Halter Federasyonu savlı; “Yeni Naim’ler için vakit lazım”

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Türkiye Halter Federasyonu Lideri Talat Ünlü, alt yapıdan yetişen atletlerin umut vadettiğini belirterek, 2024 Paris ve 2028 Los Angeles Olimpiyatları’nda bunun meyvelerini alacaklarını belirtti.

Lider Ünlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk ve dünya halterinin unutulmaz ismi Naim Süleymanoğlu’nun anısına Ankara’nın Pursaklar ilçesinde “Uluslararası Naim Süleymanoğlu Halter Turnuvası”nı hoş bir biçimde düzenlediklerini belirtti.

Ünlü, “Üç kere olimpiyat şampiyonu olmuş, sayısız rekorlar kırmış, bunların ötesinde üç milyon soydaşımızın sesi soluğu, Time mecmuasına kapak olmuş, Birleşmiş Milletler Genel Şurasında konuşmuş büyük bir sportmen. Türk milletinin hafızasında her vakit yer almış bir büyük deha Naim Süleymanoğlu. Onu unutamayız.” diye konuştu.

Memleketler arası Halter Federasyonu Lideri Mohammed Hasan Jalood Alshammari’nin Pursaklar’da gerçekleştirilen turnuvanın tertibini fazlaca beğendiğini aktaran Ünlü, şu biçimde konuştu:

“Pursaklar Belediyesi sponsorluğunda Naim Süleymanoğlu’na yakışır vaziyette epeyce hoş bir turnuva oldu. Sayın Alshammari’nin, ‘Bir dünya ya da Avrupa Şampiyonası olsaydı, lakin bu kadar hoş yapılabilirdi.’ demesi epey hoş bir şey. yıllardır milletlerarası turnuvalara gidip geldiğim için biliyorum, bir ilçe spor salonunda bu biçimdesine hoş tertibi muvaffakiyetle yapmak her babayiğidin harcı değil. Pursaklar Belediye Başkanı’mıza ve çalışanlarına, Pursaklar halkına teşekkür ediyorum.”

Kolombiya’da 5-16 Aralık’ta düzenlenecek Büyükler Dünya Şampiyonası’nın epey kıymetli olduğunu vurgulayan Ünlü, “Yeni Naim’ler, Halil Mutlu’lar ve Taner Sağır’lar yetiştirmek için de vakte muhtaçlığımız var. Tahminen yeni bir Naim, yeni bir Halil yetiştiremeyiz ancak onlar üzere Dünya Şampiyonası’nda şampiyonluk kürsüsüne çıkacak, olimpiyatlarda madalya alacak sportmenler yetiştirebiliriz. Zira altyapımız hakikaten kuvvetli bir biçimde geliyor. Antrenörlerimizin şuurlu ve disiplinli programlarıyla birlikte atletlerimiz da natürel biroldukca şeyi daha âlâ kavradılar.” sözlerini kullandı.

“2024 Paris için doğal ki madalya umudum var”

“Benim atletlerimin yüzü gülüyorsa, ‘Demek ki ilerleyen vakitte daha hoş sonuçlar gelecek.’ diye düşünüyorum”
açıklamasında bulunan Lider Ünlü, şunları kaydetti:

“Öncelikle bizim 2024 Paris Olimpiyatları için öngörümüz, fazlaca sayıda sporcuyma kota alabilmek. Artık eskiye nazaran kota gayretleri hayli daha çetin oldu. Biliyorsunuz olimpiyatlarda atletlerimizin sıklet sayısı azaldı. Bayanlarda ve erkeklerde 5’er tane sıklet var ve atlet sayısı 60’a düştü. Her sıklette azamî 12’şer kişi yarışabilir. Ayrıyeten her sıklette o ülkeden yalnızca bir atlet yarışabilir, ikinci bir kişi yarışamaz. Bu da kota gayretlerini zorlaştırdı. Kota almak o yüzden eskisi kadar kolay değil. Biz evvel kotamızı alacağız, ondan sonrasında da madalya programımızı yapacağız.”

Olimpiyat madalyası kazanabileceklerine olan inancını lisana getiren Ünlü, “elbet umutluyuz zira 2020 Tokyo’da da madalya alabilirdik lakin olmadı. Bilhassa 2024 Paris için natürel ki madalya umudum var fakat 2028 Los Angeles Olimpiyatları için epey daha hoş şeyler söylemek mümkün.” değerlendirmesinde bulundu.

Sağır: “Gidişatımız çok güzel”

Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonlukları sahibi eski ulusal sportmen olan Türkiye Halter Federasyonu Asbaşkanı Taner Sağır, “Türk halteri ismine gidişatımız çok hoş. Bu dönem Avrupa Şampiyonası’nda 56 madalya almıştık. Gerisinden ergenlerde de Avrupa’da, dünyada hayli madalya kazandık. Doğal bu madalyaların hepsinden çok, dünya ve olimpiyat şampiyonları çıkartmamız gerektiğinin farkındayız. Biz de atletlerimizi ona göre çalıştırıyoruz.” biçiminde konuştu.

Halterde ülke olimpiyat kotası alma periyodunun bittiğini belirten Sağır, “Paris Olimpiyatları için sportmenler kendi kotalarını kendileri alacak. Olimpiyatta gayesi olan sportmenler, Dünya Şampiyonası’nda ve bundan daha sonraki şampiyonalarda kendilerini göstermek zorunda. Şu anda olimpiyatlara gitmeyi nitekim hak edecek 3-4 atletimiz var. Bu sayıyı artırmak için çalışmalarımız devam ediyor.” diyerek kelamlarını tamamladı.