Hamit Altıntop’tan VAR kayıtları açıklaması! ‘Mahremiyetimizi…’

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Bu yıl 9-12 Ocak tarihlerinde Antalya’da ikincisi düzenlenen Winter League Convention tertibine katılmak için kente gelen TFF Ulusal Kadrolar Sorumlusu Hamit Altıntop, basın mensuplarına kıymetli açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe – Galatasaray derbisiyle ilgili gelen soruya Hamit Altıntop, “Bu karşılaşmaların yalnızca saha içi değil, saha dışı pahası de fazlaca devasa yükseklikte. Bunun değerini bilmemiz gerekir. Futbol ismine hoş şeyler vardı. Baktığınızda Türk oyuncuların kendilerine özgüveni olsun, futbol gelişimi manasında, yaş ortalama manasında yeterli bir yolda olduğunun dün de bir ispatıydı. Bizim için maç epeyce hoş ve pahalıydı. Hakemimizin de hayli yeterli olması değerliydi. Hepsi birbirine bağlı paydaşlardan bahsediyoruz. Lakin hayallerimize epeyce uzağız. Bunu da kabul etmemiz lazım. Zira, beklediklerimiz ve uyguladıklarımız yahut şu anda mevcut durum, ister istemez birbiriyle uyuşmuyor” dedi.

‘SÜPER LİG’DE GÜZEL OLACAK TEKNİK YÖNETİCİLERİMİZ MİSYON ALIYOR’

Süper Lig’de uygun olacak teknik yöneticilerin vazife aldığını kaydeden Altıntop, “Yeni kuşaktan bahsetmiş olduğumizde bu tek tarafa çekilebiliyor. Bu yanlış anlaşılmaya da sebep oluyor. Biz yeterli teknik yöneticilerden bahsediyoruz. Tabi ki yeni jenerasyonda dinamik olan, yeniliklere açık olan, kendini geliştirmek isteyen, yanlışsız mesai harcayan arkadaşlara baktığımızda, Türk futbolunun uzun vadeli daha verimlilik sağlayabileceğine inanıyorum. Üstün Lig’de âlâ olacak teknik yöneticilerimiz misyon alıyor. Çok da renk kattıklarına inanıyorum” dedi.

‘VAR KAYITLARINI AÇIKLAYARAK MAHREMİYETİMİZİ GÖSTERDİK’

Altıntop, geçtiğimiz günlerde Gaziantep FK – Beşiktaş ve Sivasspor – Galatasaray maçlarında yaşanan hakem yanılgılarının akabinde ‘VAR’ kayıtlarının açıklanmasıyla ilgili gelen soruya, VAR kayıtlarını açıklayarak mahremiyetlerini gösterdiklerini söylemiş oldu.

Hamit Altıntop, “TFF Liderimiz Mehmet Büyükekşi ile belirlediğimiz ana başlıklar vardı. Şeffaflık, adil olmak, rekabetçi olmak, öbür ülkelere karşı ligin uygun olması gerektiğinden bahsettik ve eğitime kıymet vermek. Biz ‘VAR’ bilgilerinı paylaşmakla aslında mahremiyetimizi gösterdik. İnsanların bunun farkında olması gerekiyor. Yani ne kadar şeffaf olduğumuzu, ne kadar önemli olduğumuzu, ne kadar çaba ortasında olduğumuzun altını çizmek için bunu yaptık. Burada hiçbir biçimde oyun yok, hiçbir biçimde bir tarafın üstüne oynama yok yahut ön plana çıkarma kelam konusu olamaz. Bunun bir istisna olduğunu esasen TFF Liderimiz Mehmet Büyükekşi söylemiş oldu. Birinci başta hakemlerimize sahip çıkmıyormuş üzere görünebilir, bilakis birinci günden itibaren ne kadar bedelli olduklarını, ne kadar kıymetli olduklarını, bu oyunun epey değerli paydaşlarından biri olduklarını, onlara sahip çıkmamız gerektiğinin altını her vakit çizerek söylüyoruz” dedi.

‘kimi vakit BİR ADIM GERİYE ATMAK, 3 ADIM İLERİYE ATMAKTAN İYİDİR’

Türk gruplarının bu sene Avrupa’daki başarısı sorulan Altıntop, “Ben her vakit şunu savunurum. kimi vakit bir adım geriye atmak, üç adım ileriye atmaktan daha yeterlidir. Biz son yıllarde Şampiyonlar Ligi’nde hezimete uğradık. Kulüplerimiz maalesef hiç âlâ sonuç alamadı. Artık Şampiyonlar Ligi’nin bir alt ligi olan Avrupa ve Konferans Ligi’nde oynuyoruz. Birden hava da değişiyor, sonuçlar da düzgün oluyor. Oyuncuların özgüvenlerine de dokunabiliyoruz. Gelişmelerini motive edebiliyoruz. Bu adım birinci başta olumsuz görünür ancak ne kadar olumlu olabileceğini gösteriyor. Tabi ki bir daha Şampiyonlar Ligi, tabi ki UEFA ve FIFA’da birinci 10’a girmek ancak hakikat tahliller, gerçek tespitler ve hayal ettiğimiz, istikrarlı biçimde isimler üzerine değil, sistem üzerine gitme hayalini de güçlendirmek için epey kararlı olmamız gerekiyor” diye konuştu. Adem AKALAN/ANTALYA, (DHA)