Futurebae ve rekoru “BLA (Berlin Love Affair)”: Ringbahn modunda kaydırın

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Berlin’de Cupid’in okunu arayan veya kendi romantik komedi hikayesi için umut besleyen herkesin birden fazla kez hayal kırıklığına uğraması muhtemeldir. Bağlantılardan, menfaat sağlayan arkadaşlıklardan, eğlenceli ilişkilerden seks-pozitif övgülere kadar: Berlin, cinsel kendini keşfetme için yalnızca alan değil, aynı zamanda anonimlik de sunuyor. Tinder, Bumble ve Hinge’de sonsuz kaydırma. Dolu kulüpler, dolu barlar. Sayısız olasılık. Sadece daha derin bağlantılarda bir sorun var gibi görünüyor.

Ve birbirinizi tanımaya başladığınızda bir kıvılcım çıktığını düşünüyorsanız, muhtemelen kendinizi kararlı bir ilişki yerine, o anın flört olgusu olan bir durumda bulacaksınız: romantik geziler, birlikte vakit geçirmek, karşılıklı duygular, fiziksel yakınlık – ama lütfen etiketsiz. Gecikmiş olan “Biz aslında neyiz?” sorusunun ardından genellikle ayıltıcı bir cevap gelir: “Bir şekilde ne istediğimi bilmiyorum.” Veya bir flört klasiği: “Şu anda kendimi adamak istemiyorum.”

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Pop müziğe bakarsanız aşkla ilgili şarkılar bulmanın çok daha kolay olduğunu fark edeceksiniz. ile Aşk yerine Berlin içinde Berlin. Şansonist Hildegard Knef’ten NDW grubu İdeal’e kadar hepsi “Berlin’i seviyor”, “Spree’nin İncisi”. Tekno ikilisi Brutismus 3000 ise bu yıl acımasız bir manşet attı: “Aşk Berlin’den gelmez” ve çok yüksek sesle yanıt almamaları gerekiyor.

Berlin’de yaşayan Futurebae, ilk filmi “BLA (Berlin Love Affair)”in tamamını büyük şehirde flört etme olgusuna adadı. Lina Winter, diğer adıyla Futurebae ile bir Aralık günü Neukölln’deki Hertzbergplatz’ta tanıştık. Berlin kışı kendini en iyi şekilde gösteriyor ve kafeye giderken kırmızı sahte kürk şapkasının üzerine kar taneleri bırakıyor. Lina Winter’ın seçtiği beyaz Crocs platformunun altındaki zemin buzlu ve daha da kaygan. Salı günü öğle yemeğinde Sfera, pencere kenarındaki iki koltuk dışında ağzına kadar dolu ve hoş bir şekilde ısıtılıyor. Dışarıda mahalle köpekleri bile battaniyelere sarınarak dolaşıyor. Futurebae’nin yaz ve festivale hazır müziğiyle sert bir tezat.

Futurebae, Berlin’de flört etmeyi stresli ama aynı zamanda olgun buluyor.Stüdyo Reyes İsrail

2020’de, henüz Erfurt’tayken Futurebae’nin ilk sahnesi bop “Coca Cabana”, rapçi Dissy ile oluşturuldu: rap parçaları ve pop kancası house ritimleriyle buluşuyor ve Crystal Waters’ın “Gypsy Woman” örneğinden bir örnek. Yeni gelen, kendisini “köpüklü şarap tutkunu, tür açısından akıcı bir havai fişek” olarak tanımlıyor ve tıpkı Dating in Berlin gibi, ilk albümündeki ses de sabitlenmek istemiyor: melankolik sentezlerle süslenmiş pop müzik. Piyano baladlarının yanında duran rap parçaları. Club, Fräulein Wunder, Senta Sofia ve Liza Li gibi 2000’li yılların neredeyse tozlu sanatçılarını hatırlatan bir davul ve bas dokunuşu ve pop rock ile atıyor.

Futurebae ve albümleri “BLA (Berlin Love Affair)”: yatağın altındaki canavarlar

Genellikle aşkla ilgili albümlerde olduğu gibi Futurebae’nin kayıtları da oldukça kişisel hale geldi ve kendi deneyimleriyle yakından bağlantılı. “Albüm bu aşk hikayesinde içinde hareket ettiğiniz zehirli bir döngü gibi. Başlangıç ve son yoktur. Bunun nihai bir şey olmasını istemedim” diye açıklıyor. Ama önce başlayalım. “Monster under the Bed” albümünün açılışı tam da bu döngünün başlangıç sinyalini veriyor. En büyük itici güç: bağlılık korkusu. “Hız göstergesi 300’de, her zaman mesafeli / Sana doğru attığım her adım parmak uçlarımda dengede / Ama işler karmaşıklaşırsa elimden geldiğince hızlı kaçarım.”

“Solace” ile Futurebae bir adım daha ileri gidiyor. Burada jakuzinin üzerine gül yaprakları yağabilir, her sabah yatakta kahvaltı yapılabilir ama: “Çok üzgünüm dostum / Sana aşık olmayı çok isterim / Ama kalbim hâlâ onunla / Ve ben’ Sadece seninle kalacağım / Yaramı kapatana kadar.” Bir boşluk doldurucuyu kullanmak, bu şehrin yürek burkan hikayelerindeki bir kadın kahraman olarak sempatiyi sağlayacak bir pozisyon değil.

Futurebae ve albümleri “BLA (Berlin Love Affair)”: boş vaatler

Veya? Futurebae şöyle diyor: “Bir süreliğine birisiyle ilişkiye giremeyeceğimden korktum ve bu şarkıyı korku imajımı tanımlamak için kullandım: olmak istemediğim bir kişiyi yaratmak.” Ancak her iki durumda da yukarıya doğru masa hızla dönüyor. Faturalandırma şarkısı “Lmaa”da boş vaatlerde bulunan ve şimdi partide başka biriyle öpüşen diğer kişi. Futurebae, albümünün anlatımıyla hedeflediği şeyin “tam olarak iki kişinin birbiriyle oynadığı pinpon oyunu” olduğunu açıklıyor.

Futurebae, “BLA (Berlin Love Affair)”, 2023, albüm kapağı.

Futurebae, “BLA (Berlin Love Affair)”, 2023, albüm kapağı.Bakire Müzik

Piyanolu bir aşk şarkısı olan “Suechtig Evet ile hayır arasında” diyor. Ve: "Neden seni binlerce olasılıkla paylaşmak zorundayım?" Ringbahn gibi bir buluşma turu; istediğiniz yere girebilir ve aynı daireleri tekrar tekrar çizebilirsiniz.

Futurebae ve LP’si “BLA (Berlin Love Affair)”: Optimizasyon modunda aşk

Katarsis mi? Yersiz. Futurebae, “Bu tercih üstünlüğü çok büyük” diyor. “Fakat bunun genel olarak bizim neslimizle ve daha hızlı-daha yüksek-daha yüksek sendromumuzla ilgili bir şey olduğunu düşünüyorum: her zaman kendimizi ve aşkımızı optimize etmek zorundayız. Her şey her zaman heyecan verici olmak zorundadır. Dikkat süresi on saniye için yeterlidir. Ve bugünlerde aşkta da benzer şeyler oluyor” diyor Futurebae, büyük şehirdeki flört alışkanlıklarını anlatıyor.

Bu arada sosyal medya, bağlanma stillerini açıklayan fayanslardaki popüler psikolojik mesajlarla dolup taşıyor. Flört çılgınlığında kendinizi daha güvende hissetmek için iç çocukluk yaralarınızı nasıl iyileştireceğinize dair kullanım kılavuzları sağlayan TikTok’lar. Bunların hiçbiri işe yaramazsa, çağdaş buluşmanın dehşetini esprili bir şekilde ele alan memlere ve makaralara bakın. Birlikte kendi durumunuzla dalga geçmek çevrimiçi topluluk yaratır.

Futurebae bunu şu şekilde görüyor: “Aşık olmayı sürdürmek ve aşık olmak, bir ilişkiye girmekten çok daha kolaydır. Çünkü bu iş, enerji gerektiriyor, kendinizi savunmasız bırakıyorsunuz ve taviz vermek zorunda kalıyorsunuz. Ve bireylerle dolu bir şehirde belki de kimse uzlaşmak istemez.” Peki sonuçta Berlin’de flört etme konusunu nasıl ele almalısınız? Kendini optimize etme kültürü şunu söyler: Kendiniz üzerinde çalışın, hayatınıza ait olan insanları kendinize çekeceksiniz. Futurebae şöyle diyor: “Sadece hiçbir şey yapmayın. Bırak olsun, bir kedi alın, evde kalın, sarılın, Gilmore Girls’ü izleyin.” Bir sonraki ring treni yine de kalkıyor.

Futurebae: BLA (Berlin Aşk İlişkisi). Futurebae/Virgin Music/Evrensel, 2023