İstanbul Silivri’de 145 Dayanak AFAD Gönüllüsü sertifikalandı

Adanali

Member
İSTANBUL (İGFA) – Silivri’de afetlere karşı gayret konusunda kıymetli bir aktiflik daha hayata geçirildi.

Silivri Belediyesi Afet Uyum Merkezi tarafınca Silivri’de nazaranv yapan 35 mahalle muhtarına ve Rumeli Üniversitesinden 110 öğrenciye Takviye AFAD Gönüllüsü eğitimi verildi.

Eğitimlerini tamamlayan gönüllüler için Başkan Yılmaz Sahnesinde “Destek AFAD Gönüllüsü Sertifika ve Kimlik Dağıtım Töreni” düzenlendi. Program; Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına yapılan hürmet duruşu ve okunan İstiklal Marşı ile başladı. çabucak sonrasında AFAD gönüllülerinin 22 Kasım 2022 günü Düzce’de meydana gelen zelzelede yaptıkları çalışmayı yansıtan ve muhtarlara verilen eğitimle ilgili hazırlanan iki görüntünün göskavramının yapıldığı program, yapılan konuşmalarla devam etti.

TOZLU: “ÖRNEK BİR GRUP OLMANIN MEMNUNLUĞUNU YAŞIYORUZ”

Programın açılış konuşmasını yapan İlçe Afet Merkezi Sorumlusu Uğur Tozlu, “Afet Uyum Merkezi olarak yapmış olduğumuz çalışmalarla büyük uzaklıklar kat ettik. İstanbul’umuzda ve ülkemizde katılmış olduğumuz arama kurtarma faaliyetleri ve eğitim çalışmalarıyla örnek bir takım olmanın memnunluğunu yaşıyoruz. 7’den 70’e her insanın afetlerle gayrete gönül vermesi, hassaslık göstermesi ve ‘Ben de varım’ demesi gerekmektedir. Silivri’de son 2 yılda yapılan çalışmalarla afetle uğraş anlayışı diğer bir boyuta taşınmıştır. misyona başladığımız günden itibaren bize olan inancını ve dayanağını esirgemeyen Liderimiz Volkan Yılmaz’a ve bize gönül veren herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.

AKAR: “DEPREMLE YAŞAMAYI ÖĞRENMELİYİZ”

Afet Acil Durum Vilayet Müdürü Ercan Akar ise, Türkiye’nin sarsıntı riski açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden olduğunu belirterek, “Başta zelzele olmak üzere çeşitli doğal afetlerin meydana geldiği ülkemizde yaşanan acı tecrübelerin bizlere öğrettiği en değerli gerçek afet öncesinde, sırasında ve daha sonrasında neler yapılmasını, nasıl davranılmasını epeyce âlâ bilmemiz gerektiğidir. Sarsıntının ne vakit olacağını belirlemek günümüzdeki teknik açıdan mümkün olmadığından sarsıntı bölgelerinde yaşayan insanların bu hususta her an hazırlıklı olmaları gerekir. Bu da demek oluyor ki sarsıntıyla yaşamayı öğrenmeliyiz. Bu maksatlar doğrultusunda Silivri ilçemiz hayli kıymetli adımlar attı. Silivri Arama Kurtarma grubu İstanbul’da kentsel arama ve kurtarmada birinci akredite edilen gruplarımızdan biri olmanın yanı sıra; yavaşça düzey arama ve kurtarma eğitmen eğitimi akreditasyonu alan birinci ve tek takımımızdır. Silivri ilçemiz bu alanda birinci olma özelliğini muhtar eğitiminde de gösterdi. Tüm muhtarları Takviye AFAD Gönüllüsü yapan birinci ilçemiz oldu. Bu vesileyle İstanbul’u daha inançlı bir kent haline getirmek için yaptığı katkılardan dolayı Sayın Kaymakamımıza, Belediye Liderimize, Rektörümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde eğitimlerini tamamlayan gönüllülere sertifikaları ve kimlikleri takdim edildi. Ayrıyeten Düzce sarsıntısında nazaranv alan Dayanak AFAD Gönüllülerine ve SAK çalışanına teşekkür evrakı takdim edildi. Merasim yapılan toplu fotoğraf çekiminin akabinde bitmiş oldu.