Paraşütçü baba oğul gökyüzünde heyecanı bir arada yaşıyor

tofaşk

Global Mod
Global Mod
İzmir’de paraşütle atlama tutkunu 72 yaşındaki Ömer Fazilet ile 43 yaşındaki oğlu, 18 yıldır gökyüzünde bir arada heyecan yaşıyor.

Aile bireylerinin havacılığa ilgisi niçiniyle 50 yıl evvel paraşütle atlama sporuna gönül veren Ömer Fazilet, uzun yıllar bu branşla ilgilendi.

Bu süreçte birfazlaca yarışa katılan Fazilet, bir süre daha sonra bu tutkusundan vazgeçti. Fazilet, 43 yaşındaki oğlu Can Erdem’in ısrarıyla 18 yıl evvel bir daha epey sevdiği spora döndü.

Şimdilerde her biri 60 yaşın üzerinde olan “Deli Anlılar” paraşütçü kümesinde da yer alan baba Fazilet, birtakım bazı oğluyla kimi birtakım da tek başına paraşütle atlayış gerçekleştiriyor.

Son olarak İzmir’in Selçuk ilçesinde düzenlenen 48’inci Türkiye Paraşüt Şampiyonası’na katılan baba ve oğlu, farklı gruplarda birbirleriyle de yarıştı.

Müsabakada, baba Ömer Erdem’in ekibi “Deli Anlılar” üçüncülük elde etti.

Ömer Fazilet, AA muhabirine, paraşüt sporunun başladığı senelerda epey farklı olduğunu, artık ise bu sporun hayli daha inançlı ve kolay hale geldiğini söylemiş oldu.

Oğlunun paraşütçü olması konusunda rastgele bir ısrarının olmadığını, vakit zaman engellemesine karşın evladının da kendisi üzere bu spora gönül verdiğini anlatan Fazilet, oğlunun kısa müddette kendisinden daha düzgün atlayışlar gerçekleştirecek düzeye geldiğini lisana getirdi.

Fazilet, sporu yapmaktan vazgeçtiği bir periyotta oğlunun kendisini ikna ederek bir daha işin içine davet ettiğine dikkati çekerek, “Yaşlanıyorum, gelemem” dediği biçimde ortasındaki ateşin sönmediğine şahitlik ettiğini aktardı.

“Bu adrenalin fazlaca üzücü. Çok önemli alışkanlık yapıyor. Yani diyorum ki ‘oğlum ben yaşlandım artık gelemem.’ Öbür taraftan aklım bana, ‘bak buna gitmek zorundasın’ diyor.” sözünü kullanan Fazilet, şöyleki devam etti:

“İkisinin içinde kaldım, buraya gelmek galip geldi. yine başladık ve daima keşke herkes benim üzere ileri yaşlarda bu zevki yaşayabilse diye dua ettim. Zira bu heyecanı yaşamak süper bir şey.”

Cem Fazilet de paraşütçülüğe babasının da eğitmeni olan Besim Ergüven’in doğum günü armağanıyla başladığını söylemiş oldu.

Babasının da bir daha kendini paraşütün ortasında bulduğunu anlatan Fazilet, “Spora orta vermişti lakin babamın ortasında daima vardı. Benden 2-3 öykü dinleyince birlikte atlayışlara başladık. Beden aslında adrenalini unutmuyor. O da herbiçimde baktı ki yanında, sağında solunda bunu yapan biri var, yine başlamak için o gücü kendinde buldu. Paraşütçülük; arkadaşlığı, dostluğu, beraberliği, ekip arkadaşlığını hayli hoş aşılıyor.” diye konuştu.