Narsizm üzerine ve schreber vakası- sigmund freud

Esenyurtlu

Global Mod
Global Mod
NARSİZM ÜZERİNE

Narsisizm Üzerine üç kısma ayrılarak yazılmış. Birinci kısımda Freud, “dış dünyadan çekilen libido bene yönlendirilmiştir diyerek libido teorisinin “parafreni” için geçerli olduğunu göstermeye çalışır. Fakat bu türlü öylece, “ben-libido ile “nesne-libido” içinde ayrım yapmak mümkündür ve “biri ne kadar hayli kullanılırsa oburu o kadar tükenir diye ekler. Freud’un yazısının ikinci kısmında, narsisizmi, organik hastalıklar, hipokondri ve cinsiyet farkı ile aşk üzerinden anlatır. Bunu da obje seçimi yoluyla; 1-) Yaslanma halinde obje seçimi 2-) Narsistik obje seçimi diye ayırmayı tercih eder. Üçüncü kısımda, ben-ideali kavramına tartı verir. Ben ülküsünü, birincil narsisizmin bir ikamesi olarak tanımlar. Vicdan (süperego) ise ben ülküsünün uygulayıcısı (garanticisi) bakılırsavinde bulunacaktır. Suçluluk hissiyle vicdanı, aşağılık hissini ise ben ideali ile eşleştirecektir. Ben ideali, bastırma için sebeptir. Yüceltme ise bastırma olmadan libidonun karşılanmasıdır. Obje sevgisinden ben sevgisine getirilen libido ise megalomaniyi doğuracaktır. Megalomanide varolan birincil narsistik durumun büyümesi ve daha sıradan biçimde ortaya çıkması kelam konusudur. Narsistik obje seçimine ise eşcinselleri gösterecektir. Eşcinsel obje seçiminde annelerini değil, kendilerini ararlar ve bu yüzden narsistiktirler. Aktüel nevrozları; obje libidosuna, hipokondriyi ve parafreniyi, ben libidosuna bağlamıştır. Bastırma, benin kendilik hürmetinden kaynaklanırken yüceltme ise obje libidosunu ilgilendirir.

SCHREBER VAKASI

Freud, Schreber’in fantezisinin (kadına dönüşme) eşcinsel dürtülerini ortaya çıkardığını bunun da tabibi Flechsig’in üzerinden formunda ortaya çıktığını gösterdi. Eşcinsel isteklerin şuurda kabul edilmeyip aksine çevrilerek ‘’zulmedilme kaygısı’’ üzerinden açığa çıkışını gösterdi. Flechsig’in transfer rolü üzerine inceleyen Freud, Schreber’in babasına ve erkek kardeşine göndermelerde bulundu. Freud için transfer birinci vakit içinderda Schreber’in kardeşine karşı bastırılmış hisler yaşadığına inandığı erkek kardeşini temsil etmiş olabilidi. Flechsig’in bir “ruh katili” olduğu suçlaması tahminen de bu biçimde tabibinin kendisine değil, kardeşine yönelikti. Fleschsig’den daha sonra paranoyaya İlah dahil olmuştu. İlah fantezisinde Flechsig yerine, Allah’la birleşme isteği ortaya çıkıyor. birebir vakitte Freud, Schreiber tarafınca tanım edildiği formuyla Rab’ın rasyonel olmayan niteliklerinin, Schreber’in babasına ne kadar benzediğini belirtti ve kardeşinden daha sonra babasıyla olan ikinci transferi öne sürdü. Schreber kendisinin katı bir ahlakçı ve Tanrı’ya inanmadığını öne sürüyor. Bu fikirlerinin kararı olarak Freud, dini fantezilerinin ve dünyayı kurtarmak için hadım edilip Tanrı’nın (Güneş) ışınları ile döllenip kendi soyunu devam ettirebileceğine dair gereksinimine olan inancının, bir kişinin kendisine dini bir kurtarıcı rolü verildiğini hissettiği bir kurtarıcı yanılgısının bir kesimini oluşturduğunu ayrıyeten evliliğinde çocuklarının olmamasıyla temasını öne sürdü. İlah fantezisinin hastalığı için ‘’onarıcı’’ olduğunu belirtti. Yapıtında yansıtmanın rol oynadığı; erotomani sanrısı, zulmetme sanrısı kıskançlık sanrısını deklare etti. Bastırma hakkında ayrıntılı bir bilgi vererek üç alt başlıkta deklare etti. Eşcinselliğin, oto-erotizm ile obje aşkı içindeki alanda saplandığını, eşcinsel libidonun sağlıklı insanlarda bile devam ettiğini bununda yaslanma ile birebir cinsiyetten beşerlerle arkadaşlığın temeli olduğunu söylemiş oldu. Histerinin ağırlaştırmadan, psikozun ise ‘’bölme’’den oluştuğunu belirtti.

Okumaya devam et...