Laufey, Astra Kulturhaus'taki Berlin konserinde: İçinizi ısıtan melankoli

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Halkları kim sayıyor ve isimlendiriyor? Duvar ve çit inşaatlarının bir süredir yeniden yükselişe geçtiği şu günlerde, popun sınırları zorlayan gücünü yeniden deneyimlemek güzel. Tanıtabilir miyiz? Laufeny, Ley-vey olarak telaffuz edilir, Los Angeles'ta yaşayan ve bossa nova yapan Çin doğumlu İzlandalı bir kadın. “Dünya müziği” kavramı gerçek anlamını burada değilse nerede bulacak? Bu 24 yaşındaki multi-enstrümantalistin kişiliğinden ve müziğinden daha dünyevi bir şey olamaz.

Ve elbette artık abartılacak bir şey yok: Friedrichshain'deki Astra Kulturhaus'taki konserlerinin biletleri haftalardır tükendi; tıpkı Almanya turnelerindeki diğer konserler gibi. Genç kadın bir çevrimiçi yıldız ve TikTok platformunda ünlü oldu; burada Z kuşağını swing ve cazla tanıştırmayı kendine misyon edindi. Bu kesinlikle başarılı; sonbaharda çıkan “Bewitched” albümleri, izlenme rakamlarına göre Spotify tarihindeki en başarılı caz albümü olma özelliğini taşıyor.

Laufeny Berlin'de: Hayranlar şarkıların arkasındaki hikayeyi de biliyor

Artık cep telefonundan çıkıp hayata adım atıyor. Billie Holiday'in kasetteki “Seni Göreceğim” şarkısı Rundey sahneye çıkmadan önceki atmosferi ve havayı belirliyor. Yaylı çalgılar dörtlüsü, kontrbas ve davullarla çevrili, kendisini eski tarz bir bossa hastalığı olarak sunuyor. Onun derin tınısı gırtlağından değil, midesinden geliyor – kalbin olduğu yer, “Benden başka herkes aşık oluyor” veya “Sen benim her şeyimdin, ben senin ikinci en iyindim” gibi dizelere benziyor. Sahne spot ışığı görevi gören büyük boy okuma lambaları gibi melankoli de sizi sarıyor.

Çoğunlukla genç hayranlar neredeyse her kelimeye eşlik ediyor – Laufeny, üç milyon TikTok takipçisinin şarkılarının yaratım sürecine katılmasına izin verdiği için, sadece şarkı sözlerini değil, aynı zamanda bunların arkasındaki hikayeleri de biliyorlar: ilk karşılaşma hikayeleri, sevgililerin hassas bağları. aşk ve karşılıksız duygular.

Her şeyden önce, Laufeny'nin yarı rezonanslı bir gitarda çaldığı bulaşıcı, senkoplu, sallanan ritimler bu hikayelere kanat veriyor ve kalbi ölmemiş herkesi kendi küçük dünyalarından alıp Macao'daki dumanlı bir bara ya da oraya götürüyor. Kazablanka'da. Akşamın harika bir dostluğun başlangıcı olduğu söylenmelidir.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.