İmtihan korkusu

Esenyurtlu

Global Mod
Global Mod
LGS ve YKS imtihanları, öğrencilerin eğitim öğretim hayatı boyunca baş etmeleri gereken değerli değerlendirmelerdir. İmtihandan evvel çocukların biraz korkulu hissetmeleri onların disiplin ve öğrenme motivasyonlarını arttırsa da, çok dertli olmaları onların muvaffakiyetlerini olumsuz istikamette etkilemektedir. İmtihanların ergenlik devrine denk geliyor olması ise öğrencilerin bu süreci daha sıkıntı geçirmelerine yol açmaktadır.

Sınav Kaygısı Nedir, Sebepleri Nelerdir?

Sınav telaşı; imtihandan evvel başlayan ve daha sonrasında da devam edebilen, öğrenilen bilginin imtihan sırasında tesirli biçimde kullanılmasını engelleyebilen, ağır telaş, telaş ve panik hislerinin bir ortada yaşanmasıdır. Telaş, kaygıdan farklı olarak, somut olarak var olmayan, büsbütün ihtimaller doğrultusunda zihnimizde geliştirdiğimiz uyaranlara reaksiyon vermesidir. Kaygı ise korkmamıza niye olan bir dış uyaranın olmasıdır.

Çocukların akademik manada kendilerini kâfi hissedememeleri, planlı ve programlı bir biçimde çalışamamaları ve test tekniğini tanıyamamaları imtihan korkusu yaşamalarının niçinlerinden biridir. Ailelerinin ya da yakın etraflarının ağır baskısı, kendileri ile ilgili yüksek beklendi ortasında olmaları, fizyolojik muhtaçlıklarını (uykusuzluk, beslenme) karşılayamamaları, “Ben imtihanda başarısız olursam annem babam beni daha az sevecek” yahut “Ben bu imtihanda başarısız olursam beşerler beni yargılayacak” üzere fikirlere sahip olmaları çocukların imtihan dertlerini artırmaktadır. tıpkı vakitte imtihan esnasında ve daha sonrasında olacaklarla ilgili telaş duymaları, imtihanın tehlikeli bir öge olarak algılamaları, ergenlik periyodundan kaynaklanan kimi duygusal sorunlarla karşı karşıya gelmeleri ne yazık ki onların imtihan performanslarını düşürebilmektedir.

Sınav Tasasının Belirtileri Nelerdir?

Sınavlardan evvel kalp atışlarında hızlanma, terleme, titreme, üşüme, kaşınma, ağız kuruluğu, mide bulantısı, karın ağrısı, baş ağrısı, bayılma, sık sık tuvalete gitme üzere ağır fizikselbelirtilerin oluşması çocukların imtihan gerilimi ile baş etmekte zorlandıklarını, duygusal takviyeye gereksinim duyduklarını göstermektedir.

Fiziksel belirtilerin yanı sıra, çok huzursuz, gergin, öfkeli, kaygılı ya da umutsuz hissetmeleri çocukların imtihana yönelik olumsuz inançlar geliştirdiklerini işaret etmektedir. Bu olumsuz hisler onların kendine olan itimatlarının azalmasına, vakit içinderını tesirli bir biçimde kullanamamalarına, imtihanlarda dikkat kusurları yapmalarına sebep olmaktadır.

Ayrıca, okula gitmek istememek, ödev yapmayı unutmak, ders çalışmayı ertelemek, farklı etkinliklere öncelik vermek, deneme imtihanlarını yarıda bırakmak ya da hiç girmemek üzere davranışlarda bulunmaları onların imtihanla ilgili gayelerinden uzaklaştıklarını, imtihana hazırlık süreçlerini hakikat yönetemediklerini göstermektedir.

Anne Babalar Çocuklarına Nasıl Yardımcı Olabilirler?

Sınava hazırlık sürecinde çocukların sevildiklerini, kıymet verildiklerini ve şartsız kabul edildiklerini hissetmeleri epeyce kıymetlidir. Bu niçinle anne ve babaların çocuklarını akranlarıyla ya da kardeşleriyle kıyaslamamaları, olumsuz tenkitlerden ve etiketlerden uzak durmaları, çok baskıcı ve mükemmeliyetçi yaklaşmamaları çocuklarının bu süreci daha sağlıklı atlatmalarına yardımcı olacaktır. bununla birlikte çocuklarını olumlu pekiştireçlerle motive etmeye çalışmaları, onlara anlayışlı ve empatik davranmaları, inançlı ve huzurlu bir aile ortamı yaratmaları çocukların kendine olan itimatlarının artmasına, imtihanı daha rahat atlatmalarına, imtihanla ilgili olumsuz inançlarının azalmasına takviye olacaktır.

Okumaya devam et...