“Demokrasinin bir parçası”

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Rapçi Bushido, Berliner Zeitung'un müzik direktörü Stefan Hochgesand'a röportaj verdi. İçinde Dubai'ye taşınmasından ve Berlin'le olan ilişkisinden bahsediyor. 20/21'in hafta sonu sayısında yayınlanan röportaj. Ocak 2024'te yayınlanacak olan kitap, hâlihazırda çevrimiçi olarak mevcut ve aynı zamanda AfD etrafındaki tartışmalara da değiniyor.

Bushido partiyi eleştiriyor ama aynı zamanda yasağa da karşı çıkıyor. Şöyle diyor: “Çevremde AfD'ye oy vermeye hazır insanların olmasını istemiyorum. Buna saygı duymuyorum. Bunu kabul etmeliyim, bu demokrasinin bir parçası, istediğine oy verebilirsin. Almanya'da da bununla uğraşmak zorundasınız. Bir partiyi sırf beğenmiyorsunuz diye yasaklatmaya çalışmamalısınız. Daha doğrusu kendi siyasetinizin o kadar cazip hale gelmesini sağlayın ki, bu tür partiler ilk etapta onay bulmasın. Bana göre AfD, insan karşıtı tutumlara sahip, tamamen geri kalmış bir zihniyettir. Bunun benim dünyamda yeri yok. Konu müzik olunca belki biraz kabadayıyımdır. Bununla yaşıyorum. Ama kişi olarak kesinlikle açık, hoşgörülü ve arkadaş canlısıyım. AfD gibi bir şey günümüz dünyasına ait değil.”

Röportajın tamamını 20/21 tarihli hafta sonu baskısında okuyun. Ocak 2024 ve çevrimiçi olarak burada.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın