Litvanyalı ulusal yüzücüler Erzurum’da kulaç atıyor

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Litvanya Yüzme Ulusal Ekibi, Macaristan’da düzenlenecek Dünya Yüzme Şampiyonası’nda başarılı olmak için Erzurum’da güç depoluyor.

Bilhassa yaz aylarında futbol ekipleri başta olmak üzere kulüplerin kişisel ve kadro sporlarında güç depolamak ya da kamp yapmak için tercih ettiği Erzurum, kışın daha fazlaca kayak sporuna gönül veren turistleri Palandöken Kayak Merkezi’nde ağırlıyor.

Kışın kayak meraklılarının yanı sıra yüksek irtifası sebebiyle güç depolamak isteyen yüzücüleri de konuk eden kent, konuklarını Avrupa’nın kent merkezindeki tek yüksek irtifalı tam olimpik yüzme havuzunda konuk ediyor.

Şu sıralar kelam konusu olimpik yüzme havuzunun olduğu tesiste kampa giren Litvanya Yüzme Ulusal Kadrosu, 8’i ulusal yüzücü, 10’u küçük yaşlarındaki atletlerden oluşan 18 atletiyle katılacağı karşılaşmalara hazırlanıyor.

Ülkelerini en güzel biçimde temsil etmek için günde iki idman yapan yüzücüler, 18 Haziran-3 Temmuz tarihlerinde Budapeşte’de yapılacak Dünya Yüzme Şampiyonası’nda başarılı olmak için kulaç atıyor.

Litvanya Yüzme Ulusal Kadro Antrenörü Zilvinas Ovsiukas, AA muhabirine, kente birinci defa geldiklerini ve kamp ortamını hayli beğendiklerini söylemiş oldu.

Kendilerine sağlanan imkanların uygun olduğunu belirten Ovsiukas, “Özellikle otelimiz yüksek yerde olduğu için dağdan aşağı inmemiz inanılmaz bir his. Erzurum’u hayli beğendim, çalışmalarımız da düzgün gidiyor. bir daha gelmeyi düşünüyorum.” dedi.

Ovsiukas, iki ekip halinde kampa girdiklerini söz ederek, “Yüksek irtifa kampına birinci sefer geldik. 8’i ulusal 10 kişi de çocuk ekibi olmak üzere iki grup halinde geldik ve atletlerimin birtakımı olimpiyat atletleri. Çalışmalarımız düzgün gidiyor. Öncelikli maksadımız Macaristan’daki Dünya Yüzme Şampiyonası.” diye konuştu.

Yüksek irtifanın sportmenler üstündeki tesirinden de bahseden Ovsiukas, kelamlarını şu biçimde tamamladı:

“Yüksek irtifa kampı için bir kaç yere daha gittik lakin buradaki tesisler hakikaten epeyce yeterli. Birinci kere gelmemize karşın çok mutlu kaldım. İleride de bir daha geliriz diye ümit ediyorum. Yüksek irtifa atletin ciğerlerine fazlaca faydalı, hava basıncı arttıkça sportmenler daha sağlıklı ve süratli oluyor. Macaristan’daki şampiyonanın nasıl olacağını vakit gösterecek. Bunun için çalışıyoruz.”