Bronz madalyalı 11 yaşındaki judocunun maksatları büyük

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Şanlıurfa’da yaklaşık 2 yıl evvel başladığı judoda kısa müddette kendisini geliştirerek Türkiye şampiyonluğunu elde eden ve Minikler Balkan Judo Şampiyonası’nda üçüncü olan 11 yaşındaki Hüseyin Musri, Avrupa ve dünya şampiyonalarında madalya hedefliyor.

Türkiye Judo Federasyonu tarafınca hayata geçirilen “Judoyla spora başla” projesi kapsamında Şanlıurfa’nın dezavantajlı bir mahallesinde düzenlenen kursa katılan Hüseyin’in hayatı sporla değişti.

Judoda yeteneği olduğunu keşfeden Hüseyin, 2 yıl boyunca büyük bir azim ve kararlılıkla idmanlarını sürdürdü.

Afyonkarahisar’da düzenlenen Spor Toto Minikler Türkiye Şampiyonası’nda 55 kiloda Türkiye şampiyonu olarak Minikler Balkan Judo Şampiyonası’na gitmeye hak kazanan Hüseyin, Bosna Hersek’te 24-25 Eylül’de düzenlenen karşılaşmalarda bronz madalya kazanmayı başardı.

Genç atlet, şampiyona dönüşünde ailesi ve akrabaları tarafınca mahallesinde Türk bayrakları ve büyük bir sevinçle karşılandı.

– “İlk sefer yurt dışını görme imkanı buldum”

Ulusal sportmen Hüseyin Musri, AA muhabirine, judoyu hayli sevdiğini ve bu sporda kendisini geliştirmek için ağır gayret harcadığını söylemiş oldu.

İdmanlarını disiplinli bir biçimde sürdürüp epeyce çalıştığı için başarılı olduğunu anlatan Hüseyin, “İki senede Türkiye şampiyonu oldum, akabinde Balkan Şampiyonası’na gidip üçüncü oldum. Bu şampiyonadan daha sonra da ilerlemeyi düşünüyorum. Avrupa ve dünya şampiyonluğunu kazanacağıma da inanıyorum.” dedi.

Memleketler arası tertipte elde ettiği madalyayla ilgili hislerini paylaşan Hüseyin, “Madalya alınca Türkiye’yi düşündüm. Çok hoş bir his, sonuçta ülkeni temsil eden ulusal bir sporcusun. Artık gayemde yeni şampiyonluklar var. Yurt dışına çıkmak da başka bir hoş his. Birinci kere spor yardımıyla yurt dışını görme imkanı buldum. Üzerimde emeği olan tüm hocalarıma, aileme ve federasyonumuza fazlaca teşekkür ediyorum.” tabirlerini kullandı.

– Baba Mehmet Musri: “Ailesinin gururu oldu”

Oğluyla gurur duyduğunu vurgulayan baba Mehmet Musri ise tarifsiz bir sevinç içerisinde olduğunu lisana getirdi.

Çocuğunun çalışma uğraşına bakınca başarılı olacağına inandığını anlatan Musri, “Gururluyuz, Hüseyin’imiz Balkan üçüncüsü olarak konutumuza geldi. Çok memnunuz, tarifsiz sevincimiz var. Kendisiyle gurur duyuyoruz. Biz şampiyonluk bekliyorduk. Ümidimiz de o istikametteydi lakin son anda aksilik olmuş altın değil de bronz madalya sahibi oldu.” biçiminde konuştu.

Anne Fatma Musri de “İnşallah daha büyük muvaffakiyetleri da kazanır. Bir annenin en büyük bahtiyarlığı çocuğunun hayallerine kavuşmasıdır.” sözlerini kullandı.

Türkiye Judo Federasyonu Şanlıurfa Vilayet Temsilcisi Mücahid Delioğlu, yurt haricinde Türkiye’yi ve Şanlıurfa’yı ulusal ekip antrenörü İbrahim Halil Durna ve iki atletle temsil etmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, “Judo branşında Şanlıurfa’da altyapı çalışmalarına ne kadar kıymet verdiğimizi memleketler arası arenada bir kere daha ispatlamış olmanın sevincini yaşıyoruz. Atletlerimiz evvelki senelerda da değerli madalyalar kazanmıştı. Hüseyin’in Balkan üçüncülüğü ile de yeni bir başarıyı daha kentimize kazandırdığımız için memnunuz. Gücünü tarihinden alan Şanlıurfalı çocuklarımıza imkan verildikçe başaramayacakları hiç bir şey yoktur inşallah. Judocularımızdan takviyelerini esirgemeyen tüm hemşehrilerimize fazlaca teşekkür ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.