Max Schmeling Hall'da Mark Forster: Bir şehir birlikte şarkı söylüyor

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Mark Forster en ünlü şarkılarından birini söylemeden önce sahnede olmanın nasıl bir şey olduğunu anlatıyor ve herkesin ezberden şarkı söyleyebildiğini fark ediyor.

Şöyle diyor: “Birdenbire o kadar çok insan benim bir zamanlar bir kağıt parçasına tek başıma yazdığım satırları söylüyor.” Bu an onun için hala inanılmaz. “Bunun için teşekkür ederim Berlin.”

Sonra şarkı söylüyor: “Au Revoir”, yani tek başına söylemiyor, “Berlin”in desteğiyle söylüyor.
Mark: Beni geride tutan hiçbir şey yok
Berlin: Tekrar
Mark: Unut…
Berlin: ben kimdim
Mark: Unut…
Berlin: benim adım.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

O akşam Pankow'daki Max-Schmeling-Halle'de sıklıkla doğrudan dinleyicilere hitap edecek: “Merhaba Berlin”, “İyi misin Berlin?”, “Mükemmelsin Berlin”. Bunu sadece kariyerine on iki yıl önce burada kasabada başladığı için değil, aynı zamanda bu gösteri kaydedildiği için yapıyor. Turun biraz geniş bir başlığı var: “İnanılmaz Mark Forster Arena Tur Gösterisi”. Ancak bir noktada herhangi bir yayın hizmetinde sunulursa, bu Berlin akşamı sonsuza kadar sürecek.

Forster, 40'lı yaşların ortasındaki insanların kendilerini çocukları kadar evlerinde hissetmelerini sağlayacak bir ruh hali yaratmayı kesinlikle başarıyor. İlki için, Mark Forster'ın da büyüdüğü ve hâlâ Yogurette reklamlarını, ayı pazarlarını ve Spaermint sakızlarını kafasında taşıdığı 90'lı yıllara pek çok gönderme var. Çıkışta tişörtlerin reklamının bu filmlerle yapılması çocukların şaşkınlığını artırıyor. Ancak girişte satılan kıyafetlerin parasını ödemek zorunda değiller.

Odadaki şaşırtıcı sayıda çocuk 10 yaşın altındadır ve zaten uzun zaman önce yatakta olmaları gerekirdi. Açılış perdesi de onlara yönelikti: Şarkı söyleyen bir gergedan olan Dikka, akşam 8'den kısa bir süre sonra salonda kaç çocuğun olduğunu açıkça soruyor. Çığlık neredeyse yetişkinlerinkinden daha yüksek. Pek çok çocuk “Hayvanat Bahçesinde Parti” ve “Boom Schakalaka” çocuk şarkılarına eşlik ediyor. Dikka çocukların ne olmak istediğini sorduğunda cevabı net ve yüksek sesle tekrarlanıyor: “Mutlu!”

Max Schmeling Hall'da Mark Forster: Vuruş üstüne vuruş takip ediyor

Mark Forster muhtemelen bu atmosferi daha da geliştirmek istiyor ve ilk şarkısı için sahneye bir dublör gönderiyor. Ancak birkaç ölçü sonra görsel ikizini serbest bırakır ve kendisi yeniden ortaya çıkar. Gösterinin başında ne çocuklar ne de yetişkinler bu garip rol oyununu anlıyor ama ardı ardına gelen vuruşlar şöyle: “Perfekt”, “Einmal”, “Kogong”, “Flash mich” ve “Sowieso”. Berlinlilerin bile bu kadar iyimser dizeleri ezberden söyleyebilmeleri dikkat çekici: “Ne olursa olsun, her şey yoluna girecek / Her zaman bir yerlerde yeni bir kapı açılır.”

Mark Forster'ın gerçek adı Marek Ćwiertnia'dır, annesi Varşova'lıdır. Şarkıcı, Rhineland-Pfalz'da doğup büyüdü, ancak kariyerine diğer şeylerin yanı sıra Berlin'de TV jingle'ları yazarak başladı. Şu anda 41 yaşında olan sanatçı, diğer şeylerin yanı sıra “Kurt Krömer Show”un tema müziğini de yazdı ve 2012 yılında kendi albümünü çıkarana kadar Berlinli komedyene piyanoda eşlik etti. Altıncı albümü “Supervision” geçen Ekim ayında yayınlandı ve o akşam Schmeling Hall'da diğer şarkılarının yanı sıra “März” ve “Enough” şarkılarını da söyledi.

Sahne en azından alışılmadık bir şekilde kurulmuş: “Wetten,dass..?” bölümünde daha önce olduğu gibi bir gösteri merdiveni var. Bu, bandın konumlandırıldığı bir tür balkona yol açar. Sahnenin “zemin katında” VIP konukların oturduğu, cam arkasında bir tür salon bulunmaktadır. Gösterinin sonuna kadar seyirciler arasındaki çocuklar ve ebeveynler, sürekli bir gösterideymiş gibi sahnede oturmanın rahatsız edici olup olmadığını merak ettiler. Daha da sıra dışı olanı ise salonun yanındaki büyük Haber ekranıdır. Dağlardaki kayakçıların kadınların elleriyle kestiği sabunlara kadar TikTok Haberları sürekli orada oynatılıyor.

Ancak Mark Forster havai fişekler, alev püskürtücüler ve yapay sisle bir konfeti gösterisi başlattığında tüm bunlar hızla Haberin Detaylarıda kaybolur. Konserin ikinci bölümünde ise “Yarından Sonra”, “Korolar” ve “Biz Harikayız” şarkılarını seslendiriyor. Şarkıların neredeyse tamamı, çocukların bile masal duyup okuduğunda anladığı, büyük, koşulsuz sevgiyi anlatıyor. Forster şarkı söylüyor: “Sen en iyi insansın” veya “Dünya küçük ve biz büyüğüz”. Her zaman cana yakın, bazen çok gündelik ifadeler kullanan. Ya Berlin? Çok yüksek sesle şarkı söyleyin.

Mark Forster'ın Berlin'deki konserinin en güzel anı

Gecenin en güzel anı, son konfetilerin yağdığı ve ilk babaların uyuyan çocuklarını arabaya taşıdığı sondaki bis (“Göbek ve Kafa”) değildir. Ayrıca sadece sahnenin tamamen karardığı ve gösterinin bir parçası olup olmayacağının sonuna kadar belli olmadığı garip elektrik kesintisi de değil.

Ancak en güzel an, Mark Forster'ın önündeki 12.000 baba, anne ve çocuktan oluşan kalabalığa bir kez daha nostaljik bakış attığı orta an. Sonra sessizce “Sabahın üçü” şarkısını söylüyor Berlin, fenerleri açıyor ve gecenin en bilinen aşk dışı şarkısını söylüyor: “Uyanık kalmamın ve uyumamamın sebebi sensin / Ve arkadaşlarımın her biri benim hakkımda biraz bok söylüyor.”