MEB: 20. Şûra daha sonrası üçüncü rapor yayımlandı

Adanali

Member
ANKARA (İGFA) – 1-3 Aralık 2021 tarihlerinde toplanan 20. Ulusal Eğitim Şûrası’nda “Temel Eğitimde Fırsat Eşitliği”, “Mesleki Eğitimin İyileştirilmesi” ve “Öğretmenlerin Mesleksel Gelişimi” temaları ele alınmış, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in başkanlığındaki Genel Şuraya getirilen 124 hususun 107’si oy birliği, 17’si ise oy oldukçaluğu ile kabul edilmişti. Genel Şuraya gelen 4 teklifin ise 2’si oy fazlacaluğu, 2’si oy birliği ile kabul edilmişti. bu biçimdece büyük bir çoğunluğu oy birliği ile kabul edilen 128 tavsiye sonucu ortaya çıkmıştı.

Güncel Eğitim Siyasetleri ve 20. Ulusal Eğitim Şûrası Tavsiye Kararları üçüncü raporuna ait yaptığı değerlendirmede kararlara ait süreci yakından takip ettiğine vurgu yapan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şûra daha sonrasında üç aylık dönemlerde kıymetlendirme raporları hazırlandığını hatırlattı.

Bakan Özer, üçüncü raporun ortaya koyduğu temel kararın Bakanlığın uyguladığı şimdiki siyasetler ile tavsiye kararları içindeki bağlantının vakit ortasında güçlenmesi olduğunu belirterek, “Mart ayında yayımlanan birinci raporda, Bakanlık olarak attığımız adımlar ile ilişkilendirilen tavsiye sonucu sayısı 57 iken haziran ayında bu sayı 62’ye, eylül ayında ise 68’e çıktı. tıpkı vakitte daha evvelki periyotlarda münasebet kurulan tavsiye kararlarına dair atılan adımlarda da derinlik sağlandı. Tutarlılığın en yüksek olduğu tema ‘Temel eğitimde fırsat eşitliği’… Öbür temalarda da Bakanlığın adımları ve tavsiye kararları içinde ahengin arttığı gözlendi.” dedi.

Özer, raporda Bakanlık siyasetlerinin, eğitim paydaşlarının görüşlerini daha fazla yansıttığına dikkat çekti.

Raporda, bir yandan atılan adımlarla tavsiye kararları içindeki bağ değerlendirilirken bir yandan Bakanlığın ana siyaset alanlarında aldığı uzaklığın ortaya konulduğunu lisana getiren Bakan Özer, ortaya konulan sonuçların 2022 yılının sonuna gerçek kütüphanelerdeki kitap sayılarına, ‘Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi’nde hedeflenen takviyelere, okul öncesinde hedeflenen anaokulu ve ana sınıfı sayılarına kıymetli ölçüde yaklaşıldığını gösterdiğini kelamlarına ekledi.

20. ULUSAL EĞİTİM ŞÛRA KARARLARININ UYGULANMASINA YÖNELİK ÜÇÜNCÜ RAPORA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ