Dünya İniş Kaykay ile Sürat Kızağı Şampiyonası Hasandağı’nda yapılacak

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Aksaray’da 7-9 Ekim tarihlerinde 30 ülkeden 130 atletin iştirakiyle Hasan Dağı’nda Dünya İniş Kaykay Şampiyonası ve Sürat Kızağı Şampiyonası yapılacak.

Türkiye’nin en genç volkanik dağlarından biri olan 3 bin 268 metre yüksekliğindeki volkanik Hasandağı’nda Dünya İniş Kaykay Şampiyonası ve Sürat Kızağı Şampiyonası düzenlenecek.

Dünya Kaykay Şampiyonası Aksaray Sorumlusu Abdullah Kahraman, “Şampiyonamız Türkiye’de birinci olacak ve Hasan Dağı’nda yapılacak. Bu tertibi toplumsal medya ve yayın platformlarında 1 milyon kişi izleme imkanı bulacak. Birinci gün idman yarışları, ikinci gün elemeler ve üçüncü gün final yarışlarıyla şampiyonamızı sonlandıracağız. 4 kilometrelik alanda gerçekleştirilecek müsabakalarımız için en virajlı alanları seçtik. Çok uygun bir pistimiz oldu. Şampiyonaya katılan tüm atletleri kentimizde en düzgün biçimde ağırlayacağız” dedi.

“DÜNYANIN EN UZUN PARKURUNU AKSARAY’DA TESPİT ETTİK”

Dünya İniş Kaykay Şampiyonası ve Sürat Kızağı Şampiyonası’nın Türkiye temsilcisi Cüneyt Gazioğlu ise şöyleki konuştu:

“Bu tertibi birinci sefer ülkemizde Aksaray’ın Hasan Dağı’nda gerçekleştireceğiz. Burada fazlaca harika bir parkur olduğunu saptadık. İngiltere’den gelen yer çekimi sporları federasyonu lideri da bu parkuru deneme fırsatı buldu. Bizlere inanılmaz bir parkur olduğunu ve dünyadaki en uzun parkurun burası olduğunu belirtti. 4 kilometrelik çıkardığımız parkurun hem dönüşleri, eğimi ve art plan görüntüleri açısında eşsiz bir yarış alanı sağladı. Ülkemiz dünyadaki en dağlık yerlerden bir tanesi. Buda kayak ve Snowboard da olduğu üzere dağlarımızdan turizm ismine yaralanmamız açısından epeyce bedelli. Bizlerde bunu ortaya çıkartmaya çalışıyoruz. Hem sürat kızağı birebir vakitte iniş kaykayı ülkemizin biroldukça yerinde uygulanabilecek potansiyele sahip. Bu yollar yardımıyla yakın ve uzak ülkelerden buralara turizm akışı sağlayabiliriz. Burada 150 kilometre süratle aşağı iniyorsunuz ve bunun yanında 30 kilometre ile tadını çıkarıyorsunuz. Biz hem kızakta tıpkı vakitte kaykay da bunu yakalayabileceğimize inanıyorum. Hasan Dağı bu hususta epey elverişli.”

“EN SÜRATLİ YE HEYECANLI YARIŞLAR HASAN DAĞI’NDA YAPILACAK”

Dünya Yerçekimi Sporları Federasyonu Lideri William Stephenson, İngiltere’den kaykay şampiyonası için geldiğini söylemiş oldu. Stephenson, “Hasan Dağı parkur alanını epeyce âlâ buldum. Havası da epey hoş ve yarışlar için birkaç küçük düzenleme yapacağız. Burada önümüzdeki 10 yıl ortasında planlamalarımızı yapmaya başladık. Aksaray’da en büyük şampiyonaları Hasan Dağı’nda yapmayı planlıyoruz. Bu bir başlangıç biliyorum ancak bundan daha sonraki müsabakaların daha da büyüyerek devam edeceğinden kuşkum yok. Dünyada bu spor 4 ile 4,5 dakikada yapılıyor. Bugün 10 dakikalık bir sürüş yaptık ve inanılmaz bir keyif aldım. Dünyada 10 dakika süren hiç bir platform yok. Bu yüzden epeyce heyecanlandım. Bu serideki en heyecanlı ve en mücadeleci yarışlar olacak” diye konuştu.