MHK Danışmanı Hugh Dallas’tan hakem ve VAR açıklaması

Beykozlu

New member
Merkez Hakem Konseyi Danışmanı Hugh Dallas, gündemden düşmeyen hakem tartışmalarıyla ilgili olarak TRT Spor’a açıklamalarda bulundu.

“HAKEM ATAMALARINA KARIŞMAM”

Hakem atamalarına karışmadığını söyleyen Hugh Dallas, “Hakem atamalarına müdahil değilim. Bir puanlama var. Bu sistem atamaları çeşitli parametrelere nazaran yapıyor. Birkaç ülkede daha misal atama idaresi var. Cüneyt Çakır dünyanın en âlâ hakemlerinden bir tanesiydi. Bir daha sonraki Cüneyt Çakır’ları bulmaya çalışmalıyız. Hakemleri puanlamak benim işim değil. Hakemlerden son derece etkilendim. Hakemler, dünyanın hiç bir yerinde kusursuz değil. Bu oyun süratli, fakat hakemler hoş iş çıkarıyor.” dedi.

“TÜRKİYE’DE VAR GÜZEL KULLANILIYOR”

Türkiye’de VAR’ın âlâ kullanıldığını söyleyen Hugh Dallas, “VAR sistemi yeterli işliyor. Türkiye’deki VAR sisteminde kalite görüyorum. VAR sistemi, Avrupa ile birebir düzeyde. Hakem bariz bir biçimde yanılgı yapmadıysa, VAR’ın karışmasını istemeyiz.” sözlerini kullandı.

“BU DERECE TÜRKİYE’DE GÖRDÜM!”

Lider ve teknik yöneticilerin bu derece hakem eleştirmesine birinci defa şahit olduğunu söyleyen Hugh Dallas “Kimse kaybetmek istemez, beşerler da oyunun tutkusuyla diğerlerini suçlarlar. Yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da oyuncuyu ve teknik heyetleri koruyup, hakemi suçlamak var. Bir Cüneyt Çakır kaç yılda yetişiyor, biliyor musunuz? Lider ve teknik yöneticilerin, bu kadar hakem tenkidine alışkın değilim. Hakemlere bunun bir yararı yok. Aileleri, çocukları etkileniyor. Türkiye futbol aşığı bir ülke lakin tenkidin bir istikrarı olmalı. Teknik yöneticilerin saha içerisinde daima reaksiyon göstermesini yanlışsız bulmuyorum.” dedi.

“YABANCI HAKEM HAKİKAT DEĞİL!”

Yabancı hakem sorusunu da yanıtlayan eski İskoç hakem “Yabancı hakem, Türkiye’deki hakemlerin gelişmenine katkı sağlamayacaktır. Daha evvel bu biçimde bir şey İskoçya ve İngiltere’de de konuşuldu lakin ben karşı çıktım. Türk hakemler, Türk derbisi yönetmek ister. Yabancı bir hakem geldiğinde, birden bu atmosferin içerisinde yer aldığında, şayet bu atmosfere alışık değilse, gelen hakem de istenilen kararı vermeyebilir. Türkiye’de kâfi kapasitede hakem var. Yabancı hakem bir gün olur mu, bilmiyorum ancak Türk hakemlerinin kapasitesi var.” formunda konuştu.

“BAŞKANLAR BUNU YAPMAMALI!”

Hugh Dallas son olarak “Başkanlar maç öncesi hakemleri baskı altına almaya çalışıyor. Hakemlere hürmet duymalıyız. Oyuncular yanılgı yapıyor, hakem de yanılgı yapabilir. VAR sistemi, kararların doğruluk oranını arttırdı. Hakemlere takviye olmaya çalışıyoruz. TFF de bize yardımcı oluyor. Hakemin de bir ailesi var, ona saldırınca, hayata dönmeleri kolay olmuyor.” açıklamasını yaptı.