değil. Ancak yenilseniz de sizden daha sonra gelecek dostunuz Türk devletini temsil ediyor. Biz ona moral olarak yardımcı olmak zorundayız. Çocuklarımız hocalarıyla oturuyorlar, kendilerinden daha sonra gelen maçları destekliyorlar. Bunu yavaş yavaş oluşturacağız.”

“Kadroyu gençleştiriyoruz”

Genç güreşçileri takıma dahil ettiklerine dikkati çeken Eroğlu, “Kadroyu gençleştiriyoruz. Bu benim şayet olmazsa olmaz projem. Burada 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda derece olan 4 atlet var.” diye konuştu.

Feyzullah Aktürk’ün 23 yaş altının akabinde büyüklerde de Avrupa şampiyonu olduğuna işaret eden Eroğlu, şunları kaydetti:

“Feyzullah benden bu şampiyona için müsaade istedi. Ben ‘Türk milletini Avrupa’da sen temsil edeceksin.’ dedim. Müsaade vermedim, ’20 günde iki Avrupa şampiyonu olarak tarihe geç, müsaade vereceğim.’ dedim. Elvira Kamaloğlu bugün inşallah yarı final yapacak. Finale kalırsa o kadar epey keyifli olacağım ki. Grekoromende Emre var, o da savaşacak. Yağmur maalesef bir maç kaybetti ancak rakibi finale çıkarsa repesaja devam edecek. Geçmişle geleceği sentezlemek zorundayız, kuvvetli gelecek ismine. Biz güreş ülkesiyiz, bu memleketin cet, peygamber ve tarih sporu. Bunun da hak ettiği yerde olması için gövde gösterisi halinde olması lazım.

En büyük maksadımız, 2024 Paris Olimpiyatları. Paris’te altın madalyalar istiyoruz. Gümüş ve bronz da olur. 2 yıl hem uzun hem kısa bir vakit. Allah’ın müsaadesiyle bir arada yüreklerimiz atarak altından kalkacağız.”