Berlin Glamour Hall'da Tricky, Fever Ray ve Air

tofaşk

Global Mod
Global Mod
1895 yılında Charlottenburg'un Kantstrasse'sinde inşa edilen Berlin Theatre des Westens, artık en çok Peter Plate ve Ulf Leo Sommer'in “Ku'damm 56” ve “Romeo ve Juliet” gibi ünlü müzikalleriyle tanınıyor. Ancak Stefan Lehmkuhl ve ekibi yakın zamanda, Air, Tricky, Fever Ray, Devendra Banhart, Tindersticks ve çok daha fazlası gibi geniş anlamda pop konserleri için bir yer olarak görkemli Theatre des Westens'i kurdu. Bütün bunlar, evin Nazilerden önceki olaylarla dolu tarihine gönderme yapan eğlenceli TingelTangel adı altında.

Bay Lehmkuhl, bu yıl TingelTangel'de ne yapmayı planlıyorsunuz?

Her pazartesi müzikal olmayan bir etkinlik yapmak istiyoruz. Mart ve Nisan aylarında TingelTangel ekibi evin tamamını devralıyor. Tiyatroyu kullanmakta özgürüz.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Ve başlangıçta Air'den Fever Ray'e, Tricky'den Devendra Banhart'a kadar birinci sınıf oyunculuklarınız var.

Evet iddiamız budur. TingelTangel'i kapalı mekan festivali olarak görüyorum. Hayatım boyunca festivallere rezervasyon yaptırdım. Theatre des Westens'te işe başladığımda evi bir festival mekanı olarak gördüm. Bence burası Berlin'de özel bir yer. Pek çok kişinin bilmediği gizli bir mücevher. TdW'ye ilk kez gelene kadar 20 yıl Berlin'de yaşadım. Çünkü ben bir müzik hayranı değilim.

Kişiye

Stefan Lehmkuhl, Münster'de büyüdü, şu anda Berlin'de yaşıyor ve diğerlerinin yanı sıra Melt Festivali ve Lollapalooza Berlin için kitapçı olarak çalıştı. Robyn, Fever Ray ve The xx'in tur organizatörüydü. Çeşitli ekibiyle Berlin plak şirketi BMG adına 2023'ten bu yana Berlin Theatre des Westens'te TingelTangel konser serisinin küratörlüğünü yapıyor.

Bunu Peter Plate'e söyleme!

Ah, bunu ona zaten söyledim. Herkes müzikallerle ilgilenmek zorunda değil. Ama ben bile şu anda TdW'de çalıştıklarını düşünüyorum. Neyse: TdW ile özel bir şeyler yapmamız gerektiğini düşündüm. Bunu artık TingelTangel olarak özetleyebiliriz.

Theatre des Westens'teki muhteşem salon.promosyon

Bu isim aslında nereden geliyor?

Tingel-Tangel Tiyatrosu, 1920'lerde Theatre des Westens'in bodrum katında zaten mevcuttu. Başlangıçta tabii ki ilk olarak tiyatronun tarihine baktım. Bina teknolojisinden Thimo Butzmann aynı zamanda TdW arşivcisidir. Son 120 yılın her etkinlik posterini arşivledi. Ayrıca TdW'ye turlar düzenleme konusunda da oldukça tutkulu. TdW'nin 1920'lerdeki tarihini özellikle büyüleyici buluyorum: Tingel-Tangel Tiyatrosu'nun bodrumdaki bir odada (şu anda teknisyenlerin salonu olan) olduğu kısa bir zaman aralığı vardı.

Bir saray kadar muhteşem: TingelTangel konser serisinin mekanı Theatre des Westens.

Bir saray kadar muhteşem: TingelTangel konser serisinin mekanı Theatre des Westens.promosyon

Theatre des Westens'te TingelTangel konser serisi: Queer Eldorado

Orada ne oldu?

Küratörlüğünü Friedrich Holländer üstlendi. Kendisi Yahudiydi ve Tingel-Tangel Tiyatrosu hakkındaki vizyonu o zamanın tuhaf Berlin'ine inanılmaz derecede iyi uyuyordu. Tıpkı Netflix'teki “Eldorado” belgeselinde görebileceğiniz gibi. Bütün program çılgın bir revü olsa gerek! Marlene Dietrich de gelip gitti. Josephine Baker bile Theatre des Westens'te göründü ama ne yazık ki orada pek hoş karşılanmadı. Naziler kısa sürede evi bir Volksoper'a dönüştürdü. Dutchman'ın Berlin'i var, Almanya'yı terk etti.

Şimdi TingelTangel bir bakıma geri döndü.

O zamanlar hiçbir grup çalmıyor olsa da o ruhu geri getirmek istedim. Bu yüzden pek çok tuhaf etkinlik düzenliyoruz. Ve web sitesinde de söylediğimiz gibi “beyaz sosis programı yok”.

Bunun yerine: daha fazla çeşitlilik.

Evet, her zaman bu kadar kolay olmasa da tur takvimine de bağlıyız. Ama aynı zamanda Voguing Ball'dan trans komedyenlere kadar pek çok gösteriyi proaktif olarak hayata geçiriyoruz. Ayrıca seks pozitif burlesk olayları. Bu yıl yine orada çok şey yapıyoruz. Feminist Mücadele Günü'nde Tupoka Ogette ve siyah kadınlarla röportaj yaptığı Tupodcast ile bir akşam geçiriyoruz. Müzisyenler onunla birlikte sahneye çıkıyor. 6 Nisan'da Berlin diasporasındaki bazı siyahların düzenlediği “Yeni Siyah” adlı günlük festivali düzenliyoruz. Siyahi Festivalinin neye benzeyebileceğine dair stereotiplerin ötesinde.

Müzik performansları arasında gerçek bağımsız süperstarlar yer alıyor: Fever Ray, Air, Tricky. Sizin için hangi türler mümkün?

Ayrıca okumalar, kitap etkinlikleri, podcast'ler ve çağdaş danslar da yapıyoruz. Yani türler söz konusu olduğunda hiçbir sınırlama yoktur. Ortak nokta küratörlük. Fever Ray, ikili olmayan bir sanatçı olarak topluluğu için çok önemli bir sanatçıdır. Birer efsane olan Tricky ve Air, 25 yıl aradan sonra ilk plaklarını sahneye çıkarıyor. Tam uzunlukta. Geçen yıl Calexico ve Kruder & Dorfmeister'la da benzer bir şey yaşadık. Artık sanatçılar yanımıza gelip şöyle diyorlar: “Bakın, sizin özel yerinize özel bir şeyimiz var. Bunu sizinle yapabilir miyiz?” Özellikle Almanya'da sadece bir kez gerçekleşen bu tür performanslarla ilgileniyoruz. En iyi durumda, yalnızca bizimle.

Jean-Benoit Dunckel (solda) ve Nicolas Godin Air'de birlikteler ve Mart ayında TingelTangel'de üç kez sahneye çıkacaklar.

Jean-Benoit Dunckel (solda) ve Nicolas Godin Air'de birlikteler ve Mart ayında TingelTangel'de üç kez sahneye çıkacaklar.dpa

Theatre des Westens'ten TingelTangel: “Konser endüstrisi genellikle şüpheci”

Eylemleri en çok ne ikna ediyor? Evin içindeki göz alıcı görünüm? Festival fikri? Evin geçmişi?

Muhtemelen bunların hepsinin bir karışımı. Uzun süredir sektörde olduğum için bazı insanlara da belli bir güvenim var. Son 20 yılda birden fazla kez görüştüğüm birçok sanatçı var. Ayrıca sektöre TdW'nin şu anda konser verebileceğiniz en güzel yer olduğunu çok dürüst bir şekilde ilettim. Ve daha önce orada konser olmadığından yeninin çekiciliği heyecan verici. Öte yandan konser endüstrisi yeni şeylere genellikle şüpheyle yaklaşıyor.

Neden bu?

Her zaman kimin neyi yaptığını ve nasıl gittiğini görmek isterler. Kimse ilk olmak istemez. Bu bakımdan başlangıçta iyi bir takıma sahip olduğum konusunda güveni de arttırmam gerekiyordu; bu eğlenceli olacak. Hele ki geçen yıl sahneye koyduğumuz ilk sezondan sonra şunu söylemek gerek; hem ziyaretçiler hem de sanatçılar ortalamanın üzerinde bir coşkuyla evlerine döndüler. Ve söylentiler ortalıkta dolaşıyor.

Ancak şunu da söylemek lazım: nispeten yüksek bilet fiyatları var.

Sadece evin işletme maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle değil. Ama aynı zamanda özel performansların çok paraya mal olması nedeniyle.

Berlin merkezli İngiliz trip-hop ikonu Tricky, Mart ayında TingelTangel konser serisinde çalıyor.

Berlin merkezli İngiliz trip-hop ikonu Tricky, Mart ayında TingelTangel konser serisinde çalıyor.imago

Çünkü sadece bir akşam prova yapıyorlar, diyelim yüz şehirde bir tur için değil.

Çoğu zaman böyle oluyor, buna göre kartlarımız biraz daha pahalı. Ancak web sitemizde bununla ilgili bir pasajımız var: Kapsayıcı bir program için çabalıyoruz. Herkesin gerçekten erişebilmesi için ucuz bir bilet fiyatına sahip olmak istiyorlar.

Bu çelişkiyle nasıl başa çıkıyorsunuz?

Dayanışma biletlerimiz var: Eğer biri gerçekten hayransa ve 60 Euro ödeyemiyorsa, bize e-posta yazabilirsiniz, biz de bir çözüm buluruz. Benim için bu da TingelTangel ruhudur. Bence Friedrich Dutchman bizi gerçekten harika bulurdu.

TingelTangel Batı Tiyatrosu, 2-4 Mart Hava, 6.+7.3. Ateş Işını, 20 Mart Zor, 6.4. Yeni Siyah ve çok daha fazlası, program ayrıntıları tingeltangel.berlin'de