Tomas Ujfalusi’den Galatasaray ve ulusal grup açıklaması

Beykozlu

New member
Bir devir Galatasaray’da da forma giyen eski Çek futbolcu Tomas Ujfalusi, teknik yönetici Domenec Torrent’in sarı-kırmızılı gruba kalite katacağını söylemiş oldu.

Galatasaray’da 2011-2012 ve 2012-2013 dönemlerinde Muhteşem Lig şampiyonluğu yaşayan Ujfalusi, Çekya’nın başşehri Prag’da AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Sarı-kırmızılı takımı takip ettiğini belirten Çek futbol adamı, “Tüm maçları izleme fırsatı bulamıyorum lakin kimi vakit takip ediyorum. Her ekip başarılı olduğu dönemlerin akabinde bu biçimde güzel olmayan periyotlar geçirebilir. Kadroya biroldukça yeni futbolcu katıldı, ayrıyeten en kıymetli oyunculardan Fernando Muslera sakatlığı niçiniyle uzun mühlet forma giyemedi. Bu dönem Galatasaray için beklenildiği üzere geçmedi. Lakin Galatasaray’ın gelecek dönem toparlanacağını ve şampiyonluk yarışının ortasında yer alacağını düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

Tomas Ujfalusi, 30 haftası geride kalan Üstün Lig’de 38 puanla 15. sırada yer alan Galatasaray’ın küme düşme tehlikesi yaşayıp yaşamayacağına ait bir soruya, “Galatasaray’ın küme düşmesi kelam konusu olamaz.” yanıtını verdi.

– “Torrent, bu gruba mutlaka kalite katacak”

Ujfalusi, Galatasaray’da Fatih Terim ile yolların ayrılmasının akabinde teknik yöneticilik nazaranvine getirilen Domenec Torrent’in başarılı olacağını düşündüğünü kaydetti.

İspanyol teknik adam hakkında bilgisi olduğunu aktaran Tomas Ujfalusi, “Torrent’i tanıyorum. Daha evvel hangi kulüplerde çalıştığını biliyorum. Torrent’in yardımcısı Albert Riera ile de konuştum. Domenec Torrent’in bu kadroya katiyetle kalite katacağını düşünüyorum.” biçiminde görüşünü aktardı.

Sarı-kırmızılı grupta forma giydiği periyotta birlikte çalıştığı Fatih Terim ile yolların ayrılmasını da kıymetlendiren 43 yaşındaki futbol adamı, “Futbolda bunlar olabiliyor. Galatasaray üzere ekipler düzgün sonuçlar alamadığında her vakit en evvel teknik yöneticiyle yollar ayrılır. Fatih Terim daha evvel de tekraren bakılırsavinden ayrıldı. Geri geldikten daha sonra ise yeniden şampiyonluklar yaşadı.” biçiminde konuştu.

– “Fenerbahçe maçlarını unutamam”

Galatasaray’da oynadığı birinci dönemde Fenerbahçe ile yaptıkları 2 maçı unutamadığını vurgulayan Ujfalusi, “Sahamızda Fenerbahçe ile oynadığımız ve 3-1 kazandığımız birinci derbiyi unutamam. Çok güzel bir sonuç aldık. Olağan ki Fenerbahçe’nin stadında şampiyonluk yaşadığımız karşılaşmayı da unutmam mümkün değil. Mükemmel bir atmosfer vardı.” sözlerini kullandı.

Tomas Ujfalusi, “Galatasaray, 2020’de uzun yıllar daha sonra Fenerbahçe’yi deplasmanda mağlup etti. O derbide alanda olmak ister miydin?” sorusunu, “Kazandığımız bir maç ise mutlaka alanda olmak isterdim. Derbiler her vakit özel ve farklıdır.” halinde yanıtladı.

– “İyi bir ekibe sahiptik”

Çek futbol adamı, kendisinin oynadığı periyotta Galatasaray’ın güzel bir takıma sahip olduğunu anlatarak, “Mükemmel bir kalecimiz vardı. Felipe Melo ve Selçuk İnan orta alanda hayli uygundu. İki oyuncu, kaliteleriyle fazlaca fazla asist yaptı ve gol kaydetti. Bu oyuncuların yanı sıra Milan Baros, Johan Elmander, Emmanuel Eboue ve Albert Riera da fazlaca yeterliydi. Âlâ bir gruba sahiptik.” diye görüş belirtti.

Galatasaray’da savunmanın ortasında vazife yapan Victor Nelsson ve Marcao Teixeira’nın uygun oyuncular olduğunu belirten Ujfalusi, “Nelsson hala genç bir futbolcu. Kendini geliştirebilir. Marcao’nun kalitesi aslına bakarsanız ortada. Semih Kaya da Galatasaray’a döndü. Onun ismine memnun oldum. Onunla bir süre evvel yazıştık. Umarım Semih, Galatasaray’da daha fazla forma bahtı bulur.” tabirlerini kullandı.

– “Türkiye çeşidi geçerse memnun olacağım”

Tomas Ujfalusi, A Ulusal Futbol Ekibi’nin 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri play-off tipi yarı finalinde yarın deplasmanda Portekiz ile yapacağı maçta iki grubun çeşit bahtının eşit olduğunu belirtti.

Müsabakanın çekişmeli geçeceğini söz eden Ujfalusi, “Avrupa’da kaliteli gruplarda oynayan Türk futbolcuları izliyoruz. Türkiye’de de kaliteli futbolcular var. Portekiz de kendine özel bir kaliteye sahip. Her şey mümkün. Her vakit talihler eşittir. bakılırsaceğiz. Türkiye tipi geçerse keyifli olacağım.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Teknik yönetici olmayı planlamıyorum”

Futbolu bıraktıktan daha sonra vaktinin birçoklarını kızına ayırdığını söyleyen Tomas Ujfalusi, kelamlarını şöyleki tamamladı.

“Futbolu bıraktıktan daha sonra kızım için gerçek bir baba olmaya karar verdim. Kızım İtalya’da oynadığım periyotta doğdu ve ona fazla vakit ayıramamıştım. Ülkeme döndüm ve kızıma daha güzel bir babalık yapma imkanı buldum. Çekya’daki televizyon kanallarında yorumculuk yapıyorum. Ayrıyeten Çekya 20 Yaş Altı Ulusal Futbol Grubu’nda nazaranv yapıyorum. Gelecekte teknik yönetici olmayı planlamıyorum. Lakin sportif yöneticilik uygun bir seçenek olabilir.”