Yungblud, rock ‘n’ roll’u Gen Z’ye uygun hale getiriyor

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Ev
Kültür
Aşk adına sümüklü: Yungblud, rock ‘n’ roll’u Gen Z’ye uygun hale getiriyor

Hayranları arasında Mick Jagger, Ozzy Osbourne ve Placebo bulunmaktadır. 1 numaralı albümler? Yungblud için sorun değil. Yüksekten uçan gençle konuştuk.

Stefan Hochgesand

Koca ağzının bir yara izi olduğunu söylüyor: Yungblud

Koca ağzının bir yara izi olduğunu söylüyor: YungbludTom Pallant/Evrensel

Dominic Harrison punk kızıl saçlarını kajal siyahına boyadı. Görüntülü sohbette onu aradığımızda şehvetle sakız çiğniyor. Sakız çiğnemek, kronik bir otorite sorunu yaşayan DEHB vebalı sınıf palyaçosunu sakinleştirir. Kısa bir süre önce, daha fazla (veya daha az) değerli taşlarla birlikte kendi çiğnediği sakızı içerdiği iddia edilen bir mücevher serisi çıkardı. Harrison sohbette “Zaten her zaman çiğniyorum” diyor ve gülüyor. “Herkes sürekli ağzımdan bahsediyor: büyük dudaklarım, büyük dişlerim ve büyük bir ağzım olduğundan. Ta ki dudaklarımın yapay olarak ameliyat edildiğine dair tuhaf söylentiye kadar. Çocukken sık sık yüz üstü düşerdim. Biraz yara izi kalmış olmalı.” Harrison cep telefonunun kamerasını ağzına götürüyor ve anlamsızca gülüyor.

Büyük ama inanılmaz derecede çekici ağzı onu son yıllarda çok etkiledi: Sahnede kendisine Yungblud diyen 25 yaşındaki Dominic Harrison, birçok kişi tarafından Z Kuşağı için rock ‘n’ roll yapan adam olarak görülüyor. önde gelen hayranların onayını alıyor. Bunlar arasında (ona gitarını veren) Mick Jagger, aynı zamanda “Karanlığın Prensi” Ozzy Osbourne (Yungblud ile bir Haber çeken) ve emo glam rock grubu Placebo’nun şarkıcısı Brian Molko yer alıyor. , hakkında hiçbir detayın açıklanamayacağı.

Plasebo şarkıcısı Brian Molko, Berlin konseri öncesi:

Plasebo şarkıcısı Brian Molko, Berlin konseri öncesi: “Kafamız iyi ya da akşamdan kalmaydık”

Dünyanın en önemli müzik dergisi Rolling Stone, geçtiğimiz günlerde kapağına Yungblud’u koydu. Ve büyük seyirci de ısırıyor: Yungblud’un 2018’deki ilk rekoru olan “21st Century Liability”, kendi ülkesi Birleşik Krallık’ta en azından gümüş alan uzun bir satıcıya dönüştükten sonra, halefleri “Weird!” 2020 ve ” Yungblud” 2022, Birleşik Krallık albüm listelerinde hızla 1 Numaraya yükseldi ve ayrıca Almanya’da podyumda gururlu bir üçüncü sırada yer aldı.

Yungblud, ses açısından, dünyayı bırakın, tekerleği yeniden icat etmiyor: İlk iki kaydı hala güçlü bir şekilde eklektik olsa da (Cypress Hill ve Beastie Boys’a çok sayıda hip-hop göndermesi ile), mevcut albüm artık bir yeniden yorumlanıyor. Linkin Park ve diğer nu metal kesinlikle 90’ların sonunda ve milenyumun başında hareket ediyor. Yani Yungblud’un kendisi de hala bir Yungbaby olduğu sıralarda. Ve yine de: Yungblud gibi boka kalbiyle vuran biri gerekir. Ve şu anda sadece kendisi kadar öfkeli. Her şey bir tavır meselesi.

Ve tabii ki enerji. Yungblud’un neredeyse tam olarak bir yıl önce Kudamm’daki Berlin Café Kranzler’a tırmandığı ve polis gelene kadar çatı terasında hayranları için sallandığı zamanki gibi. Müzisyen, “Ah, bu gerçekten komikti!” diye hatırlıyor. “Çünkü Yungblud bir müzik projesinden daha fazlası: biz bir kültürüz, bir hareketiz. Kaosu seviyorum.” Bunu söylediğinde hasta, yani hasta, bunu bir iltifat olarak kastediyor. “Enerjiyi geri getirmek istiyorum. Benim neslimi de temsil eden enerji.”

Yungblud 2022, Berlin'deki Café Kranzler'de

Yungblud 2022, Berlin’deki Café Kranzler’deTom Pallant

Yungblud, gençleri düşündüklerini ve hissettiklerini söylemeye teşvik etmek istiyor. Bu yüzden rock şarkılarında cinsellik, toplumsal cinsiyet, uyuşturucu bağımlılığı, kalp kırıklığı, depresyon, güvensizlik ve korkulardan bahsediyor. “Eşitliği ve sevgiyi yaymamız gerekiyor” diyor. “Ve birbirinizi kabul edin! Bu, benim neslimin hissettiği bir gerçek: Olduğunuz kişi olmanıza izin verilmeli.”

İklim protestoları da Yungblud için “kitlesel bir sorun”, şöyle diyor: “Politikacılar bizi ciddiye almıyor. Ama turumuz bu sene tamamen yeşil. Daha az benzin, daha az uçuş. Ve artık tek kullanımlık plastik kulis yok. Politika devam etmezse, belki de biz sanatçılar neyin mümkün olduğunu göstermek zorunda kalacağız.” Ancak Yungblud, kaosa ve remmidemmiye olan sevgisi göz önüne alındığında, iklim çıkartmalarını sanıldığı kadar fazla düşünmüyor. “Sesinizle, sözlerinizle, bilginizle protesto etmenin en iyi yolu olduğunu düşünüyorum” diyor. “İnsanları buna dahil edebilirsin. İklim bağı kazalara ve şiddete yol açabilir – bu benim havam değil.”

Nihayetinde Yungblud, birbirimizi incitmediğimiz sürece sadece ucubeleri sever. Bu aynı zamanda yeni turu için bir meydan okuma. Şimdiye kadar oynadığı en büyük. Berlin’de, şehrin en büyük kapalı mekanlarından biri olan Velodrom’a gelir. Yungblud, barlarda ve kulüplerde yosun çukurları açardı. Bu arada, halkı festivallerdeki gibi güvenlik çitleri dikmek zorunda – böylece herkes dışarı çıkabilsin ve yine de kimse kendini tehdit altında hissetmiyor. “Dostum, velodrom bir uzay gemisi, çıldırıyor!” diyor Yungblud. “İlk gösterimi Berlin’de küçük bir bodrum katında 30 kişinin önünde oynadığımı hala hatırlıyorum. Berlin’de işler daha da vahşileşiyor, beni gerçekten gece boyunca ayakta tutuyorsunuz!”

Genç hayatının en büyük turundan önce ne kadar heyecanlı olduğunu hissedebilirsiniz. Bir sonraki sakızı iri dudaklarının arasından ve büyük dişlerinin arasından nadiren hareketsiz kalan diline doğru iter. “Kıçımda biber var!” diyor ve genişçe sırıtıyor. “Şimdiye kadar yaptığım en gürültülü, en enerjik saçmalık olacak!” Sonra Yungblud bir an duraksadı. “Ama hepsi aşk adına!”

Velodrome’da konser. 1 Mart Çarşamba, 20:00, ön satış 49 Euro