Purple Disco Machine: Doğu Almanya’dan Grammy ödüllü

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Lizzo’nun “About Damn Time” remiksi için Grammy için tebrikler Bay Piontek! Muhtemelen Kaliforniya’dan yeni döndün?

Evet dün gece döndük. Ve hala jet gecikmesinden kurtulmaya çalışıyorum.

Grammy’ler hayal ettiğiniz kadar göz alıcı mı? Yoksa sadece su ile mi kaynatılıyor?

Sanırım her yerde sadece suyla yemek yapıyorlar. Ama orası çok gösterişli. Hepsi harika kıyafetler içinde iyi tasarlanmış. Bir sürü büyük şey. Kazanmasaydım bile çok değerli olurdu. Son fakat en az değil, kişiler için. Arka alanda Lizzo ve Doja Cat ile de tanıştım.

Kişiye

Tino Piontek namı diğer Purple Disco Machine, kariyerinin başladığı ve halen yaşadığı Dresden’de 1980 yılında doğan bir Alman disko ve ev yapımcısı, DJ ve remiksçidir. Ancak bu arada uluslararası alanda rağbet görüyor: Kylie Minogue, Lady Gaga ve Elton John gibi yıldızlar onun remix becerilerine güveniyor. Purple Disco Machine, Lizzo’nun “About Damn Time” remixiyle 2023’te Grammy kazanan ilk Sakson oldu.

Lizzo, “About Damn Time” adlı şarkısının remiksi hakkında ne düşündüğünü sana söyledi mi?

Evet, galadan önce onun harika olduğunu düşündüğünü söyledi. Adaylıktan da çok memnundu. Tabii ki, bu aynı zamanda onlar için şarkının çok iyi olduğunun bir kanıtı. Aynı zamanda yılın şarkısı seçildi ve haklı olarak öyle. Şu anda Amerika’da radyoda olandan farklı. Süper korkak ve sesine odaklanmış. Lizzo’nun güçlü şarkı sözleri ağzından böyle fışkırıyor. Bir insan olarak ve hayatıyla ilgili. Şarkı harika – bu da işimi kolaylaştırdı.

Şarkı zaten mükemmel görünüyorsa, remixte herhangi bir şeyi değiştirmek zor değil mi?

Üzerinde çalışılacak bir şey yoksa remiksleri hiç kabul etmem. Şarkıyı birkaç kez dinliyorum ve sonra bir gece üzerinde uyuyorum. Ertesi gün remiksimin nasıl ses çıkaracağına dair bir fikrim varsa, o zaman harikadır, o zaman hızlıdır. Hiçbir fikrim olmadan stüdyoya girersem gerilirim ve işim zorlaşır.

“Lanet Zaman Hakkında” nasıldı?

Orijinal daha yavaştır. Şarkıyı bir kulüpte veya bir festivalde çalan bir DJ olsaydım, biraz daha hızlı yapacağımı biliyordum. Davulları ve aranjmanı biraz incelttim. Clubbiger, daha dans edilebilir. Yine de tüm önemli unsurları, yani sesini ve en önemli enstrümanları – orijinali bu kadar özel yapan her şeyi – korumaya çalıştım.

Sizin için iyi bir remix yapan nedir?

Örneğin, son yıllarda Grammy kazanan iyi remixler var, örneğin Imanbek. Bir hip-hop şarkısından dans şarkısı yaptı. Bu işe yarayabilecek bir yaklaşım olacaktır. Öte yandan pop şarkılarından kulüp şarkıları yapan birçok insan var. Uzatılmış 12 inç versiyonlarla aynı. Bu benim yaklaşımım çünkü ben de plak DJ dünyasından geliyorum.

İsteksiz kazanan: Drake Grammy'leri boykot etmek istedi ama kazandı

İsteksiz kazanan: Drake Grammy’leri boykot etmek istedi ama kazandı

Ve kötü bir remix ne olurdu?

Birinin hiçbir fikri olmadan altına bir davul halkası koyduğunu fark ettiğinizde. Bir DJ olarak ben de böyle bir şey koymazdım.

Bir remixer olarak ve ayrıca kendi parçalarınızla birlikte sesiniz muhtemelen bir DJ olarak deneyiminizden mi geldi?

Kesin. Pop şarkılarım bile “Dopamin” ve “Karanlıkta”. Yapım yaparken öncelikle bir DJ gibi düşünürüm. Radyoya bir şey sığar mı diye asla endişelenmem. Belki bu da başarıya katkıda bulunur – çünkü sesimi radyoda söylenenlerden farklı kılıyor. Son miksaj sırasında bile kendime her zaman kulüpte neyin işe yaradığını sorarım.

Bu nasıl farklı?

Kulüp için bir şarkıyı mikslerken ana unsur davullardır. Kick davul ve bas hattı koordine edilmelidir. Böylece çok fazla baskıya sahip olur ve dans etme isteği uyandırır. Ve sonra psikoakustik var: duyamadığınız ama yine de vücutta bir şeyleri tetikleyen frekanslar.

Müziğe, babanın Dresden’e getirdiği Batı’dan rock plaklarıyla geldin. getirilmiş. Bu kayıtları nasıl elde etti?

Annem ve babamın ikisi de müziğe çok aşıktı. DAC döneminde müzik, radyoda çok sınırlı bir ölçüde çalınıyordu. Kasette bulunanlar bile sınırlıydı ve aynı zamanda filtrelendi. Ancak Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’da pazarlar vardı. Müzik takas edildi ve takas edildi. Sahip olmadığımız şeyler. Yanınıza fazla para almadığınız sınırda kontrol edildi. Şanssızsa, sınırda plakaların yarısını da teslim etmek zorunda kaldı.

Çiçekler için teşekkür ederim: Miley Cyrus

Çiçekler için teşekkür ederim: Miley Cyrus “Çiçekler” ile durumu temizler.

Kayıtlarda hangi grupları tanıdın?

Genesis ve Pink Floyd gibi gruplardı. Doğu Almanya’da yasaklanmadılar ama burada da baskı görmediler.

Dresden’de DJ’lik yapmaya nasıl başladınız?

Bu, 15, 16, 17 yaşlarımdayken 90’ların ortalarındaydı. Artık ailemin müzik zevkine sahip değildim, ama daha çok kendime ait: disko ve funk. Michael Jackson, Prens ve Motown. Doğu Almanya’da sadece Italo-Disco oynanıyordu. Almanya’daki tekno hareketi ile elektronik müziğe geldim. Loveparade ve Mayday, her şeyi özümsedim ve kökenlerinin nerede olduğunu bilmek istedim. İlk DJ konserlerimde Daft Punk’ın Fransız evini özellikle havalı bulmuştum.

Loveparade, ilham almak için Dresden’den Berlin’e de gittiğiniz anlamına mı geliyor?

Küçükken onu Viva’da izlerdim. İlk Loveparade’im 1998’de, ben 18 yaşımdayken oldu. Bariz bir deneyim!

Beyoncé Berlin'den kaçınıyor: Başkentte yeni turda yine performans yok

Beyoncé Berlin’den kaçınıyor: Başkentte yeni turda yine performans yok

Dresden’de parti kültürü nasıldı?

Eskiden mutlak bir dışarı çıkma kültürü vardı: çok fazla kulüp vardı! Alman kulübü muhtemelen Dresden’deki ilk ev kulübüydü. Benim için bir keşif. Sevdiğim müzik. Ayrıca uluslararası DJ’lerle. Ancak bugüne kadar, Dresden tekno sahnesi Berlin’dekinden etkilenmiştir. Berlin’e gelen tüm uluslararası DJ’ler, Dresden’e fazladan bir tur atmış gibi geliyor. Ne yazık ki, Dresden’deki ev kültürü öldü. Doksanlı yılların ortalarında diskotek kültürü. Techno, alt kültürlerde, Paula veya Kleinvieh gibi mağazalarda hâlâ var.

Doğu Almanya’dan gelmeniz bir DJ olarak sosyalleşmenizde belirleyici oldu mu?

Uzun yıllar bunun uluslararası bir kariyeri imkansız hale getirdiğini söylerdim. Dresden’de dedikleri gibi, bilgisizler vadisinden çıkmak zordu. Özellikle internet o kadar alakalı olmadığında. Bilgisizler Vadisi bir şekilde uyuyor: Dresden’de birçok trend buraya bir yıl geç geldi. Muhtemelen Dresden’de yeni şeylerde zorlanıyoruz. Gelenek ve alışkanlıkları severiz. Bugün durumu farklı görüyorum: Dresden’de kimse beni engellemeden veya deforme etmeden kendi yoluma gidebildim.

“Deforme olmuş” derken neyi kastediyorsunuz?

2000’lerin ortalarında Berlin’e giden birçok kişi gördüm. Değiştiler, kimliklerini kaybettiler, Berlin bataklığına battılar. Ve hiçbiri gerçekten bir daha dışarı çıkmadı. Geriye dönüp baktığımda şunu söyleyebilirim: Dresden kariyerim için faydalı oldu. Aldatmacaların beni eğmesine izin vermedim – onları fark etmedim bile. Bu yüzden her zaman beni harekete geçiren şeyi yapabildim.

Rolling Stone listesi için Zoff: Janet Jackson ve Madonna nerede?

Rolling Stone listesi için Zoff: Janet Jackson ve Madonna nerede?

Yine de sesiniz uluslararası alanda popüler: Lady Gaga, Elton John ve Kylie Minogue’u yeniden düzenlediniz. Duyurular sizden remixi nasıl istiyorlar?

Son birkaç yılda “kulağa böyle gelmesini istiyoruz” hakkında hiçbir şey duymadım. Yönetim sorarsa, zamanın yüzde 90’ında görmezden gelirim – doğrudan sanatçılardan gelmediği sürece!

Bu tür göze çarpan sorularla nasıl başa çıkıyorsunuz?

Öncelikle onur duydum. Ve sonra niyetin ne olduğunu bilmek istiyorum: sanatçı bunu gerçekten istiyor mu yoksa plak şirketi bunu taktik nedenlerle mi yapıyor? Bu arada kendime öyle bir isim yaptım ki sanatçılarla da kişisel temas kurdum. O zaman ne zaman hazır olduklarını anlayabilirsiniz. Lady Gaga ve Elton John’da da aynısı oldu. Kylie Minogue bana şahsen yazdı. Ve birkaç hafta önce yeni şarkılar üzerinde çalışmak için onunla stüdyodaydım. Elton John ile remiksi yapmam onun kişisel isteğiydi. Bu seni daha da onurlandırıyor. Ama sonra baskı daha büyük.

Berghain DJ Marcel Dettmann özel olarak:

Berghain DJ Marcel Dettmann özel olarak: “İdeal olarak gelecekte yaşarsınız”

Elton John ne dedi?

“Lütfen bu noktada sesimi biraz daha yükseltin.” Klasik! Ama bu yaşta hala çok küçük detayları bile düzeltme yeteneğine sahip olmasına şaşırdım. Ayrıca şöyle de diyebilir: “Bu remix umurumda değil!” Ama üzerinde kendi adını taşıyan her şeyin ideal olmasıyla ilgileniyor. Sonunda bana çok teşekkür etti.

Bir DJ olarak dinleyicilerin isteklerini ne kadar dikkate almanız gerektiğini düşünüyorsunuz? Bu, sanatsal hırslarla çatışabilir.

Bu ince çizgide yürüyen her DJ için en büyük zorluk bu: Ne kadar sanatçıyım, ne kadar servis sağlayıcıyım? Yarı ticari ve bir şekilde başarılı olan her şeyi kınayan bu insanlara hep “Berlin DJ polisi” derdim. Gerçekten botlarını çektiler! Birinin beğenip beğenmemesi önemli değil; birinin dans edip etmediği önemli değil. Hiç anlamadım! Her zaman bir orta yol bulmaya çalıştım. Asistan olarak uzun yıllar altı, yedi, sekiz saat oynadım. “Kalabalık ne istiyor?” ile onlara yeni bir şey sunmaya çalışmak arasında bir denge bulmalısınız. Bu, bugün eskisinden daha da önemlidir.

Bu Gece Nakit Hissedebiliyor musun?  Elton John rekor bir turla nasıl göz gezdiriyor?

Bu Gece Nakit Hissedebiliyor musun? Elton John rekor bir turla nasıl göz gezdiriyor?

Ne kadar daha önemli?

Tüm bu yeni müzik ormanında, insanların size özellikle harika bir şey göstermesi harika. Daha önce duymadığım şeyleri duymak için kulübe giderdim. Bugün bu biraz değişti: Bugün birçok insan kulübe giderken sürekli bir döngüde 20 kez duyduklarını duymak istiyor. Bugün insanlar, üzerlerinde parça adları olan cep telefonlarını DJ’lere uzatıyor. Bir denge bulmalısın. Bu yüzden insanlara istediklerini bile bilmedikleri şeyleri verin!