Tarihi değiştiren buluşma 80 yaşında

Adanali

Member
ADANA (İGFA) – Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ile devrin İngiltere Başbakanı Winston Churchill’in Yenice’de gerçekleştirdiği Yenice Mülakatı’nın 80. yılında, Adana Büyükşehir Belediyesi’nce çeşitli anma aktiflikleri yapıldı.

Tarihe Adana Görüşmesi (Adana Mülakatı) olarak da geçen toplantılarla ilgili anma etkinliklerinin birincisi Yenice’de, Tarsus Belediyesi’nin konut sahipliğinde yapıldı.

Günümüzde Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı bir mahalle olan Yenice’de evvel Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Adana Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen üst seviye bürokratların katıldığı Yenice’deki merasimler kapsamında İnönü-Churchill Parkı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Açılışta İsmet İnönü’nün torunu Ayşe Gülsün Bilgehan ve öbür iştirakçiler konuştu. Akabinde Yenice Mülakatının gerçekleştirildiği vagonda anı defteri imzalandı.

İnönü ve Churchill görüşmesinin fotolarından oluşan fotoğraf standı, tarihe ilgisi olanların beğenisine sunuldu. Yenice’deki programa katılanlar trenle Adana’ya geçti.

TARİHİ DEĞİŞTİREN BULUŞMA 80 YAŞINDA

Adana’da 75. Yıl Sanat Galerisi’nde “Tarihi Değiştiren Buluşma 80 Yaşında” başlıklı panel düzenlendi.

HEP BARIŞ OLSUN

Yoğun iştirakin yaşandığı panelin açılış konuşmasını yapan Ayşe Gülsün Bilgehan, “Bu sabah Yenice’de o küçük vagondaydık. 80 yıl öncesine dönmüş üzere hissettik. Herkese vefasından dolayı teşekkür ediyorum. 70 milyon insanın öldüğü 2. Dünya Savaşı’na girmekten nasıl sıyrıldığımızı bir daha gördük. Daima barış olsun” dedi.

ÇOCUKLAR ONUN SAYESİNDE BABASIZ KALMADI

Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar, “Cumhuriyetimizin kurucularından, Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarından İsmet İnönü’ye hayranlığımız sürekli devam ediyor. 2. Dünya Savaşı’na girmemek için verilmiş hayli değerli bir uğraş var. 2. Dünya Savaşı’nın sıkıntı şartlarından ötürü yokluk, açlık çektiğini söyleyen bir gence, ‘Ben sizi tahminen ekmeksiz bıraktım fakat babasız bırakmadım’ diyerek hepimizi hala duygulandıran kelamları vardır. Her şartta Cumhuriyetimizin kurucularının müsaadeden gitmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

USTA DİPLOMAT, BÜYÜK DEVLET ADAMI

Moderatörlüğünü ÇÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Arıkan’ın üstlendiği panele konuşmacı olarak Gazeteci-Yazar Altan Öymen, Prof. Dr. Türkolog Mehmet Fuat Bozkurt, Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Köylü katıldı.

İsmet İnönü’nün, genç Türkiye Cumhuriyeti’ni, 2. Dünya Savaşı üzere bütün dünyada büyük yıkımlara ve insan kayıplarına yol açan bir savaşa sokmayarak, tarihi bir muvaffakiyet sağladığı periyoda ait konuşmalar yapan panelistler, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün bu husustaki usta diplomatlığına ve devlet adamlığına vurgu yaptılar.