Kayseri protokolü AFAD tatbikatını izledi

Adanali

Member
Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kent genelinde doğal afetler ve trafik kazaları başta olmak üzere birfazlaca olaya anında müdahale eden Kayseri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı gruplarının de yer aldığı, Talas’ta gerçekleştirilen, Kayseri Bölgesel TAMP Tatbikatı’na AFAD gönüllüsü yeleği giyerek katılan Lider Büyükkılıç ve Vali Çiçek’in yanı sıra, Vilayet Jandarma Kumandanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, Kayseri Vilayet Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Sibel Livdumlu, Kayseri Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Ali İhsan Kabakcı ve Kayseri Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Ayhan Teltik katıldı.

Tatbikatta AFAD, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Vilayet Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Arama Kurtarma Timi (JAK), Ulusal Medikal Kurtarma Takımı Ünitesi (UMKE), İnsani Yardım Vakfı (İHH) ve sıhhat takımları muhtemel zelzele ve yangın anını canlandıran tatbikat senaryoları çerçevesinde süratli ve inançlı bir biçimde anlık olarak müdahalelerde bulundu.

BAKAN SOYLU İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ

Burada Vali Çiçek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile telefon görüşmesi gerçekleştirirken, Bakan Soylu telefondan değerli açıklamalar yaparak, “Başta sayın valimiz, belediye liderimiz, kumandanımız, sivil toplum kuruluşları AFAD dahil olmak üzere tüm sivil toplum örgütleri ve tatbikata katılan Kayserili hemşehrilerimize hem selamlarımı tıpkı vakitte hürmetlerimi arz etmek istiyorum. Büyük bir memnunluk duyduğumu söz etmek isterim. 2022 yılını AFAD Tatbikat Yılı ilan etmiştik. Geçen yıl AFAD Eğitim Yılı’ydı, ondan evvelki yıl da AFAD Hazırlık Yılı’ydı. Vatandaşlarımıza afet öncesi, anı ve daha sonrasında hangi önlemlerin alınması konusunda bilgiler verdik” diye konuştu.

Türkiye genelinde şuanda 57 bin tatbikatı geçtiklerini söz eden Bakan Soylu, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Yıl sonuna kadar 70 bini aşkın tatbikatı yapmış olacağız. Sizin yaptığınız tatbikatlar sonucunda kentsel alanı kurtarma, tahliye ve arama tatbikatları da hem farkındalık hem eğitim açısından kıymetlidir. Kayseri, bu tatbikatların en değerlisini gerçekleştiriyor. Sayın valimize, büyükşehir belediye liderimize, orada bulunan tüm iştiraklere ayrıyeten teşekkür etmek istiyorum.”

Gerçeğini aratmayan tatbikatın başarılı bir biçimde gerçekleştirildiğini belirten Lider Büyükkılıç, “bu biçimde kıymetli ve manalı çalışmadan dolayı Sayın Valimize ve tabi ki takımlarına, dayanışma içerisindeki kurum ve kuruluşların her birine başka ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Büyükkılıç, Kayseri’nin sarsıntı neslinde üçüncü bölgede olduğunu hatırlatarak, “Bizim de üzerimize düşeni yapıp, gerekli tedbirleri almamız gerektiğinin şuurundayız. Bu manada mahallî idare olarak üzerimize düşenleri yapmaya çalışırken, Valiliğimizin, kurum ve kuruluşlarıyla dayanışma içerisinde birliğin, birlikteliğin ezaları azaltacağı, sevinçleri çoğaltacağı anlayışı içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu süreçte emeği geçenlere başka ayrı teşekkür ediyorum” formunda konuştu.

Vali Gökmen Çiçek ise tatbikatı gerçekleştiren takımlara teşekkür ederek, “Alanın oluşturulması, daima birlikte afet tatbikatında gerçek bir afet varmış üzere her insanın nazaranvini en güzel biçimde yapması, bilhassa seçilen alan, öncesinde alandaki yapılan çalışmalar, sizlerin ahenk içerisinde afete müdahaleniz geleceğe dair ümitlerimizi arttırdı. Rastgele bir tehlike anında yalnız olmayacağımızı, milletimizin yalnız olmayacağını, sizlerin anında yetişeceğine olan inancımızı attırdı” sözlerini kullandı.

“KRİZ ANINDA KANATLI MELEK ÜZERE YETİŞİYORSUNUZ”

Kriz anından AFAD yetkilileri ile ilgili kurum ve kuruluşların kanatlı melek üzere yetiştiklerini lisana getiren Vali Çiçek, şunları kaydetti:

“Allah sizlerin yokluğunuzu bizlere göstermesin. Zira kriz anında kanatlı melekler üzere yetişiyorsunuz. Ben birkaç afette bunu görme fırsatına sahip oldum. Sahiden sizlerin emeği ile memleketimizde Kastamonu’daki selde, Elazığ’daki sarsıntıda, yaşadığımız bütün krizlerde Hızır üzere yetiştiniz. Kayseri’den de Türkiye’nin neresinde sorunlu bir durum olsa arkadaşlarımız oraya yardıma koşuyorlar. Belediyemiz, biz, kamu kurumlarımız, yalnızca afet olduğunda değil, olmadan tıpkı bu tatbikatta olduğu üzere milletimizi gözü yaşlı bırakmayacağız.”

Vali Çiçek ile Lider Büyükkılıç, tatbikat daha sonrası tüm kurum işçilerini tek tek tebrik ettiler.

Talas ilçesi Bahçelievler Mahallesi’ndeki 11 konutluk kentsel dönüşüm alanında bölgesel masa başı ve saha tatbikatı olmak üzere gerçekleştirilen tatbikata, 6 vilayetten toplam 2 bin 959 kişi katıldı.