İşitme engelli ulusal badmintoncu Hale Ziya’nın maksadı Avrupa şampiyonu olmak

tofaşk

Global Mod
Global Mod
İşitme engelli ulusal badmintoncu Hale Parıltı Küçüksevgili, Litvanya’da düzenlenecek İşitme Engelliler Avrupa Badminton Şampiyonası’nda altın madalyayı almak istiyor.

Sekiz yaşında badmintona başlayan ulusal atlet, şimdiye kadar birfazlaca kere Türkiye şampiyonluğu elde etti.

2018’de gerçekleştirilen İşitme Engelliler Avrupa Badminton Şampiyonası’nda gençler kategorisinde altın madalya kazanan Hale Işık, ulusal grup seçmelerinde birinci olarak Litvanya’da 24 Eylül-1 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı.

Mayıs ayında Brezilya’da gerçekleştirilen 24. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyatları’na da katılan 21 yaşındaki Hale Ziya’nın yeni amacı, büyüklerde Avrupa şampiyonu olmak.

– “Avrupa Şampiyonası için çalışmaları aralıksız sürdürüyoruz”

Karabük Üniversitesi antrenörlük kısmı öğrencisi Hale Parıltı Küçüksevgili, AA muhabirine, 13 yıldır badmintonla uğraştığını ve bu sporu epey sevdiğini söylemiş oldu.

Avrupa Şampiyonası için çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü belirten Hale Parıltı, “Hedefim Avrupa şampiyonu olmak. Bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum. Çok çalıştım. Biroldukça defa Türkiye şampiyonu oldum. 4 yıl evvel ergenlerde Avrupa şampiyonu oldum artık de büyüklerde Avrupa şampiyonu olmak istiyorum. sonrasındasındaki hedeflerim ise dünya ve olimpiyat şampiyonu olmak.” diye konuştu.

– Şengün: “Hale pek istekli ve azimli bir sporcu”

Antrenör Cavit Şengün de Hale’nin 13 yıl evvel 8 yaşında badmintona başladığını anlattı.

Hale’nin pek istekli ve azimli bir sportmen olduğunu lisana getiren Şengün, “Ailesi de Hale’yi epey destekledi. Bütün idmanlara aralıksız, vaktinde ve düzgün gelen bir atlet. Devamlı kendini geliştiriyor. Dayanılmaz bir yol aldı. Hale’nin değişik vakit içinderda Türkiye şampiyonlukları var. En büyük başarısı, 2018’de düzenlenen İşitme Engelliler Avrupa Badminton Şampiyonası’nda gençler kategorisinde şampiyon oldu.” sözlerini kullandı.

Şengün, Hale’nin Avrupa şampiyonu olmasının kendilerinde büyük bir heyecan oluşturduğunu vurgulayarak, “Hale artık 21 yaşında. Gençler kategorisinden büyükler kategorisine döndü. Artık büyükler kategorisinin başlangıcında çok argümanlı bir atlet. Avrupa Şampiyonası’na gidiyoruz. İnşallah madalya ile döneceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

– Ersöz: “İşitme engelli sportmenler son senelerda başarılı sonuçlar elde etti”

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu (TİESF) İdare Heyeti Üyesi Bülent Ersöz de işitme engelli atletlerin son senelerda dünya genelinde başarılı sonuçlar elde ettiğini vurguladı.

Federasyon olarak muvaffakiyetleri üzerine koyarak devam ettirdiklerini belirten Ersöz, tüm branşlardaki sportmen ve antrenörleri tebrik etti.

Ersöz, Türkiye genelinde badminton branşında kıymetli muvaffakiyetler elde eden sportmenlerin olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Biz Hale Ziya’dan fazlaca umutluyuz. 4 yıl evvel ergenlerde Avrupa şampiyonu olmuştu. Bu sefer büyüklerde yarışacak. Şampiyonadan ülkemize Avrupa şampiyonluğu getireceğine inanıyoruz.”

TİESF olarak daha fazla işitme engelli bireye ulaşmayı hedeflediklerini lisana getiren Ersöz, gayelerinin onları toplumsal hayata kazandırabilmek olduğunu söz etti.