‘Tarzan’ yangınların niçinini tespit edecek!

Adanali

Member
MANİSA (İGFA) – Pati dostu belediye olma yolunda kıymetli adımlar atan Manisa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin lokal idarelerdeki tek yangın tespit köpeğini yetiştirdi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Köpek Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim alan ‘Tarzan’ isimli patili dostumuz, Yunusemre ilçesine bağlı Şamar Mahallesi’nde meydana gelen orman yangının çıkış sebebinin tespiti için etkin olarak rol aldı. İtfaiye Dairesi Lideri Gürhan İnal ve Köpek Eğitmeni Serhan Karabey Hakikat nezaretinde yangın bölgesinde arama tarama faaliyeti yapan Tarzan’ın, yangının kundaklama ya da sabotaj olup olmadığı noktasında tespit yaptığı açıklandı.

Koku ve kuvvetli arazi kurallarına uyumluluk eğitimlerini tamamlayan yangın tespit köpeği Tarzan’ı, yanıcı unsurun bulunduğu yeri rahatlıkla tespit edebilecek biçimde eğittiklerini belirten Köpek Eğitmeni Serhan Karabey Yanlışsız, “Tarzan, Türkiye’nin mahallî idarelerde tek yangın tespit köpeği olma özelliği taşıyor. Yangınların kundaklama ya da sabotaj olup olmadığını tespit edebiliyor. Hidrokarbona hassas. Arazi yangınları, konut yangınları ve araç yangınlarında faal olarak rol alacak” dedi.

İsmini tabiat aşığı Manisa Tarzanı’ndan alan yangın tespit köpeğinin kendileri için kıymetli bir çalışma arkadaşı olacağını belirten İtfaiye Dairesi Lideri Gürhan İnal da, “Öncelikle Şamar Mahallemizde meydana gelen orman yangını niçiniyle hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Orman takımlarıyla bir arada süratle müdahale ederek, yangını büyümeden önledik. Yangın daha sonrası çıkış sebeplerinin tespiti noktasında akıllı dostumuz Tarzan, bizlere kıymetli katkı sağlayacak” diye konuştu.