Bursa İnegöl’de ceviz hasadı başladı

Adanali

Member
BURSA (İGFA) – bir epey tarım bedeline sahip İnegöl’de bu kıymetlerden biri olan ve bilhassa son 10 yılda ekilişi önemli oranda artan cevizde hasat başladı.

Kaymakam Eren Arslan, AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, İnegöl Belediye Lideri Alper Taban ve Ziraat Odası Lideri Sezai Çelik Konurlar Mahallesinde devam eden ceviz hasadın katıldı. Burada üreticilerle sohbet edip bilgi alan protokol üyeleri, hasada yardım etti.

İnegöl Belediye Lideri Alper Taban, ceviz yetiştiriciliğinin her geçen gün arttığına dikkati çekerek, “Bu mevzuda hem bölge olarak, iklim olarak, toprak olarak cevizin daha düzgün yetiştirildiği bir alan olarak da ön plana çıkıyor. Ceviz hem ekonomik olarak önemli bir bedel tıpkı vakitte besin pahası olarak sıhhat tarafıyla değerli. Bu eserimiz kentimizde de son 10 yılda gerek devlet dayanakları gerek çiftçimizin çabasıyla fazlaca düzgün bir noktaya geldi. Kentimizde şu an toplamda 21 bin dönüm ceviz ekili. Bu bahçelerden bu yıl 50 bin ton ceviz hedefleniyor. Bu da önemli bir ekonomik bedel. Konurlar Mahallemiz özelinde de 1500 dönüm alanda 2000 ton ceviz hasadı yapılıyor bu sene. Bugün de ceviz hasadı için bir ortadayız. Ben üreticilerimize bereketli olmasını diliyorum” diye konuştu.

AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel ise, üretim teknikleri, verimlilik ve daha da çeşitlendirme ismine teknolojiyi ve Bakanlıklarımızın çiftçimizin hizmetine sunduğu hibe ve teşviklerden de faydalanarak İnegöllü üreticilerimize bu alanı geliştirdiği için yeni katkılar sunulduğu için emeklerden ötürü teşekkür etti.

Kaymakam Eren Arslan da, İnegöl’ün her alanda, endüstriden tarıma kadar gerçek manada üreten bir kent olduğuna dikkat çekerek, “Çiftçimizden aldığımız bilgiye göre bu sene eser kalitesi ve verimliliği de son derece yüksek. Ülkemize, çiftçimize, milletimize iyi olsun” dedi.