Büyüka: “8+3 için geç kaldınız, tren kaçtı”

Beykozlu

New member
Şansal Büyüka, TFF’nin 8+3 kuralına yapılan itirazları Milliyet gazetesindeki köşesinde kıymetlendirdi.

İşte Büyüka’nın satırları:

“TFF, 8+3 kuralının devam edeceğini 18 Haziran’da deklare etti. Transferin bitiş tarihi 8 Eylül… Buna karşın takım planlamasını yanlışsız yapmıyorsunuz, 8+3’ü hesaba katmıyorsunuz. Şayet itiraz edecekseniz, bu biçimde edecektiniz

Sordum, soruşturdum, internet sitelerine baktım. Türkiye Futbol Federasyonu, 8+3 kuralının 2022-23 döneminde devam edeceğini 18 Haziran 2022 tarihinde açıklamış. Yani transfer biterken falan değil… Transfer 17 Haziran’da başlamış TFF, bir gün daha sonra, 18 Haziran tarihinde 8+3 kuralının devam edeceğini açıklamış.

TFF’den vakit içindema olarak kulüplere bir tuzak, bir faka bastırmak falan yok… Transferin bitiş tarihi de 8 Eylül… Dünya vakit var. Lig başladıktan daha sonra bile takım planlaması yapmak konusunda hayli vakit var.

Buna karşın takım planlamasını gerçek yapmıyorsunuz, 8+3’ü hesaba katmıyorsunuz, daha sonra lig başlamış, karar açıklanmış, bu karar değişsin diye TFF’ye çeşitli kanallardan baskı yapıyorsunuz.

Ayrıyeten; Üstün Lig’de oynayan kulüpler, yalnızca 3 yerli oyuncuyu ve alternatiflerini takımlarında bulunduramıyorsa, burada yanlış kimde? TFF’de mi, kulüplerde mi?

Haydi hiç bir şey yapamadınız, dermanınız yok. Altyapıdan A grubuna monte edeceğiniz, gerekirse talih vereceğiniz 2-3 genciniz de yok mu? “Yok” diyorsanız, demek ki altyapılarınız da koca bir palavra, fevkalade bir hayal kırıklığı…

TFF’yi hayli eleştiriyoruz, epeyce vuruyoruz lakin bu 8+3 kuralında bir günahı yok. Şayet itiraz edecekseniz, bu biçimde edecektiniz. Sustunuz, kabullendiniz, artık su kaynatıyorsunuz. Günaydın beyefendiler… Geç kaldınız, tren kaçtı…”