Perküsyon tesiri

Esenyurtlu

Global Mod
Global Mod
Perküsyon tesiri insanın tabiatla ve insanın kendiyle buluşmasının en keyfli araçlarından biri olmuştur. bilinir ki eski çağlardan bu yana hayatla ve birbirleriyle irtibatın, iç içeliğin sağaltıcı tesirini yansıtmıştır ritimler.
Ritimleri oluşturan aralıklar, vurma, sürtme, çarpma kararı çıkarılan müzikal sesler ve bu sesleri çıkaran aletler bütününe Perküsyon deniyor. Perküsyon tesiri niye temel bir sağaltım aracıdır?
Perküsyon yahut vurmalı çalgılar müzikte ritim yapısı oluşturmak için kullanılır. Ritim de insanın ruhsal istikrarını tesirler. Perküsyon, insan sesinden daha sonra tarihin birinci enstrümanı olarak kabul edilir.

Müziğin evrimi içerisinde vurmalı çalgılar birinci örneklerini eller, ayaklar, kemik ve ağaç sopalar, tahtalar ve taşlarla çıkarılan sesler olarak vermiştir. Yüzseneler ilerledikçe birebir enstrümandan farklı tonlar elde edebilen insanoğlu – insankızı, farklı fonksiyonlar için kullanılabilecek vurmalı çalgılar geliştirmişlerdir. Deriyi kurutarak germek, elle yahut taşla, bir sopayla vurarak, kurutulmuş tohum ya da çakıl taşlarını deri ortasında çalkalayarak farklı tonlar geliştirmişlerdir. Taşların yahut farklı cins ağaçların birbirine sürtülerek çıkardığı seslerde eklenmiş ve vurmalı çalgılar ismiyle hayli çeşitli çalgılar elde etmişlerdir.
İnsanın ahenk ve salınma muhtaçlığına ait düzgün bir araç olması niçiniyledir ki en temel ve vazgeçilmez müzik aletlerine dönüşmüşlerdir.

Vurmalı çalgıların ürettiği seslerin ahengi, aralıkları, aralıklardaki ahenk ve uyumlu farklı ses kümeleri içerisinde var olan bütünlük, ritim denen cazipliği ve vazgeçilmezliği sağlamıştır.

İnsanlık gelişimi sürecinde, insan sesinden daha sonra en eski ses olan ritim niçiniyledir ki; bu müzik aletleri hâlâ epey kıymetli katkı sağlayıcı çalgılar olarak kullanılmaktadırlar.
Özdeş seslere ahengin beşerler içinde bir bütünlük yaratması grupsal beraberliklerde temel öge olmuştur. Tıpkı biçimde kullanılan ferdî etkileşimlerde de sakinleştirme kaynaştırma aracı olarak kullanılmışlardır. Rahip ve rahibelerin, şamanların ayinsel merasimlerde yararlanması da toplumsal araştırmalarla ortaya konulmuştur.

Yoğun duygulanım niçiniyle transa geçmeyi kolaylaştırma tesiri açısından gurup ayinlerinde ve bireyi sakinleştirmede günümüzde de yararlanılmaktadır.

Hekimlikte ruhsal sağaltım aracı olarak kullanmasına dair Bergama Asklepionda yapılan uygulamalar da müziğin tamirat gücünü evraklar niteliktedir.
niye ritmin bu kadar tesirli olduğu aslında herkes için bebeklik kayıtlarına dayalı bir tanışıklıkla açıklanabilir. Bebeğin sırtına vurulan tıp tıp sesleri yada göğsüne yapılan pış pışlama sakinleştirir. Bu tesirin ilerleyen yaşlarda ve yaşantılarda hatırlanması ve destekleyici yinelarla pekiştirilmesi sürdürülebilir etkiyi çoğaltıcı özellik kazandırmaktadır.
Bu yakın tanışıklık niçiniyledir ki; Perküsyon tesiri odaklanmayı, konsantrasyonu ve algıyı artırır. bir arada üretimi ve enerjik olmayı sağlar. Ritimlere uyan bedende tempo tutmalar, salınmalar başlar. İşte bu nokta da perküsyon aletlerinden yansıyanlar aracılığıyla oluşan ritimlerin etkisinin beşere yansımasından kelam edilmektedir. Bu etkileşim aslında fizikî ve ruhsal güçteki kesişmeyi sağlayıcı nitelik taşır. esasen yenidenlayan ritimlerden gerilim ve badireyi azaltmakta yararlanılması da bu özellik niçiniyledir.
Hangi ritimler etkiliyorsa o ritimlerle özdeşleşen fizikî ve ruhsal ağırlaşmaya müsaade vermek onarıcı olacaktır. Yunanca kökenli olan ritim sözcüğünün “ akış” manasını taşıdığını da belirtmek isterim. İçinizdeki ritimlerin perküsyon tesiriyle ömrünüze coşku katması için tahminen de yapılacak en değerli şey o akışa müsaade vermek olacaktır.

Okumaya devam et...