MEB, Türkçe öğretimde ‘iyi uygulamaları’ yaygınlaştıracak

Adanali

Member
ANKARA (İGFA) – Millî Eğitim Bakanlığınca düzenlenecek konferans, “2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı”ndaki lisan eğitimine yönelik yürütülecek faaliyetlerden ve 26-29 Eylül’de düzenlenen “Türkiye’de ve Dünyada Türkçenin Öğretimi Çalıştayı”nda Türkçe öğretimi uygulamalarının yaygınlaştırılmasına ait çıkan tekliflerden hareketle yapılacak.

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in de katılması planlanan konferansla, Bakanlık bünyesindeki öğretmenlerce geliştirilen Türkçe öğretimine yönelik özgün ve tesirli uygun uygulamaların tespit edilmesi, yaygınlaştırılması, yeni, teknolojik ilerlemelere uygun olarak üretilen sınıf içi eğitim içeriklerinin belirlenmesi amaçlanıyor.

Konferansa lisan eğitimi alanında uzmanlaşmış konuşmacılar, alanda yaptıkları âlâ uygulamalarla fark yaratan öğretmenler ve öğrenciler bu alanda hazırladıkları projelerle katılacak.

Konferansta, “Türkçenin ana lisanı ve yabancı lisan olarak öğretimi ile iki dillilere ve Türk dillilere öğretimi kapsamında iletişimsel lisan aktiflikleri ve stratejileri, gereç geliştirme ve kıymetlendirme, ölçme ve kıymetlendirme, dijital öğrenme ve teknolojiler ile öğrenen özerkliği” temaları ele alınacak.

Türkçe öğretimi alanında çalışma yapan öğretmenlerin hazırladığı düzgün uygulamalar, konferans kıymetlendirme ve düzenleme konseyleri tarafınca iki evreli kıymetlendirme sürecine tabi tutulacak.

Bu kıymetlendirme kararı, konferansta sunulacak en düzgün uygulama örnekleri seçilecek. Ülkenin dört bir yanında bakılırsav yapan öğretmenler, akademisyenler, öğrenciler ve Bakanlığın ilgili işçisinin iştirakçi olacağı konferansta, seçilen güzel uygulamaların sunumları yapılacak. 15 Kasım’da başlayan düzgün uygulama müracaatları yarın sona erecek.

Konferansın en değerli paydaşlarından olan üniversite seviyesindeki öğrenciler, lisan eğitimi alanındaki çalışmalarına yönelik poster sunumu yapacak. Farklı üniversitelerden akademisyenler, bu öğrencilere rehberlik edecek.

Konferansa ait öteki ayrıntılara, “https://turkce.meb.gov.tr/” internet sitesinden ulaşılabiliyor.