Theta healing Üzerine

Esenyurtlu

Global Mod
Global Mod
Theta healing, Vianna Stibal tarafınca oluşturulmuş, kuantum prensipleriyle ve psikoenerjik biçimde çalışarak, bize hizmet etmeyen his, fikir, davranış ve kök inançları değiştirmeye yarayan bir sistemdir. Başlı başına bir tedavi değildir, destekleyici bir sistemdir. Günlük hayatin birçoklarında beta beyin dalgasında oluruz ve bu zihin şuurlu zihnin fazlaca faal olduğu bir haldir. Bu yüzden direnç daha fazladır. Alfa ve theta üzere daha odaklı ve sakin beyin dalgalarında bilinçaltı kayıtlara ulaşmak ve dönüştürmek daha kolaydır. Theta healing çalışması da theta beyin dalgasının bu dönüşüm için ülkü özelliğinden yararlanarak yapılır. Theta healing ile biroldukça alanda kullanılan kas testi (kinesiyoloji) sistemi kullanılarak; somatik rahatsızlıklar, bize hizmet etmeyen his, niyet, davranışların altında yatan kök inançlar ve sebepler bulunarak çalışılır.

Psikoloji bilimsel yaklaşımlarla çalışan bir alan olduğu için lisans eğitimi ve tahminen de alanla ilgili fazlaca fazla terapi eğitimi almış olmamdan kaynaklı olarak enerjisel çalışmalara çok önyargılıydım üç sene öncesine kadar. İstanbul’dan taşınıp Antalya’ya dönme sürecinde yaşadığım birtakım zorluklar ve o devirdeki gerilimden daha sonra yaşadığım sıhhat sorunlarına hekimlerle tahlil bulamadığımda enerjisel tekniklere hakim bir arkadaşım benimle bu prosedürlerle bir çalışma yaptı. Bunun bana ruhen ve fizikî düzgünleşme sürecinde pek güzel geldiğini deneyimledim ancak tabi önyargım “Sanki plasebo tesiri midir?” diye düşünmeme yol açıyordu. daha sonra farklı alanlardaki enerjetik halleri bu arkadaşımla denemeye devam ettikçe artık kuşkum azalmaya başladı.

Toplumsal medyada theta healing formülü ile ilgili bir şeyler karşıma çıktıkça ilgimi çekti ve mantığını araştırmaya başladım. Yakın arkadaşımla bu eğitimi alıp birbirimize yaklaşık 100 seans (evet 100 ) çalışma yapınca ikna oldum işe yaradığına. Psikoloji bilgim ömrümde fazlaca farkındalık kattı lakin biroldukca prosedürü kendi kendime disiplinle uygulamak güç ve her an terapiye de gidemeyebiliyoruz, bu usul benim kendimi süratli bir biçimde fark edip dönüştürmem için öğrendiğim bir teknikti. Yaklaşık 6 ay kadar hala danışanlara uygulama konusunda tereddütlüydüm. daha sonra bu alanda ileri düzey eğitimler aldım ve danışanlarım bir biçimde birilerinden duyup bunu denemek istediklerini söyleyince biraz da onların beni (iyi ki) itmesiyle seanslara entegre etmeye başladım. Süreç her vakit danışandan danışan değişmekle birlikte biroldukca durumda danışanımızla bir arada kararlaştırdığımız husus çoklukla bir seans ortasında çalışılır ve kinesiyoloji (kas testi) ile o seansta var olan ve değişen inançlar esasen gözlemlenir iki taraf için de . kimi vakit birden çok durum ya da kök inançla temaslı olan durumlar için çalışmanın birkaç seans devam etmesi de gerekebilir. Ben biroldukça durumda hipnotik telkinler yahut psikoterapi tekniklerin içeriğine entegre ederek de bu çalışmayı yaptığımda kendimizi, bilinçaltı süreçlerimizi tanımak ve dönüştürmek için pek verimli ve keyifli olduğuna şahit oluyorum. Beklentinin karşılanması konusunda danışanın o hususta değişime ne kadar hazır olduğunun en kıymetli belirleyicilerden olduğunu gözlemliyorum. ötürüsıyla bu bir sihirli değnek değil, hazır olduğumuz ve istediğimiz ölçüde bize farkındalık katıp dönüşmemizi sağlayan bir teknik.

Kuantum fiziğindeki “çift yarık deneyi” diye bilinen ve biroldukca araştırmacı ile farklı hallerde test edilen deneyler ve palavra makinesinin bitkilere bağlanmasıyla bir daha birfazlaca araştırmacı tarafınca yapılan dizisi bu mevzulara bakışımı şekillendirdi. Işık ya da parçacık ile yapılan deneylerde gözlemlemeye çalıştıkça yani ışık yahut parçacığın hareketi üzerine rastgele bir ölçüm teşebbüsün, deneyin kararınu değiştirerek müşahede yapılmasını engellediği görülüyor. Carlo Rovelli’nin yaptığı ilişkisel yorumuna göre, çift-yarık deneyindeki üzere müşahedeler bilhassa gözlemciyle gözlemlenen içindeki etkileşimden kaynaklanır.

‘Yalan makinası’ olarak da bilinen poligraf aygıtı uzmanı Cleve Backster’ın 1960 yılında fikir ve his ihtarıyla insan gövdesindeki elektrik tansiyonları ölçen aygıtın elektrotlarını, deve tabanı bitkisinin bir yaprağına bağlayarak yaptığı çalışmalar da fazlaca kıymetli. Maksadı, bitkiyi suladığında bitkinin buna rastgele bir reaksiyon gösterip göstermeyeceğini görmek fakat sulama sırasında palavra makinesinde rastgele bir reaksiyon olmuyor. Bitkinin yapraklarından birini, o sırada elinde tuttuğu sıcak kahve fincanına soktuğunda bir daha bariz bir reaksiyon olmuyor. Elektrotların bağlı olduğu yaprağı yakmaya karar verdiğinde çabucak hemen harekete geçmeden aygıtta bir hareketlenme görür. Kibrit almak için odadan çıkıp geri döndüğünde ise, aygıtta ani dalgalanmalar olunca deve tabanının niyetleri anladığından şüpheleniyor ve deneyleri yine tekrar yapıyor yardımcıları ve diğer meslektaşlarıyla. Hepsinde sonuç emsal oluyor; bitkiler olumsuz kanılara karşı elektrotlar aracılığıyla reaksiyon veriyor, Yapılan öbür çalışmalarda bitkilerin hafızasına kimi ayrıntıları kaydettiği, kedere, acıya, keyifli bir ortama da reaksiyon verdikleri görülüyor. Bu çalışmalar beni, güç dediğimiz şeyin ışıktan bitkilere hayvanlara insanlara kadar her şey içinde var olduğuna ve birbirimizi bu türlü de etkilediğimize inanmaya götürdü. Bunun biraz güç olsa da mümkün olduğunu düşünüyorum. Bilinçdışı (ya da genel kullanmasıyla bilinçaltı) her vakit bizi müdafaaya çalışır. Bir konuda(rahatsızlık, iş, ilgi vb.) kısır döngüler yaşıyorsak bu bilinçdışının bize korumak için sürdürdüğü inançla şuurlu yanımızın çakışmasıdır. Şayet değiştirmek istediğimiz bahsin bilinçaltı kökenini bulur ve değiştirirsek değişim kökten olur. Lakin kişi ısrarla ona hizmet etmeyen eski davranışı sürdürürse ya da onu tetikleyen bir etrafa ya da duruma maruz kalırsa bilinçaltı onu korumak için bir daha benzeri bir inanca tutunabilir. Zira bilhassa beyin alfa ve theta frekansında olduğu anlarda öğrenilenler daha süratli bilinçaltına işler. Bu anlarda olumsuz niyet ve davranışlara devam etmek bizim değişimimizi sekteye uğratabilir. Bu yüzden beynin çalışma sistemlerini, kullandığım tekniklerin mantığını ve seanslarda her neyi ortaya çıkarmışsak bunu danışanlarıma onların da kavrayacağı biçimde psiko eğitim olarak anlatmayı yararlı buluyorum. Kişinin bilinçaltındakini şuurlu farkındalığı ile anladığında ona hizmet etmeyen fikir ve davranışlara müsaade vermeyip bu değişimi olumlu tarafta sürdürmeye devam etmesinde bunun işe yaradığını gözlemliyorum. Online ya da yüz yüze uygulamak içinde iki taraf açısından da herhangin bir fark yok. Bu prosedür danışana fizikî temas gerektirmediği için her iki biçimde birebir derecede verimli kullanılabiliyor. bir daha bilhassa psikotik hastalıkları olan, hayalle gerçeği ayırmakta zorlanan bireylerde bu formülü kullanmanın uygun olmadığını kesinlikle öncesinde bir doktora yönlendirmenin gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu yollar başlı başına bir tedavi değil tedavi sürecine dayanak olan tesirli yollardır. Bunun haricinde danışanın hazır olma düzebir daha nazaran kısır döngü yaşanan rastgele bir durum, his, niyet, davranış ve somatik rahatsızlık, kişinin kendini tanıması ve potansiyelinin önündeki pürüzleri fark edip dönüştürmesi üzere durumlar için kullandığımızda hoş sonuçlar alıyoruz.

Karşıma çıkan durumlara tepkimin bendeki hangi yandan kaynaklandığını bulmak işimi kolaylaştırıyor. Zira iki kişi birebir duruma farklı yansılar verebiliyorsa bu o duruma verdiğimiz reaksiyonun bizim içimizde olan bir yan ve öznel hayat tecrübesiyle ilgili olduğunu gösteriyor. ötürüsıyla yaşadığım durumlarda hissimi bastırmaya çalışmadan sağlıklı biçimde tabir etmenin bir yolunu bulmayı deniyorum ve “Bu olay bana ne öğretiyor, aslında daha evvel fark etmediğim ya da diğer türlü harekete geçmediğim hangi hususta beni aksiyona geçiriyor?” sorularının karşılığına odaklanıyorum. olağan olarak bu duruma ulaşmak bir günde olmadı ve uzun vakit kendi üstümde çalıştım. Ömür bir öğrenme sürecidir ve insan değişen bir varoluş olduğu için hala da kendimi tanıma ve dönüşüm sürecime devam ediyorum.

Durumları kişiselleştirmek bizi kurban psikolojisine sokabiliyor. ötürüsıyla “niçin ben?” sorusu yerine “peki bu durum bana ne öğretiyor? İçimde ne hissediyorum ve bu hissi daha evvel nerede yaşadım? Bu durum olmasaydı neler tıpkı sistemde devam ederdi ve bu durum öteki türlü harekete geçmediğim hangi hususta beni harekete geçirdi?” üzere soruların bizi kurban psikolojisinden kurtarıp farkındalığa ulaşmada bize yardımcı olacağına inanıyorum. Bu bizim kendimizi hakikat biçimde anlayıp sevmemizi ve his düzenleme konusunda işimizi kolaylaştırır. Bunu yapabilecek kadar bile halimiz yoksa daha öncesinden müspet hissettiğimiz bir durum, yer, kişiyi anımsamak, uygun hissettiren bir müzik dinlemek birinci yapılacaklardan olabilir. Zihin bir şeyi hayal etmekle yapmak içinde ayrım yapamıyor her iki durumda da beyinde bir aktivite oluyor. ötürüsıyla en sıradaninden bunlarla başlayıp hazır hissettiğimizde bu sorularla kendimizi daha yeterli bir noktaya taşıyabiliriz. Bunun yanında gerektiğinde yardım almanın bir zayıflık değil bilakis kendi potansiyeli ulaşarak güçlenmek olduğunu da hatırlatalım.

Şartsız sevmeye kendimizden başlayıp bunu bütüne yayabildiğimiz, kendimizi keşfetme, kabullenme ve dönüştürme sürecinin keyifli ve kolay olmasını dilerim hepimiz için

Okumaya devam et...