Eğitim-Bir-Sen Bursa Şubesi’nden tahlil teklifli açıklama

Adanali

Member
BURSA (İGFA) – Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube, Bursa Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü önünde eğitim öğretimde yaşanan sıkıntıların, tahlil tekliflerinin ve taleplerin ele alındığı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Burada konuşan Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube Lideri Ramazan Acar, “Tüm kademeleriyle bugün başlayan, 2022-2023 Eğitim Öğretim yılının evvela iyi olmasını diliyoruz. Her eğitim öğretim yılına büyük bir heyecan ve memnunlukla başlayan eğitim çalışanlarımız bu yıl buruk ve kırgınlar, moral ve motivasyonları maalesef düşük. Yeni eğitim öğretim yılına donanımsal olarak hazır olsalar da arkadaşlarımızın başlarındaki onlarca soru işareti bu hazır bulunuşa ve yeni başlangıcın heyecanına gölge düşürmüştür.” dedi.

“YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI SIKINTILARIN GÖLGESİNDE BAŞLADI”

Milli Eğitim Bakanlığına ve devletimizin üst seviye yöneticilerine seslenen Lider Acar, “Yeni eğitim-öğretim yılı, alım gücünün düştüğü, masraflarının arttığı, iyileştirmelere ve yeni gelişmelere karşın istenilen düzeye gelinemediği bir tabanda, problemlerin gölgesinde başladı. Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın daima olarak eğitimde fırsat eşitliğinden, mesleksel eğitimin niteliğini artırmadan, okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılmasından bahsetmesine rağmen, alandaki deneyimleri görmezden gelen, eğitimin paydaşlarıyla yeteri derecede istişare etmeden hareket sonucunda bir türlü istenilen düzeye ulaşılamıyor ve gayeler akamete uğruyor. Bu cins süreçlerin muvaffakiyete ulaşabilmesi için bakanlığın sürdürülebilir siyasetler benimsemesi gerekir. Esaslı sıkıntılara kalıcı tahliller fakat kararlı bir iradeyle mümkündür. Bu çerçevede, eğitimin meselelerine okul bazlı bütçe, donanım, işçi gereksiniminin giderilmesi konularının yanında, eğitim çalışanlarının ve kamu vazifelilerinin fiyatlarında oluşan kayıpları ve enflasyona yenilme riskini giderecek mahiyette mali ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılmasını sağlamak da temel olmalıdır. Her eğitim öğretim yılı başında yalnızca öğretmenlere verilen Eğitim Hazırlık Ödeneğinin Eğitim çalışanlarının tamamına kapsayacak biçimde genişletilip ölçüsü artırılarak verilmelidir. Enflasyon karşısında sembolik bir sayıya dönüşen (1325 TL) yerine tüm eğitim çalışanlarının yüzünü güldürecek biçimde son bir yılın enflasyon oranında artırılarak verilmesini bir defa daha talep ediyoruz. Eğitim çalışanları birbirinden ayrılmaz bir bütündürler, bu sebeple eğitim çalışanları içindeki ayrım son bulsun ve Eğitime hazırlık ödeneği eğitim çalışanlarının tamamına verilsin” diye konuştu.

PROMOSYONLAR GÜNCELLENMELİ, YHS KALDIRILMALIDIR”

Enflasyon ateşinin sabit gelirlileri tüm şiddetiyle yaktığı bugünlerde alınan banka promosyonlarının manasını yitirdiği lisana getiren Acar, “Millî Eğitim Bakanlığı takımlarında genel yönetim hizmetleri sınıfı, teknik hizmetler sınıfı, yardımcı hizmetler sınıfı ve öteki hizmet sınıflarında çalışanların eğitim-öğretim hizmetinin aksamadan aktif biçimde yürütülmesi için emek harcadığı gerçeği görülmelidir. vazife tarifleri bakılırsavde yükselme imkânları, ek gösterge hakları olmayan mevcut YHS işçisinin öteki hizmet sınıflarına geçirilmesini istiyoruz. Bursa Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü önünden bir kere daha sesleniyoruz YHS KALDIRILMALIDIR; “Huzur, hukuk ve karar eksikliğiyle çalışmak zorunda bırakılan YHS ayıbından kurtulmanın vakti geldi” diyoruz.” diye konuştu.