Kayseri Talas’ta muhtarlar 2023’te birinci sefer toplandı

Adanali

Member
Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Sakaltutan Toplumsal Tesisindeki toplantıya Kayseri’nin Talas Belediye Lideri Mustafa Yalçın ve Talas Kaymakamı Yaşar Dönmez’in yanı sıra İlçe Jandarma Kumandanı Ast. Kd. Başçvş. Volkan Kılıçdağı, lider yardımcıları, ünite müdürleri ve kırsal mahalle muhtarları katıldı.

Burada konuşan Lider Yalçın, kelamlarına Sakaltutanlılarla birlikte bölgedeki taş ustalarını ilgilendiren muştuyla başladı. Mimari taş ustalığı, ahşap ustalığı ve demir ustalarının eğitim nazaranceği Zincidere’deki eski yetimhane binasının Talas Onarım Eğitim Merkezi (TAREM) olarak yakında hizmet vereceğini belirten Lider Yalçın, bu biçimdelikle hem taş ustalığının unutulmayacağını, tıpkı vakitte yeni ustalar yetiştirilerek ekonomilerine katkı sağlanacağını söylemiş oldu.

“HEM YURT İÇİ HEM YURT DIŞINDA BÜYÜK İŞ İMKANI”

Başkan Yalçın, bölgedeki insanların genlerinde taş ustalığının bulunduğunu belirterek, “Kendimizde bulunan zenginliği keşfetmek ve daha ileri götürmek üzere Zincidere’de 1900’lü senelerda yapılmış olan yetimhanenin 1500 metrekarelik alanının tahsisini aldık. Buranın okul olması için Kayseri Üniversitesi ile bir protokol hazırladık. Köylerdeki ustalarımıza orada eğitim vererek bilhassa yurt haricindeki değerli yapıtların onarımlarında çalışabilmelerinin yolunu açmış olacağız. Yalnızca taş değil, mermer, ahşap ve demir mimari onarım eğitimi verilecek. Müfredat hazırlıkları da sürüyor. Muhtarlarımızdan ricamız köylerinizdeki ustaların listelerini tamamlayın. Eğitim alanlara yurt haricinde da geçerli diploma verilecek. Usta yetiştirme işi Türkiye’nin şu an en ehemmiyetli işi. Bilhassa Avusturya üzere ülkelerde de bu cins ustalara büyük muhtaçlık var. Hem ülkemizde birebir vakitte öbür ülkelerdeki tarihi yapıtların kaybolmaması ismine değerli bir iş yapmış oluyoruz.” dedi.

“BAŞKANIMIZIN ÇALIŞMASI TÜRKİYE’YE ÖRNEK”

Talas Kaymakamı Yaşar Dönmez de, Talas’ın muhtarlarının Lider Yalçın üzere bir lidere sahip olmasından dolayı epeyce şanslı olduğunu tabir ederek, “Sayın Liderimiz Türkiye’de örnek bir çalışma sergiliyorlar. Süper bir tempoda çalışıyorlar. Uygun bir çalışma ve hizmet ortama var. Alanda gezdiğinizde bunu görüyorsunuz.” diye konuştu.

Toplantının sonunda bu ay dünyaya gelen muhtarların doğum günleri pasta kesilerek kutlandı.