Ulusal sportmen triatlon dünyasını sallayacak!

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Oral-B Memleketler arası Boğaziçi Triatlonu’na ekipler kategorisinde katılan paralimpik atlet Muhammed Ali Aydın, triatlonda ulusal ekip düzeyine çıkıp Türkiye’yi memleketler arası tertiplerde temsil etmek istediğini söylemiş oldu.

“YARIŞI RAHAT FORMDA BİTİRDİM”

İkinci sefer düzenlenen İstanbul Oral-B Memleketler arası Boğaziçi Triatlonu’nun ödül merasiminde soruları yanıtlayan Muhammed, “Yarış hoştu. Daha güneş doğmadan suya girdik. Su hoştu, karşıt bir akıntıyla karşılaşmadım, o yüzden biraz daha rahat geldim. Yalnızca son 50 metrede yandan akıntı geldi o da epeyce etkilemedi. Yarışı rahat bir biçimde bitirdim, rastgele bir aksilik olmadı.” sözlerini kullandı.

KOŞU PROTEZİNDE SON DURUM

Koşu protezi olmadığı için triatlonun ekipler kategorisinde, yüzme etabında yarışabildiğini belirten Muhammed, Valilik onaylı koşu protezi kampanyasının devam ettiğini hatırlatarak şunları söylemiş oldu:

“Triatlonda iki tane koşu protezi kullanmam gerekiyor. Bunun için valilik onaylı bir kampanya başlatıldı. Artık ona yoğunlaştık. Limitsiz takımı olarak farkındalık için bayrak grupları oluşturduk. Triatlonda yalnızca kadro yarışlarına girebiliyorum, yüzme kısmını yapabiliyorum. Koşu protezini hallettiğimizde tam bütün yarışı tek başıma yapabileceğim. Evvel yüzmeyi, daha sonra bisikleti, daha sonra koşuyu. Bunu yapabilmem için koşu protezi eksiğim var. Kampanya âlâ gidiyor, biraz daha yoğunluğu arttırmaya çalışıyoruz. Ne kadar kısa müddette halledersek o kadar yeterli. daha sonrasındaki hazırlık, proteze alışma, koşu idmanlarına başlama süreçlerini de süratli bir biçimde yapıp, yüzmede ulusal ekipte olduğum üzere triatlonda da ulusal kadro düzeyine çıkıp yurt haricindeki yarışlara bu serüveni taşımak istiyorum.”

“AVRUPA VE DÜNYA ŞAMPİYONALARI’NA KATILMAK İSTİYORUM”

Spora başlangıcının bisikletle olduğunu aktaran Muhammed Ali Aydın, “Her çocuk üzere mahallede bisiklet sürerek başladım. 16-17 yaşıma geldiğimde kuvvet çalışmaya başladım. Bir daha sonraki süreçte protezcim bedenimin istikrarlı bir biçimde gelişmesi için yüzmenin faydalı olacağını söylemiş oldu. Sudan korktuğum için bu biçimdea kadar yüzmeyi öğrenmemiştim. Yüzmeye yalnızca öğrenmek için gittim. Kısa bir süre ortasında öğrenince bu sefer mühlet almaya başladım, üç ay sonunda bütün branşları yüzdüm. Beşinci ayda da dünya şampiyonasının barajını geçmiştim. Serüven biraz daha süratli ilerleyince öğrenmek için gittiğim branş büsbütün profesyonel işim haline geldi.” biçiminde konuştu.

Ulusal atlet koşu protezinin spordaki maksatları açısından da büyük değer taşıdığının altını çizerek, şunları söylemiş oldu:

“Koşu protezi olmadığı için önümüze net amaç koyamıyorduk, artık valilik kampanyasıyla sonuca biraz daha yaklaşıyoruz. Protez bittiği an Avrupa ve dünya şampiyonalarına katılmak istiyorum. Protez olduğunda ağır bir serüvene başlayıp, istediğimiz yarışlara gideceğiz.”