Yıldız şef Sir Simon Rattle, Münih’i eleştirdi – bir araya gelemezler mi?

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Ev
Kültür
Yıldız şef Sir Simon Rattle, Münih’i eleştirdi – bir araya gelemezler mi?

Dünya yıldızı şef, bir iş için Berlin’den Münih’e taşınıyor. Orada sefil koşullar bulur. Simon Rattle, Bavyera başkentini neyle suçluyor?

Stefan Hochgesand

Berlin'den Münih'e, ama şimdi hayal kırıklığına uğradı: Sir Simon Rattle.

Berlin’den Münih’e, ama şimdi hayal kırıklığına uğradı: Sir Simon Rattle.resim ittifakı/dpa/PA Teli

Sürekli olarak Berlin başarısız şehir, başarısız bir şehir olarak kınandı: havaalanı, Yılbaşı Gecesi, seçimler – sözde burada başkentte hiçbir şey yapamayız. Bayern özellikle paylaşmayı sever; 2023’te devletin mali denkleştirmesi yoluyla Özgür Devlet’ten Özgürlük Şehri’ne akacak 3,6 milyarı da kim iptal etmek isterdi?

Münih’te dünya hala sağlam, orada her şey harika gidiyor, Berlin’den çok farklı – Bavyera’nın önermeyi sevdiği şey bu. Ama bu gerçekten doğru mu? Bilmesi gereken kişi Sör Simon Rattle. Berlin Filarmoni Orkestrası’nda 16 yıl geçirdikten sonra dünya yıldızı şef, Bavyera Radyo Senfoni Orkestrası ve Korosu’nun gelecekteki şef şefi olarak sonbaharda Münih’e taşınıyor.

Berlin Filarmoni Strom elektro festivalinde yeni Berghain olacak mı?

Berlin Filarmoni Strom elektro festivalinde yeni Berghain olacak mı?

Sir Simon ne diyor? Münih akşam gazetesine verdiği bir röportajda açıkça şunları paylaştı: “Münih’te beni gerçekten şaşırtan tek şey, gerçek çözümler bulma ihtiyacına dair olağanüstü farkındalık eksikliği. Bu sizi gerçekten suskun bırakıyor.” Arkaplan: Yeni çalışma yeri olan Münih Konzerthaus Gasteig’in yenilenmesi yerden kalkmıyor.

Başbakan Markus Söder (CSU), artan maliyetler nedeniyle projeyi askıya aldı. Rattle bir röportajda “Aciliyet olmaması gerçekten çok endişe verici” dedi. Bu arada orkestra, aslında dost “rakipler” Münih Filarmoni Orkestrası’na ait olan Isarphilharmonie’de su hasarından muzdarip geçici bir binada çalmak zorunda.

Igor Levit:

Igor Levit: “Richard Wagner öldü ve ben yaşıyorum!”

Ve daha da zorlaşıyor: Rattle’ın konser salonunun tadilatını geciktiren adam, yeni işe alınan şefle konuşmaya bile zaman ayırmadı. Markus Söder’in yapacak daha iyi işleri var mı? O-Ton Rattle: “Onunla konuşma fırsatım olmadı.” Yeni orkestrasıyla gerçekte yaptığı planlar, kendi odası olmadan gerçekleştirilemezdi. Rattle, “Dünyadaki başka hiçbir birinci sınıf orkestranın böyle sorunları yok” diyor. Münih’te işler harika gidiyor gibi görünüyor.