Ulusal judocu, paralimpik şampiyonluğu istiyor

tofaşk

Global Mod
Global Mod
İşitme ve görme engelli ulusal judocu Tuğba Gülşah Konuş, 2024 Paris Paralimpik Oyunları’na katılıp, orada şampiyonluk yaşamayı hedefliyor.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi Spor İdaresi Kısmı 3. sınıf öğrencisi 26 yaşındaki Konuş, 2023 Avrupa Şampiyonası ve 2024 Paris Paralimpik Oyunları için çalışmalarını sürdürüyor.

Ulusal sportmen Konuş, AA muhabirine, görme pürüzünün doğuştan, işitme mahzurunun ise küçük yaşlarda geçirdiği hastalık kararı oluştuğunu söylemiş oldu.

Sağ kulağının büsbütün duymadığını, sol kulağının ise fazlaca az işittiğini belirten Konuş, “Her engellinin yaşadığı üzere ben de çeşitli zorluklar çekiyorum. Derslerime çalışırken, toplumsal hayatta ve antrenmanlarımda manim niçiniyle sıkıntılar yaşayabiliyorum.” dedi.

Türkiye ve dünyada katıldığı çeşitli şampiyonalarda muvaffakiyetler elde ettiğini lisana getiren Konuş, hem eğitiminde tıpkı vakitte spor alanında kendi eforlarıyla bugünlere ulaştığını vurguladı.

“Ay-yıldızlığı bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum”

Konuş, işitme mahzuru niçiniyle hayli az ses duyduğunu lakin algılayamadığını aktardı.

Çalışmalarına sürat kesmeden devam ettiğini anlatan Konuş, “Bundan daha sonraki gayem Avrupa ve paralimpik oyunlarında şampiyon olmak. Altın madalyaları ülkemize getirip, ay-yıldızlığı bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum.” sözlerini kullandı.

Konuş, tüm engellilerin spor yapması ve toplumsallaşması gerektiğini, bu kapsamda Türkiye’de birfazlaca takviyenin olduğunu kelamlarına ekledi.

İn: “Engelini sporla aşmış biri”

Judo antrenörü Eren İn, dünya çapında muvaffakiyetler elde eden Tuğba Gülşah Konuş ile birebir çalıştıklarını anlattı.

Atletinin engellilere örnek olduğunu belirten İn, “Tuğba küçük yaşlardan bu yana judo yapıyor, gittiği okuldaki hocalarının tavsiyesiyle 17 yaşında başlamış. Judo tekniğini öğrenip, mahzurunu sporla aşmış biri. Görme ve işitme pürüzüne karşın rakiplerini tekniğiyle yeniyor. Artık onu olimpiyatlara hazırlıyoruz. Olimpiyatlarda olsun Avrupa’daki şampiyonalarda olsun Tuğba’nın Türk bayrağını dalgalandıracağına inanıyoruz.” formunda konuştu.

Mili judocu Elif Kuşku ise birlikte idman yaptıkları Konuş’un tüm atletlere örnek olduğunu kaydetti.

Konuş’u her vakit takdir ettiğini belirten Kuşku, “Bazı engelliler kendini dünyadan soyutluyor. Tuğba o denli değil. Bizimle burada mahzurlarını aşarak spor yapması örnek alınacak bir durum.” değerlendirmesinde bulundu.