Bursa Karacabey’de üreticilere kanola tohumu dağıtıldı

Adanali

Member
BURSA (İGFA) – “Kanola Bursa’ya Can Olacak” projesi kapsamında Karacabey’deki üreticilere kanola tohumu dağıtımı yapıldı.

Bursa Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce düzenlenen dağıtım merasimine Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül’ün yanı sıra Karacabey Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Bitkisel Üretim ve Bitki Sıhhati Şube Müdürü Ömer Doğan, Karacabey İlçe Tarım ve Orman Müdürü Davut Aytek ve çiftçilerimizin iştiraki ile gerçekleştirildi.

Törende uygulanmakta olan proje hakkında konuşma yapan Vilayet Müdürü Aygül, yüzde 75 hibeli bakanlık dayanağı ile alınan tohumları çiftçilere buluşturduklarını proje kapsamında Yeşildere, Çavuş ve Danişment mahallelerinde 7 üretici ile uygulanacağını söylemiş oldu. Aygül, hasat döneminden daha sonra hem Türkiye’ye bitkisel yağ olarak katkı sağlanacağını, birebir vakitte bilhassa yem sanabir daha küspesi katkı sağlamış olacaklarını söylemiş oldu.

Proje ile boş bırakılacak topraklar yahut nadas alanlarının arz açığı olan yağlı tohum üretimi için kullanılması hedeflendiğini kaydeden Müdür Aygül, Bakanlığın Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün katkıları ile Bursa’da 15 başka projeye toplamda 3 milyon 347 bin 772 lira takviye sağlandığını ve projelerin uygulamaya devam ettiğini belirtti.

Aygül, projenin bitiş tarihinin Temmuz 2023 olduğunu kaydetti.