Sidney'den Berlin-Schöneberg'e kadar house müzik sahnesinin aranan yeni üyesi

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Berlin'de ne kadar uzun süredir yaşıyor olursanız olun, Mart ayının başındaki ilk güneşli günlerin büyülü bir yanı vardır. Sanki bir noktada şehir baharın gerçekten geri geleceğine dair umudunu kaybetmişti. Aniden orada olduğunda, kolektif bir coşku yaşanıyor. Samantha Poulter namı diğer Logic1000 böyle hissediyor: “Baharda şehir canlanıyor. Bu güçlü bir uyanış, bir umut duygusu var. Bunu Berlin konusunda ilham verici buluyorum.”

Hayatının çoğunu sürekli güneşli Avustralya'da geçirmiş birinin izlenimi. DJ ve prodüktör dört yıl önce ortağıyla birlikte Schöneberg'e taşındı ve şunu biliyor: Yalnızca Berlin kışına dayanabilenler güneşin gerçek değerini anlamayı öğrenebilirler. Hava durumuyla ilgili küçük bir konuşma olarak başlayan şey, kişisel yaşam öyküsüyle bağlantılı olarak hızla sembolik bir derinlik kazanıyor.

Schöneberg'de Logic1000Hafta sonu Berliner Zeitung için Eden Jetschmann

Çünkü Logic1000'in arkasında da karanlık yıllar var. 25 yaşındayken Sidney'deki bir festivalde uzatılmış bir hap aldı ve uyuşturucunun neden olduğu psikoz yaşadı. Bir araba kazası geçirdi ve hastanede kısa süreliğine kalbi durdu. Bunu psikiyatri koğuşunda kalış izledi. Teşhis: şizofreni.

Ölümden kıl payı kurtuldu; Logic100'ün arkasında zor zamanlar yatıyor

“O zamanlar aslında aklımı kaybetmiştim. Neredeyse ölüyordum. Hayatımın çok kötü bir dönemiydi. Sonrasında travma yaşamama ve bu kadar çok korku yaşamama şaşmamalı” diyor 37 yaşındaki adam bugün kendi kendine. Sonra gülümsüyor, kırmızı, sivri uçlu güneş gözlüğünü kahverengi saçlarına takıyor ve kafe masasının altında yatan küçük melez köpeğini okşuyor. Bu açık fikirli, kendine güvenen, altın rengi deri paltolu ışıltılı kadını hikayelerindeki kişiyle buluşturmak zordur.

Logic1000 şu anda house müzik sahnesinde en çok aranan yeni isimlerden biri. Fever Ray, Christine and the Queens ve Orbital için remixler yaptı. RnB, breakbeat ve UK garajından etkilenen melodik house tasarımıyla, şu anda yeraltının gözdesi ve süperstar DJ'ler arasındaki ipte yürüyen Jayda G., Caribou, Fred Again ve tabii ki Four Tet ile aynı frekansta hareket ediyor. Logic1000 başarısının büyük bir kısmını kendisine borçludur.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

“2019 yılında ortağım Tom McAlister yani Big Ever ile ilk EP'm 'Logic1000'i ürettim ve bir arkadaşımın plak şirketiyle yayınladım. Bir yatak odası yapımı, tamamı DIY. Anthony Naples, Four Tet'e EP'yi gösterdi ve Coachella'da 'Lütfen Beni Affet' adlı parçamı çaldı. Ondan sonra her şey patladı.” Büyük plak şirketleri Logic1000'i çalmaya başladı, bir yayın anlaşması aldı ve büyük şovlar için DJ rezervasyon talepleri aldı. İlk konserinden sonra aslında bir daha DJlik yapmamaya karar verdi.

“İlk konserim bir arkadaşımın partisinde yaklaşık beş kişinin önünde bir açılış yeriydi. Tüm bu süre boyunca o kadar gergindim ve korkmuştum ki sonrasında Logic1000 gülerek “Bunu bir daha asla yapmayacağım – bundan nefret ediyorum!” dedim. Birkaç yıl sonra Coachella'da 250.000 kişinin önünde oynadı. Birkaç gün önce Big Ever ve DJ Plead ile birlikte çaldığı ilk Kazan Odası yayınlandı. YouTube Habersunda Logic1000'in acid ve deep house'u rastgele karıştırırken güverte arkasında özgürce dans ettiğini görebilirsiniz. Herhangi bir gerginlik ya da korku izi yok.

DJ ve anne: Kızı 3 aylıkken turneye çıktı

“Bazen kendimi birkaç yıl önceki kişi olarak tanıyamıyorum. Eğer burada oturuyor olsaydı ve beni röportaj yaparken görseydi, 'Sana inanmıyorum!' derdi. Bu kişinin bu kadar farklı olması çok çılgınca. Korkmuştu ve düşüncelerine hapsolmuştu. Bugün yeni insanlara, yeni fırsatlara ve hikayemi anlatmaya tamamen açığım.”

Logic1000 hiçbir şeyi şekerle kaplamaz. Tam da bu yüzden başkalarını cesaretlendirmek istiyor: Terapi yardımıyla korkularınızın üstesinden gelebilirsiniz. 30'lu yaşlarınızın başında bile hala başarılı bir DJ olabileceğinizi. Ve çocuk sahibi olmak mutlaka kariyerinizin sonu anlamına gelmez. Logic1000 iki yıl önce anne oldu; DJ işinde hâlâ nadir görülen bir durum. Gecenin bir yarısı dumanlı kulüplerde, üst düzey insanlar arasında yapılan çalışmayla bağdaştırmak zor görünüyor.

Logic1000 bu nedenselliği kabul etmek istemiyor: Kızı üç aylıkken turneye çıkıyor. Eşinin ve dadısının desteğiyle gösteriler yapabiliyor. Logic1000 anlayışlı bir ekip olmadan bunun mümkün olamayacağını biliyor: “Lojistik açıdan bir felaketti. Kendim için bir yerine dört uçuş ve iki otel odası rezervasyonu yaptırdım. Daha pahalı ve çok fazla organizasyon var. Ama işe yarıyor.”

Hamilelik aynı zamanda Logic1000 için beklenmedik bir yaratıcılık kaynağı haline geldi. “Hamile kaldığımda çok büyük bir şey yaratabileceğimi fark ettim. Yoğun bir yaratıcı enerji patlaması yaşadım.” Bunun sonucunda kocasıyla birlikte yarattığı ilk albümü “Mother” ortaya çıktı. Açık ismine rağmen, Logic1000 için bu, bir konsept albümden ziyade bu temel dönüşüm aşamasının bir zaman kapsülüdür.

Biraz farklı türden bir “terapi ziyareti”: gündüzleri uyuşturucusuz parti yapmak

“Mother”, tüm elektronik soyutlamaya rağmen, iki anne-babanın beklentisinin yankı bulduğu samimi bir albüm. Örneğin, ultrason cihazı aracılığıyla duyulabildiği gibi, azaltılmış davul kanalının boğuk bir kalp atışına dayandığı enstrümantal parça “Heartbeat”te. Veya “Sen benim üzerimde büyüdün” vokal örneğinin hamile bir yapımcı bağlamında neredeyse mizahi bir şekilde yeniden bağlamlandırıldığı “Grown On Me” de.

Tipik Logic1000 tarzında ilmeklenir, kesilir ve filtrelenir; sample'ı kuru bir ritim üzerinden geniş synth kürelerine gönderir. Four Tet'in önümüzdeki festival sezonunda bu parçayı çalmayacağını hayal etmek zor.

FLINTA DJ'lerinin (FLINTA, kadınlar, lezbiyenler, inter, non-binary, trans ve agers anlamına gelir) sayısı arttıkça çocuk sahibi olanların sayısı da artıyor. Saf temsil hızla sınırlarına ulaşır. Sürdürülebilir çeşitlilik ancak Logic1000'in deyimiyle “çocuk doğuran DJ'lerin” ihtiyaçları dikkate alınırsa ortaya çıkabilir.

Bu nedenle “Logic1000 Terapiyi Sunuyor” ile ebeveynler, ayık insanlar ve (artık) gecelerini boşa harcamak istemeyen veya geçiremeyen herkes için gün içinde kutlamaların yapıldığı bir dizi etkinlik başlattı. Anneler ve aynı zamanda tüm sektör için bir bilgi kaynağı oluşturmak amacıyla DJ meslektaşı Helena Star ile birlikte bir podcast başlattı. Uygun başlık: “Terapi”.

Logic1000: Anne Terapi/Çünkü, 2024