Ulusal halterci Muhammed Furkan, Kolombiya’da tepe peşinde

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Ulusal halterci Muhammed Furkan Özbek, Kolombiya’daki Büyükler Dünya Şampiyonası’nın 2024 Paris Olimpiyatları’na giden yolda kota puanı verdiğini ve burada madalya kazanacağına inandığını belirtti.

Bu dönem Büyükler Avrupa Halter Şampiyonası’nda 2 altın madalya kazanan Muhammed Furkan, Kolombiya’da yapılacak Büyükler Dünya Şampiyonası’na ait AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Döneme fazlaca hoş bir Avrupa şampiyonluğuyla başladığını belirten Muhammed Furkan, “daha sonrasında birinci sefer katıldığım Cezayir’deki Akdeniz Oyunları’nda ikincilik elde ettim. Kolombiya’daki Büyükler Dünya Şampiyonası, bütün yılın en kıymetli yarışı olacak. Dünya Şampiyonası’na birinci sefer favori çıkma olasılığım yüksek. Madalya alma konusunda kendime güveniyorum. Ayrıyeten bu şampiyona olimpiyatlar öncesi birinci kota karşılaşması. Bu yüzden de başka bir ehemmiyet arz ediyor.” diye konuştu.

Kolombiya’ya bütün ülkelerin azamî atletle katıldığını aktaran ulusal halterci, “Ülkeler her sıkletten ki sportmen getirebiliyor ve 73 kiloda 49 sportmen var. Şu anda birinci 5 içerisinde ben de varım. Madalya kazanmayı umuyorum. Çok istekliyim. Hakikaten ağır bir kamp geçirdik. Sakatlıklar da yaşadık. Umuyoruz ki bunların acısını müsabakada çıkartıp, emeğimizin karşılığını alacağız.” tabirlerini kullandı.

Şampiyonada fazlaca kuvvetli rakiplerle karşılaşacağını lisana getiren Furkan, “Tabii ki her vakit en zirveyi istemek, bunun doğrultusunda çalışıp, yarışmak istiyoruz. Şu anda rakiplere göre madalyalar eşit dağılmış görünüyor. Birinci, ikinci ya da üçüncü olabilirim. Her şey o kadar yakın. Altı hakkın birisini düşüren, madalyadan bir adım uzaklaşacak. Doğal gayemiz şampiyonluk, bayrağımızı göklere çekmek, İstiklal Marşı’mızı Kolombiya’da duyurabilmek.” biçiminde konuştu.

“Olimpiyatlar için halterde üç sportmen kota alabilecek”

Gelecek dönem ve 2024 Paris Olimpiyatları’na giden süreç için amaçlarını anlatan ulusal halterci, şöyleki konuştu:

“2020 Tokyo Olimpiyatları benim için hala açık ve kanayan bir yara. Paris 2024’te bu yarayı büsbütün kapatmak ve yeni bir sayfa açmak istiyorum. Paris Olimpiyatları’na inanılmaz bir hırsla, Tokyo’da kendi yaptığım ve yapılan yanılgıları göz önünde bulundurarak daha profesyonel bir biçimde hazırlanıyorum. Kota alacağıma inanıyorum. Bu sene olimpiyatlar için halterde üç sportmen kota alabilecek. Bu sefer kamp yerlerimizle, hekimlerimizle, psikiyatırlarımızla, grup olarak daha yeterliyiz. Çok profesyonel hazırlanmak istiyorum zira Tokyo’daki olimpiyatlarda gördüm. Kara sistem bir hazırlıkla hiç bir şeyin başarılamayacağı bariz biçimde aşikâr.”

Halterin haricinde toplumsal ömründe neler yaptığına ait de Furkan, “Bu sene ekstra bir faaliyet gerçekleştiremedim. Sakatlık süreci de oldu. Ağır kamp ve yarışlar biçiminde geçti. En büyük faaliyetim otomobil kullanmak oluyordu ki o aslına bakarsan gece gündüz en keyif aldığım durum.” açıklamasını yaptı.

Artık halterde geldiği noktayı aşmak, yalnızca Avrupa şampiyonalarında madalya kazanan bir sportmen olmanın ötesine geçmek istediğini kaydeden Furkan, kelamlarını şöyleki tamamladı:

“Dünya şampiyonalarında da uzunluk göstermek , madalyalar kazanmak istiyorum. Yalnızca Avrupa Şampiyonası’nda madalya alan bir sportmen olmak istemiyorum. Daha büyük müsabakalarda ‘Muhammed Furkan, dünya birincisi, dünya ikincisi, dünya üçüncüsü.’ dedirtmek istiyorum. Bunun hırsı olduğu için de toplumsal ömrüme fazlaca itina gösteremiyorum. Alışılmış ki büsbütün kısmıyorum, hafta sonu çıkıyorum, geziyorum lakin 2024’e kadar aklımdaki her şey halter. 2024 Paris Olimpiyatları’na gidip madalya aldıktan daha sonra, ‘Artık başardım. benim için uzunca bir dinlenme vakti.’ diyeceğim. Muhakkak negatif düşünmüyorum, başaracağıma inanıyorum.”