Önderlerden Türkiye’ye taziye bildirileri

Beykozlu

New member
Dünya önderleri merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,4 büyüklüğündeki zelzele ötürüsıyla taziyelerini sundu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,4 büyüklüğündeki sarsıntı ötürüsıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye iletisi gönderdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Aliyev bildirisinde, “Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve kardeş Türkiye’nin biroldukca yerinde hissedilen şiddetli zelzele kararı epey sayıda can kaybı ve yıkım haberi bizleri derinden üzdü.

Bu güç vakitte her türlü yardıma hazır olduğumuzu tabir ediyor, size, ömrünü kaybedenlerin aile ve yakınlarına, kardeş Türkiye halkına şahsım ve Azerbaycan halkı ismine taziyelerimi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyor, sarsıntının tesirlerinin bir an evvel ortadan kalkmasını diliyorum.” sözlerine yer verdi.

KKTC

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da Kıbrıs Türk halkı ismine Türkiye’nin acısını yürekten paylaştıklarını belirterek, can kaybının az olmasını dilediklerini bildirdi.

Türkiye ile her vakit dayanışma ortasında olduklarını kaydeden Tatar, “Kayıplarımıza Rab’dan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar ve ana vatan Türkiye’mize büyük geçmiş olsun dileklerimi, şahsım ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarım ismine büyük bir hüzün, acı ve ıstırapla iletirim.” tabirini kullandı.

Kazakistan

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği taziye bildirisinde Türkiye’nin güneydoğusunda meydana gelen şiddetli zelzelede hayatını yitirenler için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a başsağlığı diledi.

Tokayev, iletisinde, “Türkiye Cumhuriyeti’nde meydana gelen şiddetli sarsıntı kararında hayli sayıda kişinin ömrünü kaybettiği haberini derin bir hüzünle aldım. Bu sıkıntı anda Kazakistan halkı ve kendi adıma hayatını kaybedenlerin ailelerine ve tüm kardeş Türk halkına başsağlığı diliyorum.” tabirini kullandı.

Tokayev ayrıyeten Kazakistan’ın Türkiye’ye yardım sağlamaya hazır olduğunu belirtti.

İsrail

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ise toplumsal medya hesabından İbranice, Türkçe ve İngilizce yaptığı paylaşımda şu tabirleri kullandı:

“İsrail halkı ismine, dün gece Türkiye’de yaşanan zelzele felaketi niçiniyle derin hüzünlerimi bildiririm. Yaşanan can kayıpları niçiniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türk halkına başsağlığı diliyorum.”

İsrail devletinin “mümkün olan her yolla yardım göndermeye her vakit hazır olduğunu” belirten Cumhurbaşkanı Herzog, kalplerinin bu acı vakitte Türk halkının ve yas ortasındaki ailelerin yanında olduğunu vurguladı.

İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da Türkiye’deki zelzelenin kıymetlendirilmesi için bir acil durum toplantısı düzenlendiği paylaşıldı.

Pakistan

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif de merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,4 büyüklüğündeki sarsıntıda yaşanan can kayıpları sebebiyle taziye iletisi paylaştı.

Şerif, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin güneydoğusunu vuran bu büyük zelzele haberi derinden üzdü. Yaşanan can ve mal kayıpları niçiniyle kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve kardeş Türkiye halkına en derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum.” tabirini kullandı.

Türkiye’nin Pakistan’a her sıkıntı anında yardım elini uzattığını anımsatan Şerif, İslamabad’ın mümkün olan her türlü yardımı yapacağını vurguladı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise Pakistan’ın Türkiye ile tam dayanışma içerisinde olduğuna işaret edilerek, İslamabad’ın yardım çalışmalarında mümkün olan tüm dayanağı sağlamaya hazır olduğu kaydedildi.

Mısır

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise Mısır’ın Türkiye ve Suriye’de sarsıntıda ömrünü kaybedenler için taziyelerini sunduğu açıklandı.

Türk ve Suriye halklarına en içten taziyelerin iletildiği ve yaralılara acil şifa dileklerinde bulunulduğu kaydedilen açıklamada, Mısır’ın “bu felaketle yüzleşmek için yardıma hazır” olduğu tabir edildi.

Ukrayna

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,4 büyüklüğündeki sarsıntıda hayatını kaybedenler için taziye bildirisi yayımladı.

Zelenskiy, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’ye geçmiş olsun dileklerini iletti.

Türkçe yaptığı paylaşımında Zelenskiy, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Türk halkına ve Türkiye’deki zelzelede ömrünü kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileklerimi iletiyor, tüm yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu güç vakitte Türk halkının yanındayız. Afetin sonuçlarının üstesinden gelmek için gerekli yardımı sağlamaya hazırız.” sözlerini kulandı.