Eğitim-Sen Keşan: Fiyatsız yemek tüm çocuklara verilmeli

Adanali

Member
Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – Okul çocuklarına bir öğün öğlen yemeyi verilmesi talebiyle Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yapan Eğitim-Sen Keşan Temsilciliği’nin basın açıklamasına, Sendika Temsilcisi Vedat Bulut, Eğitim İş-Keşan Temsilcisi Erol Yazla ve Emekli Öğretmenler Derneği İdare Şurası Üyesi Ahmet Gücüyener, CHP Keşan İlçe Lideri Recep Pekcan, Sol Parti Keşan İlçe Lideri Erol Durmaz ve emekli öğretmenler ile sendika üyeleri katıldı.

Eğitim- İş Temsilcisi Erol Yazla tarafınca okunan açıklamada, derinleşen ekonomik krizle bir arada fakirleşme en çok çocukları etkilediğine dikkati çekilerek, “Çocuklarımızın kâfi ve istikrarlı besine erişememesi, çocuklarımızın açlığı okul ömrünü etkileyen temel problemimiz haline gelmiştir. Yetersiz ve istikrarsız beslenme çocuğun hem bedensel birebir vakitte zihinsel gelişmenini etkilediği bir gerçektir. bununla birlikte enfeksiyon ve kronik enfeksiyonlarında en önemli niçini yetersiz ve istikrarsız beslenmedir. Son iki yılda yapılan devasa artırımlar düşünüldüğünde en az iki çocuğumuzdan biri açlıkla karşı karşıya. Geçim sorunundaki aileler ya öğün atlamakta yada çocukların önüne bir şey koyalım da bu öğünü geçiştirelim derdindeler” diye konuştu.

“Yoksul çocuk mahrum çocuktu” diyen Yazla, “Dezavantajlı bölge okullarımızdan başta olmak üzere çocuklarımıza sabah ve öğlen yemekleri fiyatsız olarak verilmelidir. Çocuklarımızın besin yoksunluğundan kaynaklanan meselelerin ortadan kaldırılması için bu kuraldır. Çocuklarımızın sıhhati ve memnunluğu tüm toplumun sıhhati ve mutluluğudur. Çocuklarımız aç kalmasın” davetinde bulundu.